Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие и София близо до план за действие? Очаква се междуправителствена среща

11 коментара
Скопие и София близо до план за действие? Очаква се междуправителствена среща

Планът за действие, с който трябва да се върне доверието между Република Северна Македония и България, че се изпълнява Договорът за добросъседство от 2017 г. , се очаква в скоро време да бъде съгласуван и приет от двете страни на втората междуправителствена конференция, която този път трябва да се състои в Скопие, съобщи проправителственият вестник "Слободен печат".

България миналата седмица се оплака, че Скопие не свиква междуправителствената конференция, както е предвидено в неработещия договор за добросъседство. От българска страна засега няма сигнали, че е възможен бърз пробив.

Вестник "Слободен печат" отбелязва, че македонското външно правителство не дава подробности около плана, а предстои темата да бъде обсъдена в местния парламент.

По-рано македонските управляващи обаче казаха, че смятат да "замразят" темата, докато не свършат изборите в България, за да не стане Скопие част от предизборната кампания.

В същото време периодично излизат информации в местната преса за напредък на преговорите, които не се потвърждават от българска страна.

Очаква се Скопие да заложи в плана работа по Коридор 8 и засилен сътрудничество в образованието, енергетиката, културата, икономиката, медиите, информационното общество и т.н.

Скопие е категорично, че няма да проговаря по въпроси за идентичността и езика на Северна Македония.

Външният министър Буяр Османи коментира през уикенда, че трябва да се създаде предсказуемост и да се възстанови доверието в споразумението между двете страни.

Той добави, че България не оспорва въпросите на идентичността. Според министъра няма основания за страх, защото никой не може да оспорва македонския език и идентичност и "това е изяснено с българските си колеги след поредица от срещи през изминалия период".

Той казва, че препъни камъкът е българската позиция по отношение на историята.

Португалското ротационно председателство на ЕС каза, че се надява България да одобри преговорната рамка и Скопие да започне преговори в първата половина на годината, но засега няма сигнали това да стане. Скопие очаква мощен тласък на процеса и през втората половина на годината, когато Словения поема председателството.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fantom
    #11

    Усилията трябва да бъдат насочени към разговори с държавите от ЕС, а не с РСМ. Те трябва да разберат политиката омраза към България, а не да разсъждават за историята. Историческите проблеми са само оръжие в антибългарската кампания.

  2. марин
    #10
    Отговор на коментар #1

    Щом държавата България(член на ЕС) е решила, че няма да ги одобри преди да се откажат от титовизма и антибългарската риторика в страната, не виждам какво ненормално има в това!! и не виждам коя страна би позволила на друга да ѝ се краде историята и културата. ами да кажем в учебниците си , че чехов, Чапек и нушич са български писатели!

  3. Десен бесен
    #9

    Велиславе, в РСМ имате ли поговорката - Прекаления светец и Богу не е драг?

  4. Борис
    #8

    Да се преговаря със сърбомакедонските престъпници означава те да бъдат легализирани и ние да правим отстъпки от българската национална идентичност т.е. с националната ни сигурност, а въз основа на отстъпките ни техните искания да се увеличават лавинообразно. Или веднага спират кражбите на всички форми на българска идентичност и говора на омраза срещу България, и приемат закон за реабилитират всички репресирани българи във Вардарска Македония, от 1913 г. досега, или се завежда дело в Международния наказателен съд за осъждане на извършените престъпления, за които няма давност.

  5. Велислав
    #7
    Отговор на коментар #5

    Къде споменавам Русия?

  6. Обектив
    #6

    Стига да има добра воля, решението е съвсем просто: 1. Чрез т. н. План за действие да се изпълни с конкретно съдържание съществуващия Договор за добросъседство. 2. На политическо ниво да се определят значимите исторически събития и личности, които са общи и ще бъдат чествани заедно, както и да се ревизират всички исторически етикети, внулаващи враждебно отношение. 3. На научно и политическо ниво да се приеме най-сетне факта, че българският и македонският литературни езици са две кодификации на говори от един езиков континуум. 4. Да бъдат приети за изпълнение в двете страни препоръките за съгласувано съдържание на историческите учебници и артефакти.

  7. monitorqe137
    #5
    Отговор на коментар #3

    Защо пишеш такива примитивни глупости ? Какво общо има Русия с това, че макетата крадат нашата история ? Как може да поискаме те да бъдат в ЕС, преди те да изпълнят условията за които пиша ?

  8. перо
    #4

    Ние имаме две думи близки по значение, но с огромна разлика в действието - свобода и слободия. Забелязах, че братята употребяват "слободен печат",услужливо взета сръбска дума. Та си зададох въпроса как се превежда на сръбски нашенското "слободия"!

  9. Велислав
    #3
    Отговор на коментар #2

    Всичко това може да се случи, ако българската дипломация не се поддаде на провокациите, за които говориш и ако подкрепи македонците да бъдем в един Съюз, в който с много по-голяма лекота ще разрешим спорните въпроси. Останалото е примитивен и първосигнален лай на дипломация ухапана от бясно куче и хвърлена в съветски кучкарник.

  10. monitorqe137
    #2

    Какви преговори ? Да престанат да крадат нашата история от преди 1945г, в частност, да коригират учебниците си по история, да престанат да унищожават или преиначават исторически български паметници, да престанат да горят български знамена, и.т.н. След това може да се преговаря!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.