Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие към Захариева: Македонският език и идентичност са потвърдени, не може да има дилема

19 коментара
Скопие към Захариева: Македонският език и идентичност са потвърдени, не може да има дилема

Македонският език и македонската идентичност са факт, потвърден от ООН и по този въпрос не може да има дилема. Така отговори правителството на Северна Македония след изказването на българския външен министър Екатерина Захариева пред "Ройтерс", в което тя настоя Скопие да признае, че националната ѝ идентичност и езикът ѝ имат български корени и така да сложи край на твърденията, за съществуване на "македонско" малцинство в България.

"Правителството на Република Северна Македония е за диалог, който ще доведе до решение на откритите въпроси. Смятаме, че на този етап с правенето на политически изказвания, не трябва да се нарушава процесът на разговори, които се водят между двете министерства на външните работи", се посочва в позицията, предаде македонският сайт "Фактор", цитиран от БГНЕС.

Пред "Ройтерс" българският първи дипломат посочва, че страната ни не оспорва правото на самоопределение на Северна Македония, нито правото им да наричат езика си, както желаят. Българските притеснения са свързани с непрестанните претенции на Скопие за македонско малцинство у нас, изтъкна Захариева.

"Нашите безпокойства идват от неспиращите твърдения за македонско малцинство в България. Признаването на българските корени би сложило край на това", заявява Захариева в интервю за "Ройтерс" в събота.

Тя каза още, че България, която фокусира първото си ротационно председателство на ЕС през 2018 г. върху бързото присъединяване на страните от Западните Балкани към ЕС, може да наложи вето на официално започване на преговорите със Северна Македония следващия месец, ако двете страни не успеят да решат спорните въпроси.

Това е ново предизвикателство пред Скопие, което се съгласи да сложи "Северна" пред името на страната, за да реши десетилетен спор с Гърция и да разчисти пътя си към ЕС и НАТО. Преименуваната Северна Македония се присъедини към НАТО по-рано тази година.

България губи търпение по отношение на нежеланието на Северна Македония да прилага договора за приятелство, който двете страни подписаха през 2017 г.

Като изход от тази ситуация, София предложи да подкрепи официално начало на преговорите, ако Скопие признае, че идентичността и езикът му имат български корени и сложи край на твърденията за съществуване на "македонско" малцинство в България.

Ако Северна Македония се съгласи, Захариева заяви, че София е готова да признае македонския като един от официалните езици на съседката си, както и да признае македонска идентичност, посочва агенцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Обектив
    #19

    Поведението на Скопските политици е абсурдно. Все едно последното дете-изтърсаче в едно семейство, възползвайки се от любовта и помощта на по-възрастните си братя и сестри, да си присвои бащинията и след това да заявява на всеослушание, че няма с тях каквито и да е роднински корени.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #18
  3. Обектив
    #17

    Следя македонските медии и гледам как подобно на Дявола тълкуват Евангелието.
    "Все едно било Германия да поиска от Австрия признаване на германските й корени". Само че пропускат да кажат, че Австрия не изучава "австрийски", а книжовен германски език и не претендира за някакво "австрийско малцинство" в Германска Бавария въпреки същия фолклор и езиков диалект.
    За каква научна коректност може да става дума, когато
    историчарите им в комисията тълкуват автентичните факти и документи по същия маниер

  4. Valpet
    #16

    Това за "потвърдени" наистина не е ясно "от кого?". Наскоро в Норвегия бяха признати за отделен етнос така наречените "свени", които говорят някакъв смесен "норвежко-фински" език. Нямаше никакви емоции по този повод, но е известно, че скандинавците са по-уравновесени хора от балканците. Те даже завиждат донякъде на балканците, че са по-емоционални. Може би е най-добре да се прекрати политизирането на темата за македонския език и история. Това си е научен проблем за семинари и конференции, а не за политиканстване. Дори и да е научно права, България само губи от подобно политиканстване. Какво ще спечели? Територии и поданици? - Очевидно НЕ! Тогава защо да не се остави проблема на учените?

  5. Борис
    #15

    В международното право се признават държави, но не и идентичности или езици, особено “македонски” такива. И както справедливо е отбелязал Ръдиърд Киплинг “Нищо не е решено завинаги, докато не е решено справедливо” (Nothing is ever settled untill is settled right). “На лъжата краката са къси” и истината за насилственото налагане на “македонската идентичност” отново ще излезе наяве - паметта на хилядите българи репресирани само заради българската си самоличност няма да остане поругана завинаги.

  6. olele
    #14
    Отговор на коментар #13

    мда, прав си. А и въобще, ако е имало някога отделен македонски език, то той е нямал нищо общо с славянските езици, а е гръцки, поне така излиза от историята на България онзи католически свещеник.

  7. fantom
    #13
    Отговор на коментар #12

    Съвсем си откачил. Защо ще се нарича западно-македонски, а не западно-български. Изобщо думата македонски не трябва да влиза в името на езика. Американският език се нарича English (US). Македонският е Български (Мк).

  8. fantom
    #12

    Всеки човек си има своята идентичност. Това не означава, че няма родови корени. Македонец и логика!? Нали бяха потомци на Ал. Македонски, а пък свалиха името му от летището. Нещо да кажат за идентичността.

  9. olele
    #11

    македонският е диалект на българския, значи ако има македонски и в БГ се говори македонски, т. е. изход от ситуацията е езика им да се казва западно македонски. Така ще е знае, че е просто западно македонски диалект. Така във Северна Македония ще се говори Западно Македонски, а след 10г. няма да има тази смешна държа, а България, Гърция и Албания ще си я поделят

  10. Мазен Кумунис
    #10

    Бойко Велики за пореден път ще се прояви, като велик политик и със замах ще разсече "гордиевия възел" България/Македония! Само гледайте. Московските комунисти ще останат с пръст в уста! Венсеремос! ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.