Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие е готово да подпише декларация със София, не знае как нарушава сегашния договор

Зоран Заев: "Може ли да ни спре българският народ. Това разкъсва, боли"

26 коментара
снимка БГНЕС

Скопие е готово да подпише нова правнообвързваща декларация със София и се надява България да вдигне ветото за началото на преговори с ЕС през декември, каза македонският премиер Зоран Заев.

Той определи ветото като "най-голямото поражение за ЕС и голяма несправедливост".

Заев каза, че Скопие не знае как точно нарушава подписания Договор за добросъседство с България и отдаде българското вето на наближаващите избори в България. 

"България не казва нищо и това е чудно. Да знаем къде сме го нарушили, хайде да отворим въпроса. Аз мисля, че няма нарушаване на договора, ако България смята, че има нарушение, аз не знам къде е", каза Заев.

Българските управляващи многократно казаха, че общата историческа комисия, формирана съгласно договора, работи много бавно, а малкото постигнати резултати не се отразяват в учебните програми. Освен това според София в Македония продължава гласа на омразата и антибългарските кампании.

В същото време според Скопие София е нарушила договора, в който се задължава да му помага за евроинтеграцията.

Преговорите продължават

"Знаете ли, първо, историята е дело на историци. Политиците не обсъждат исторически въпроси. Политиците могат да насърчават историческите комисии, които да дебатират, всъщност до момента те го правят с голям успех. Пет исторически фигури, три исторически периода. Имаме добра перспектива за преговори, основани на исторически факти", каза Заев. 

Toй допълни, че трябва да се даде шанс на преговорите през следващите дни и още има възможност да се постигне договор във времето на германското председателство на ЕС, което изтича в края на годината.

Берлин вече ясно показа, че държи да придвижи Северна Македония и Албания към ЕС в рамките на ротационното си председателство.

"Надявам се, че всички държави членки осъзнават този общ интерес и са готови да действат прагматично и в най-добрия смисъл на думата солидарност. Процесът на присъединяване не трябва да се превръща в заложник на двустранни отношения", заяви министърът по европейските въпроси на Германия Михаел Рот.

"Може ли да ни спре българският народ. Това боли"

Зоран Заев сподели, че изпитва горчивина заради българското решение.

"Може ли /да ни спре/ българският народ, с който имаме приета съвместна история в договора, който стана закон в държавата? Вместо той да ни помогне първи. Това разкъсва, боли... Все пак потискаме чувствата и вярвам, че това е грешка и трябва да се поправи", каза Заев.

"Вярвам, че имаме шанс за успех и вярвам, че ще постигнем договор, защитавайки всичките си национални интереси", допълни той.

Какво очаква България

България очакваше българските изисквания да бъдат отразени в преговорната рамка на Северна Македония, но това не стана въпреки, че останалите страни членки бяха запознати с желанието на София. Скопие пък отказа да направи каквито и да е отстъпки.

За последното България обяви, че държи да нов документ, който да бъде по-конкретен и да осигури прилагането на Договора за добросъседство. Кога може да бъде подписан той не е известно. В същото време и София и Скопие обявиха червени линии и не е ясно дали документът може бързо да бъде подготвен.

София настоява в преговорната рамка добросъседските отношения да бъдат критерий за членството на Северна Македония в Европейския съюз, да се използва официалното конституционно име Република Северна Македония, а не краткото Северна Македония и формулировката за езика да бъде "официалния език" на страната-кандидат, а не "македонския език".

Основно българско искане е ясен текст, че Скопие няма претенции за македонско малцинство у нас.

Скопие даде сигнали, че ще се съгласи да обяви пред ЕС и ООН, че няма териториални претенции и името "Северна Македония" се отнася само за страната, а не за региона. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стоян Трушков
    #26

    Относно македонския проблем
    Сегашните жители на Северна Македония болшинството са родени след Втората световна война и са израстнали със самосъзнанието, че са македонци и че говорят на македонски език, което е било признато в самото начало на обособяването им не само и най-вече от СФРЮ, но и от България!! Реалистично ли е да очакваме, че настоящите жители на Северна Македония ще се съгласят да не се наричат „македонци“, а само „граждани на Северна Македония“, да не се нарича техния език „македонски“,

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #25
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #24
  4. марин
    #23

    пишат западните медии, че ББ е под натиск на МВРО -ОК Така е! А споменават ли че и Заев е под натиск на тяхното МВРО . И че и двете МВРО са си под контрола на Путин?

  5. JP
    #22

    Ecce Homo: Денко Малески '... до истинско помирение между македонци и българи ще се стигне, когато ние започнем да празнуваме общата ни история, а те -нашата уникалност, защото всичко друго за нас би било нонсенс'.

  6. Божka
    #21

    Първото,което Зоран Заев трябва да направи е да публикува във всички техни медии писмото на Лазо Колишевски до цар Борис III, в което той се кълне, че е чист българин и моли за милост. След това да погледне приликата между неговия „македонски език“ и шопския диалект в Западна България. И накрая да направи ДНК анализ на 1000 македонци и 1000 българи и да публикува резултатите!

  7. ivancho ivanov
    #20

    Независима държава са, със свой език или без тяхна работа, до времето на НРБ нямахме проблеми, сега ако искат да членуват в ЕС и не разбират защо е ветото мин. на външните работи на България още днес им изпраща писмено пояснение и въпрос няма!

  8. JP
    #19
    Отговор на коментар #16

    Действия се искат и от двете страни. След като почнах да говоря за езика и правописа: Когато в Македония се прави правописна и езикова реформа, целяща да отдалечи езика от българския възрожденски език и да го сърбизира, симетрично и огледално в България се провежда подобна реформа, целяща да отдалечи новояза от българския възрожденски език, и да го русифицира. Очевидно целта на коминтерновските хищници е била да се раздели народът на посърбени и порусначени части, и така да се усвоят българските

  9. Мони Монев Тиранофоб
    #18
    Отговор на коментар #14

    https://www.ft.com/content/68191f23-0230-4a71-9c5e-437195b5d25a

  10. tonysd
    #17

    Защо да инвестира Северна Македония в инфраструктурни проекти в източно направление? Нека се огледаме първо в нашия двор. 6та ЖП линия София - Кюстендил - Гюешево е в окаяно състояние, неелектрифицирана, с изгнили траверси, морално остаряло трасе, позволяваща движение с максимална скорост 25км/ч в големи участъци. ГКПП Клепало у нас е само идеен проект, отлаган от всички правителства, без значение партийна принадлежност. В С. Македония построиха път и сграда на тяхното ГКПП.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.