Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие: И България има задължения! (видео)

"Ние приехме общата история, а стъпката на България бе - два народа и два езика"

4 коментара
Зоран Заев, сн. БГНЕС

Македонският премиер Зоран Заев прехвърли всички исторически спорове към общата комисия и отхвърли всякакви претенции на София, засягащи идентичността на Скопие, в това число и македонския език.

Въпреки заканата на Каракачанов, че София ще блокира първата междуправителствена конференция между Северна Македония и Европейския съюз, която се очаква през декември, Заев очаква от българска страна само подкрепа и не вярва, че може да се стигне до такъв сценарий.

Той нарече премиерът Бойко Борисов свой "личен приятел", но отхвърли възможността двамата да обсъждат исторически спорове, които не са работа на политиците, а на историците. Те може ли обаче да подсетят историците.

"Комисията разреши въпроса за светите братя Кирил и Методий, свети Наум, Климент Охридски и цар Самуил в духа общата история и общо честване, вярвам, че ще намери решение и за Гоце Делчев. Нашата работа е да ги насърчаваме", каза Заев в интервю за телевизия Канал 5.

Общата историческа комисия, която бе формирана съгласно Договора за добросъседство от преди три години, не е заседавала от 10 месеца. Според българските представители в нея това се дължи на македонците, които искали да минат изборите там. След заканата на Каракачанов се очаква да има заседание на комисията в средата на октомври. Тогава ще се обсъди въпросът за Гоце Делчев, който бе посочен конкретно от Каракачанов.

Заев не смята, че България, ще блокира преговорите на страната му за ЕС, но София изпрати меморандум до страните членки на ЕС с българските изискания. Северна Македония не веднъж е определяла като обида позициите, които оспорват македонския език и идентичност. София обаче настоява за формулировката "официален език на Република Северна Македония" вместо македонски език.

Засега премиерът Бойко Борисов не е коментирал заплахите на Каракачанов, който обаче изрично уточни, че говори от името на правителството.

Задълженията на София: Два народа и два езика

"Споразумението с България много ясно предвижда изграждане на единство, добросъседство и приятелство. Споразумението е двупосочна улица и двете страни имат задължения. Нашата стъпка беше приемането на обща история, стъпката на България бяха двата народа - македонския и българския и бе подписано на македонски и български език. Абсолютните проблеми с идентичността не бива да се поставят под съмнение от никоя европейска държава, правителство или политика. Това е въпрос за самоидентификация", каза Заев.

"Важно е, че България се ангажира чрез това споразумение да ни подкрепя в нашата европейска и евроатлантическа интеграция", добави Заев.

Преди няколко дни двамата премиери обсъдиха двустранните отношения в телефонен разговор, след който нямаше информация по въпроса дали България ще иска отлагане на междуправителствената конференция.

Заев посочи, че политиката на Скопие налага предпазливост и "мъдри и интелигентни политики", като не влезе в коментари около

Не е приемливо Гоце Делчев да е записан като българин

В същото време съпредседателят на Смесената българо-македонска комисия по историческите въпроси от македонска страна Драги Георгиев каза, че искането на България Гоце Делчев да бъде записан като българин остава неприемливо за македонската страна

Георгиев заяви, че диалогът по спорния въпрос за Гоце Делчев ще продължи.

"В този диалог обаче винаги трябва да се търси решение, което да е приемливо и за двете страни. Приемливо решение означава такова решение, в което да няма победител, тоест и двете страни да са доволни от решението. Приемането на едностранно решение за Гоце Делчев - дали той да бъде българин или македонец, не е решение в този спор", каза Георгиев , заяви в интервю за ТВ "Телма".

Той коментира, че нациите не се създават с декрет, не може да ги създаде едно лице или един орган и "твърдението, че македонската нация е създадена с декрет през 1944 г., няма абсолютно никакво научно основание". Според него създаването на съвременната македонска нация започва през втората половина на 19-ти век и преминава през всички фази, през които преминават и други балкански нации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #4

    Ако България има стандарта на Албания или Косово "македонците" никога няма да искат да се нарекат българи, но ако имаме този на Швейцария ние ще ги спираме, а те ще прескачат оградата и ще викат българи сме . Относно историческите факти и истина, България трябва да е твърда. Това го изисква паметта и кръвта на всички велики българите дали живота си за Македония, а те са твърде, твърде много !

  2. Борис
    #3

    Основното задължение на Скпие е пълна правна и политическа реабилитация на стотици хиляди репресирани българи само заради отказа им да стават първо сърби, а после и "македонци". Възстановяване на доброто им име и имоти, както и това на техните наследници е основно задължение на Скопие. Заличаване на отделни народности или опитите за това (в случая на българите в Македония), в международното право, се нарича геноцид, което е престъпление срещу човечеството и за него няма давност.

  3. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Доккато ЦРУ агент Буда е начело на изпълнителната власт-Бъллгария ще има САМО задължения!

  4. Bлaдo
    #1

    зАйко, догОдина ке ви брОиме (20 години все не смеете) и като лъсне, че сте към 40 процента шиптъри и 40 процента БЪЛГАРИ - и ке ми ревнеш "Помагайте, братя българи, да не стане като на Косово пОле..."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.