Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие: Двустранните отношения да се решават извън преговорната рамка за ЕС

"Членството на РСМ в ЕС е от стратегически интерес и за България", посочи докладчикът за Северна Македония в ЕП

11 коментара
Илхан Кючюк и Зоран Заев, социални мрежи/Кючюк

Двустранните въпроси трябва да се решават отделно между държавите и не трябва да са част от европейската преговорна рамка, каза македонският премиер Зоран Заев след среща с постоянния докладчик за Северна Македония в Европейския парламент Илхан Кючюк.

Партията на евродепутата Кючюк ДПС е единствената в България, която защитава позиция за по-умерен курс към Скопие.

Заев обясни, че Кючук е подкрепил европейските перспективи на Северна Македония и пътя на реформите. Според македонския премиер "чрез разбирателство и диалог ще продължим да поддържаме добросъседски отношения не само заради европейския начин на поведение, но и поради необходимостта от приятелски отношения между съседните държави".

"Ние сме напълно фокусирани върху реформите, с най-голям акцент върху съдебната система, където е започнало практическото прилагане на приетите законови решения. За нас няма алтернатива на членството в ЕС. Ще продължим да работим чрез политики на разбирателство и диалог, за да допринесем за добросъседските отношения и не само защото това е важно за европейския начин на поведение, но и поради необходимостта от приятелски отношения между съседните държави", каза Заев.

"Приемането на Северна Македония е от стратегически интерес за България"

Илхан Кючюк каза, че присъединяването на западната ни съседка към ЕС е от стратегически интерес не само за нея, но и за България и затова има нужда от диалог, искрени отношения и връщане към договора от 2017 г.

Кючюк призова за събаряне на стените между държавите, за да могат гражданите на Северна Македония и България да живеят в по-добър свят.

Евродепутатът е категоричен, че двустранните въпроси трябва да се решават в двустранен формат, политиците имат отговорността за политически решения, а историята да се остави на историците.

Визитата на Кючюк в Северна Македония е свързана и с предстоящия му доклад за нейния напредък по пътя към ЕС. Предстои документът да бъде гласуван в Комисията по външна политика, а след това и в пленарната зала.

"Добросъседските отношения са важна част от всяка рамка за преговори, а за изграждането им за бъдещите поколения е необходимо да се възстанови взаимното доверие между страните", заяви Кючюк по време на съвместна пресконференция с външния министър Буяр Османи.

План за действие и историята за историците

София и Скопие в момента договарят правителствена среща, която трябва да приеме план за действие. Очаква се в него да бъдат заложени съвместни действия по Коридор 8 и засилено сътрудничество в образованието, енергетиката, културата, икономиката, медиите, информационното общество и т.н.

Чувствителните въпроси за историята, формулировката за езика и малцинствата остават на масата. Засега българското правителство не е коментирало в детайли плана за действие, който се подготвя. София обаче ясно каза, че настоява за подписването на нов документ към неработещия договор за добросъседство, а Скопие не е готово на подобна стъпка.

В сряда българската външна министърка Екатерина Захариева коментира пред бТВ, че би искала отношенията със Северна Македония да се върнат в границите на нормалността.

Съвместната комисия, която трябва да изчисти спорните въпроси, пък буксува от години и не може да постигне значителни резултати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. monitorqe137
    #11
    Отговор на коментар #5

    Пак глупости ! Как го измислихте този просперитет ? Нищо в българската икономика не зависи от РСМ, та да си жертваме историята.

  2. Отбелязвам
    #10

    През 2005 в Охрид си купих една книга - "Охрид, Македония", луксозно издание от 2004 - на "македонски" и английски. Та в нея на 23-та стр. пише: "...Цар Самуил е воювал с Византия, но много повече с България. През 969 той освобождава Македония от България е тя до 1018 е свободна." Докато пишат такива смешки, еничарите от Македония ще я гледат "Европската уния" само през кривиот макарон!

  3. SILENCE
    #9

    Преди да прочета коментарите,ще изразя възхищението си от наглостта на кютюка, пардон, ДъПъС-арския представител, който, като всички от този клонинг, защитават рашистките интереси. Та, имат много здраве за т. нар. северна реСпубика. Ако я приемат, юръпците ще си вкарат сталинчо и наистина ще се сбъднат прогнозите за разпад. Което би било жалко, защото рашистките талибани в никакъв случай не са за предпочитане.

  4. Десен бесен
    #8

    Стига с тази мантра "историята на историците"! Нали ги видяхме какво направиха макетата. Прекратиха работата й след като ратифицирахме договора им за присъединяване към НАТО. Сядат, ние диктуваме, а те пишат, КАЗАХ!

  5. fantom
    #7

    Ако Заев смята да "поддържа добрите отношения", по-добре да се гръмне. Не щем толкова "добри отношения". А преговорната рамка не може да се замени със задкулисно "македонстване".

  6. Нато Натов
    #6

    Най-заинтересовани от членство в ЕС са македонските албанци. Не случайно хитрецът Заю Баю сложи албанец за външен министър. Всъщност с тези изявления Илхан Кючюк удря рамо на едноверците от Северна Македония. За българите от Северна Македония няма драма, всички могат да получат български, т.е. европейски паспорт.Драма има за албанците и за исти македонац. И струва ми се, тук всякакви приказки за руско влияние и за икономически отношения, които щели да ни донесат просперитет са крайно неуместни.

  7. Велислав
    #5

    Колкото и да е съмнителна позицията на Кючюк - никой не се съмнява в руската идентичност на политиката на ДПС - българите трябва да не изтърват от поглед крайната цел. А тя е икономически, политически и бизнес просперитет на България. Не на Македония, не на Русия или Турция, а на България. Просперитетът на България. Това е крайната цел - българите да започват да забогатяват, развивайки свободна търговия и бизнес с най-лесните партньори - съседите. Ако пренебрегнем тази цел и я подменим с друга -

  8. Обектив
    #4

    "Вие сега вдигнете вашето вето от преговорната рамка, а пък после ние ще оставим нашите историчари да въртят на пръста си вашите историци. Ха-ха-ха !" - рекъл хитър Зайо Байо.

  9. Коментарът е изтрит в 14:01 на 18 февруари 2021 от автора.
    #3
  10. Вели
    #2

    Турците отново застанаха срещу България!!!!Имайки предвид, че са проводници на руската политика в България, , това означава че Русия иска РС Македония да влезне в ЕС! Тя ще е Троянският катър на Путин в Европата!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.