Министрите на външните работи на Република Северна Македония и Република България ще се срещнат с цел да договорят датата на провеждане на втората междуправителствена конференция, на която трябва да бъде приет План за действие.
Македонският премиер Заев е изразил увереност, че приемането на плана и неговото осъществяване ще помогне за създаването на обстановка за разрешаване и на другите отворени въпроси със София, съобщи вестник "Слободен печат".
България от месеци протестира, че Скопие отлага междуправителствената среща, която се свиква съгласно Договора за добросъседство от 2017 година. И двете държави ще се опитат да свалят напрежението, като приемат въпросния план за действие.
Той обаче няма да е достатъчен, за да промени София позицията си и да одобри преговорната рамка на Северна Македония за Европейския съюз.
Очаква в плана да бъдат заложени съвместни действия по Коридор 8 и засилено сътрудничество в образованието, енергетиката, културата, икономиката, медиите, информационното общество и т.н.
Не се очаква въпросите за историята, формулировката за езика, малцинствата и казусът дали името "Северна Македония" не предполага териториални претенции няма да са в центъра на дебата, съобщиха източници на Меdiapool.
Скопие се надяваше да вдигне българската блокада върху началото на преговорите за ЕС през първата половина, но управляващите там признаха, че това едва ли ще стане и дори съобщиха, че "замразяват" темата, за да не станата част от предизборната кампания в България.
София настоява да бъде подписан нов документ към неработещия договор от 2017 година, но Скопие не е с склонно. Правителството на социалдемократа Зоран Заев е изправено пред все по-силен вътрешен натиск и не е готово на подобни отстъпки.
На този етап и двете страни ще се опита да възстановят доверието и да нормализират експертните преговори, като решение се очаква след изборите.
Към момента ГЕРБ остави темата в ръцете на ВМРО и вицепремиерът Красимир Каракачанов, които не спират с назидателния тон към Скопие.
И след изборите обаче не се очаква съществена промяна в българската позиция, тъй като почти всички по-големи партии и президентът Румен Радев подкрепят подобен твърд курс. Социологически проучвания показаха, че подобно е и желанието на мнозинството български граждани.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
8 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
"Казашкият ботуш" смърди по принцип и отдавна, но подходът е този казан от dimitardi100(#6), со кротце, со благо, без кютек от двете страни - ако РСМ не ще да танцува, да седне да почива, ние сме в ЕС, а двете сме в НАТО!
Приемането на пътна карта или екшън план към Договора за добросъседство е необходимо, но не и достатъчно условие за вдигане на ветото. Ключовото условие следва да бъде политическо решение на ниво "парламенти" по въпроса за официално приемане на българската история на народа на РСМ и на сегашния му официален език до 1944 г. и отказ от антибългарска пропаганда в учебниците и медиите им.
Браво ! Много силен ход на България. Обвържат ли се икономически, културно, енергийно и информационно двете държави, 90% от работата е свършена. Това е правилният път.
"да възстановят доверието" Стига с тези щампи. От 75 години го няма! А преди това нямаше държава с име Македония - северна, южна, или сръбска.
Няма какво да бързаме в отношенията с българо-мразците и българоубийците. Които в кървавата Коледа изклаха и пратиха по затвори над 100 000 души, само защото са БЪЛГАРИ! Да платят обезщетение за всеки от пострадалите!
Трябваше както Гърция да им наложим вето за НАТО до изпълнение на всички условия. Сега нямаше да имаме спорове. И др. Сорос щеще с едно плащане на 60 млн евро в македонския парламент, да промени името и да изпълни нашите условия. Сега Сорос ще трябва отново да плаща! Колко жалко за парите Му! Не мислите ли?