Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие: Кога, ако не сега!

20 коментара
Буяр Османи, сн. БГНЕС

Блокираните интеграционни процеси за Северна Македония са източник на системна уязвимост, чиито последици се разпространяват негативно върху целия регион. Искрено вярваме, че това са исторически времена, които изискват твърди и своевременни решения. Наложително е да започне дълго отлаганият процес на присъединяване на Северна Македония и Албания сега през юни, по време на френското председателство на ЕС. Кога, ако не сега, каза министърът на външните работи Буяр Османи.

В обръщение при откриването на панелна дискусия "Пътят към Брюксел", която е въвеждащо събитие към тазгодишния Преспански форум за диалог, който ще се проведе от 16 до 18 юни в Охрид, Османи подчерта, че разпространението на трансатлантическия и западния ред, основан на ценности и принципи, е в интерес както на страните кандидатки, така и на държавите членки, но също и в интерес на глобалния мир и сътрудничество.

"Вярвам, че сега е идеалният момент да се признаят последователните усилия на Северна Македония и Албания и да се посрещнат с приемане от ЕС като съвместен ангажимент за по-сигурна и по-силна Европа, устойчива на всяко трето влияние", каза Османи, цитиран от БТА.

Външният министър посочи, че дори и нищо да не се случи сега, страната ще остане ангажирана с европейските реформи, но самата политическа инерция ще пострада, а колебанията и търсенето на нови иновативни начини за поддържане на "статуквото" няма да разубедят злокачествените влияния, а напротив, това ще изпрати погрешно послание към други страни и граждани на Западните Балкани.

Това не означава, че планираме да напуснем европейския път. Ние сме убедени европейци, с голяма убеденост, с почти 20 години от постигането на Споразумението за стабилизиране и асоцииране с ЕС, отлични в прилагането и хармонизирането с европейското законодателство и ще продължим по този път, каза Османи.

Интеграцията, посочи Османи, в евроатлантическите структури е много повече от гаранциите на член 5 от Хартата на НАТО и достъпа до европейските фондове, защото членството в Алианса и ЕС е потвърждение на ценностите, които страните уважават и към които се стремят.

Преспанският форум за диалог, каза Османи, е създаден като платформа за диалог, дипломация, компромис и мирно разрешаване на неразбирателствата.

Тези принципи имат висока практическа стойност. Следователно в тези решаващи времена в световната история ние сме ангажирани тук, в региона, с разширяването и укрепването на базирания на правила ред, олицетворен в НАТО и ЕС. Ние силно подкрепяме политиката на отворени врати за членство в Алианса и даваме непоколебима подкрепа за членството на Финландия и Швеция в НАТО, със силната увереност, че разширяването ще ни направи всички по-силни и по-обединени", каза Османи.

Настояваме, посочи Османи, за незабавното започване на преговорите за членство на Северна Македония и Албания в ЕС и призоваваме да бъдат направени всички усилия за напредък по отношение на статута за кандидат за членство в ЕС на Босна и Херцеговина и Косово и подкрепяме напредъка в преговорите за Черна гора и Сърбия, като желаем и работим за установяване на устойчиви и изпълнени със съдържание отношения с Украйна, Молдова и Грузия.

Преди два дни премиерите Кирил Петков и Димитър Ковачевски се срещнаха за пореден път в Рим, но засега не се очертава пробив до края на юни, когато е срещата на лидерите на ЕС.

Продължаваме да работим конструктивно върху намирането на взаимно приемливо решение с България. Двамата премиери ни насърчиха да продължим разговорите и въз основа на този мандат ще продължим, но засега няма нищо ново и различно от обсъжданото досега. Веднага щом има, ще ви информираме, каза външният министър Буяр Османи.

"Не мога да коментирам вътрешната динамика в Република България. Важното за нас е, че тук имаме позиция по тези въпроси, по които продължаваме да комуникираме, и се надявам, че това ще даде плод", каза Османи, цитиран от БГНЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. gay2n3055bg
    #20
    Отговор на коментар #12

    Типично мислене на Юнак Балкански!А не помагаме ли с неприемането на РСМ на Путин?!Разбира се, ако се съгласят да припознаят българите за пълноправни граждани!

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #19
  3. Горскио
    #18

    Отговарям на въпроса от заглавието на Медияпул - "Кога...?": Когато Скопие спре фалшификациите на историята и преследването на българите.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #17
  5. Маке
    #16

    Југокомунисти, коминтерна, србомани, промиени мозоци, неграмотна раја, цигани, шумадиски копилета ...... и што ушште не. Широка е палетата на навреди кон македонскиот народ. И тоа се повторува секој ден на сите бугарскки форуми. Но има и добар број политичари, историчари, професори и други " интелектуалци" ( веројатно слуги на Москва) кои не заостануваат во навредите.

  6. Маке
    #15

    Од досегашното искуство со Бугарија може да се заклучи дека што и да направиме ветото ќе остане. Бугарските политичари само измислуваат нови и нови услови. Едни бараат сите што се бореле за Македонија да се бугари, други измени на уставит, трети не сакаат промени во уставот, сите заедно сакаат да се задржи ветото додека не сме станале пријателски настроени кон бугарите. Кој како сака така нешто бара. Радев го навредува македонскиот народ цело време. А и реално повеќе не вреди да исполнуваме желби на било кој. Доста беше искуството со Грција.

  7. Бай ти Ганя
    #14

    Кога по-добро време да си смените югокомунистическите парцали, наречени „учебници по историја“, ако не сега !!!

  8. Dante Alighieri
    #13

    Казали сме го хиляди пъти - първо излизате от СФРЮ, после влизате в ЕС! Елементарно е, дори вие може да го схванете!

  9. Boris Kamov
    #12
    Отговор на коментар #11

    Кирчо е израстнал в чужбина и за него българската история не е важна. Ще я предаде че пушек ще вдигне, стига да му падне някаква аванта. Ако му позволят, разбира се :)От поведението му досега пролича че след като се навря в българската политика, сега се старае да се хареса на Европа и да се докопа до топло местенце в Брюксел където да си кротува докато го търпят. Също както съсела Станишев и кохортата около него. Номерът е пределно познат.Ще видим дали съм познал... :)

  10. Мазен Кумунис
    #11

    Притеснява ме само Просто Киро да не предаде България и историята ни. ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.