Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие не е готово на отстъпки и засилва дипломатическия натиск към ЕС

Северна Македония демонстрира все по-топли отношения с Гърция

15 коментара
Никола Димитров и Екатерина Захариева, сн. БГНЕС, архив

Северна Македония продължава дипломатическата кампания, в която се представя като жертва в неуспеха си да започне преговори за членство в Европейския съюз, и в същото време продължава да не дава никакви сигнали, че е готова на отстъпки спрямо България.

"Нашият случай е тест за доверието на Западните Балкани в ЕС", каза вицепремиерът по европейските въпроси Никола Димитров в интервю за гръцкия "То Вима".

След като България не одобри преговорната рамка на Скопие с ЕС миналата година, преговорите между двете държави на практика са блокирани. Сега Скопие казва, че изчаква формирането на ново правителство у нас.

"Много хора ще си зададат въпроса дали ЕС е сериозен. Към това трябва да се добави и разпространението на спорния нон-пейпър за промяна на границите и създаване на по-големи държави, докато в дългосрочен план имаме нужда от "европейски Балкани", в които границите ще имат все по-малко значение", посочи Никола Димитров.

"Не може да се оспорва езика"

Той каза, че Скопие е готово да си сътрудничи с бъдещото правителство на България, но каза, че "ще бъде стратегическа грешка, ако не успеем да намерим решение".

"Трябва да вземем предвид европейските принципи. Вярвам, че е част от добросъседските отношения една европейска държава да приеме, че нейният съсед има право на самоопределение. Не можеш да оспориш македонския език по пътя ни към Европа, ако Европа е общност от ценности и се гордее с езиковото си многообразие. Съществува международно и европейско право, от които се ръководят междудържавните отношения. Идентичността и езикът са въпроси, които засягат всяка държава поотделно", обясни Димитров.

Според него процесът на присъединяване се занимава с въпроси като върховенството на закона и борбата с корупцията, а не с въпроси, които не са свързани с европейското законодателство.

България остана изолирана в ЕС. Останалите страни отказаха да включат българските изисквания в преговорната рамка на Северна Македония. Македонските управляващи, които са под силен натиск от опозицията", пък отказаха да подпишат нов документ, който да развие ялови договор за добросъседство от 2017 година.

В последните месеци отношенията още повече се влошиха.

Никола Димитров каза, че има възможност до юли да бъде определена дата за начало на преговорите с ЕС. Това обаче към момента изглежда невъзможно. В България само ДПС е за по-умерено поведение към Скопие. Всички останали големи партии, включително "Има такъв народ", и повечето български граждани настояват за по-твърд курс спрямо Скопие.

Скопие и Атина: сърдечни отношения

И така докато отношенията между България и Северна Македония се влошават, се наблюдава сближаване между Скопие и Белград, от една страна, а от друга и между Скопие и Атина.

Никола Димитров коментира, цитиран от БГНЕС, че отношенията с Гърция са "много открити и даже сърдечни и има доверие".

"Договорът от Преспа даде динамика на отношенията, които бяха препятствани от пандемията от коронавирус. Като много добро се оценява сътрудничеството в областта на енергетиката. Наскоро бе подписан Меморандум за разбирателство за участието на Северна Македония в инвестиционния проект за изграждане на терминала за втечнен природен газ в Александруполис, както и за напредъка по отношение на интерконектора за природен газ между двете страни", посочи Димитров.

Що се отнася до комисията за учебниците, която произтича от Преспанския договор, досега са проведени шест срещи, а скоро се очаква да се състои седмата.

Срещите на българско-македонската комисия, която трябва да изчисти спорната история, обаче са много разредени и почти напълно безрезултатни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #15

    доста кьопав напън, дружЭ димИтроф... Продължавайте да опитвате :-))) - и чрез ЕС, но!!! най-вече разчитайте на сОвЭцио съюз - далеко ше стигнете с тех... ..................... между другото: защо сърбите и мАкетата казват на ЕС "европската уния", а на сссрЭ-то не им позволяват да му викат "сАвецката уния" ;-))), а си е до ден днешен "Советски Сојуз"? Що така, бе, титовисти мамини?

  2. Коментарът е изтрит в 20:38 на 9 юни 2021 от автора.
    #14
  3. Десен бесен
    #13

    Благодарим ти за добрия пример Кольо! И ние като гърците трябва да подпишем подробен договор и ще имаме добри отношения, каквито имате сега с гърците.

  4. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #12
  5. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #11
  6. Коментарът е изтрит в 19:35 на 26 април 2021 от автора.
    #10
  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  8. Nely
    #8

    Непрекъснато се държим като лошото другарче от съседния двор. Има начини в съвременния свят да се влияе, като не им заостряме вниманието и не ги настройваме срещу себе си. Като съм ходила по семинари, най-забавно е общуването с македонците. Извинявам се, че се изказвам по темата, без да съм поискала разрешение:)

  9. vasil petrov
    #7

    Целта на някои външни сили е ясна. Рано или късно албанците ще обособят половината от т.н. Северна Македония в отделна държава по подобие на Косово и начинът останалата част от РСМ да продължи да съществува е да бъде присъединена към тях пиринска македония.

  10. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.