Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие не хареса и визията на Кирил Петков: Шест месеца са "твърде дълъг период"

Радев: Срокове не даваме, опитите да се оказва натиск са контрапродуктивни

35 коментара
Буяр Османи

Македонските управляващи не останаха доволни от заявката на новия български премиер Кирил Петков, че може да регулира кризата между двете държави за шест месеца.

"Шест месеца е твърде дълъг период в контекста, в който се намира регионът. Има много отворени въпроси. Мисля, че този период не ни устройва. Такъв подход трябваше да има отдавна. Първата междуправителствена конференция не е по-различна от останалите. Нямаше нужда целият регион да се държи като заложник ", каза външният министър Буяр Османи пред местната "ТВ 24".

Той призова за повече натиск върху България с цел РС Македония да започне преговори за членство в Европейския съюз.

"Трябва да продължим с напрежението и поставянето на кратки срокове. Ние сме напълно готови и имаме право да извършим натиск върху България и ЕС", каза Османи, цитиран от БГНЕС.

Буяр Османи каза, че по време на среща на "Съвета по Общи въпроси" вчера "не е бил повдиган въпроса за грешното тълкуване на историята и за първи път България не е посочила нито една вина на РСМ".

На провелия се снощи в Брюксел Съвет "Общи въпроси" България потвърди, че на този етап не одобрява преговорната рамка на Северна Македония. В интервю за "Financial Times" българският премиер обаче обясни за нов подход на София, който трябва да доведе до резултати за шест месеца. Петков разясни, че още през януари ще заработят работни групи и за културата, икономиката и инфраструктурата .

По-умерен бе президентът Стево Пендаровски, който коментира, че "подходът на новия български премиер, че историята не трябва да бъде единствен канал на комуникация между двете държави, е приемлив за мен".

Той добави обаче, че не подкрепя определянето на времеви срок, споменавайки посочения срок от шест месеца. "Мисля, че проблемът между нас може да се реши за много по-кратък времеви период", изтъкна Пендаровски, цитиран от БТА.

Специалният представител на правителството в Скопие за България Владо Бучковски от своя страна коментира, че основният въпрос е липсата на доверие.

Радев: Срокове не даваме

В сряда, от Брюксел, българският президент Румен Радев, коментира, че "ние не даваме срокове".

"Този процес не се води от срокове, а от резултати", каза Радев.

По думите му всякакви опити да бъде оказван натиск върху България са контрапродуктивни.

"На всички европейски съвети – от май досега, аз съм говорил с всеки европейски лидери по темата РС Македония. Искам да им благодаря, защото за втори път темата отпада от дневния ред. Нашите партньори най-сетне разбраха къде е истинският проблем. Проблемът засяга дълбоко фундамента на самия ЕС – човешките права и липсата на дискриминация".

Президентът е в белгийската столица, където участва в шестата среща на върха на Източното партньорство и в заседанието на Европейския съвет.

Френският президент Еманюел Макрон ясно знае българската позиция, така че не очаквам натиск. Имаме ясна уговорка, добави Радев по повод започващото следващата година френско ротационно председателство на ЕС.

В сряда началничката на премиерския кабинет Лена Бориславова обясни, че правителството не е отстъпило от българската позиция за Република Северна Македония, а премиерът Кирил Петков предлага по-конструктивен и ефективен диалог между София и Скопие.

"Премиерът Петков сподели пред "Файненшъл таймс", че заставаме зад досегашната позиция на Република България, но предлагаме успоредно с нея да бъде подобрен механизмът, по който да текат преговорите със съседна Република Северна Македония, така че да могат да се изследват не само историческите аспекти на това решение, но също така да бъдат обхванати икономически, социални, инвестиционни и всякакви други", обясни Бориславова.   

Какво следва?

В момента се работи по подписване на двустранен протокол с 5+1 точки, който трябва да помогне за вдигането на българската блокада по пътя на Северна Македония към ЕС.
В протокола трябва да има ангажимент македонските българи да бъдат записани наравно с останалите народности в Конституцията на Република Северна Македония, да спре фалшификацията на историческата истина, да спре преследването на хората, които се самоопределят като българи в Република Северна Македония, и други.

Засега България не дава много сигнали, че действително ще "пусне" Скопие към ЕС в първата половина на следващата година. Обявеният от Петков нов модел за регулиране на отношенията не дава гаранции, че Скопие ще започне да изпълнява българските изисквания, а новото коалиционно правителство се разбра, че ще следва същата политика като досега – без компромиси към македонците.

Депутатът от БСП Кристиан Вигенин за пореден път в сряда каза, че позицията на България не е променена.

"Позицията е залегнала в коалиционното споразумение. Тя ще бъде надградена с идеи за нови съвместни комисии за сътрудничество, но докато РСМ не изпълни ангажиментите, искани от българската страна, България не може да даде старт на преговорите", посочи Кристиан Вигенин от БСП за РСМ.

Според депутата от ГЕРБ и бивш министър на външните работи Екатерина Захариева обаче позицията за Северна Македония на новото българско правителство е неясна, а то дава противоречиви сигнали.

"Нека да видим и да се изяснят позициите, защото очевидно не са им съвсем ясни. Едно се говори в западната преса, тук не смее да каже, но това, което ние ще следим и е много важно за нас, е да не отстъпват от позицията, която и нашето правителство, и парламентът в декларация прие", каза Захариева. 

На този фон управляващите в Северна Македония не спират да демонстрират оптимизъм, че се готви бърз пробив.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Вели
    #35

    Не 6 месеца, а 26 години ви чака ВЕТО!!!!!! След това ще преговаряме с шиптарите....

  2. Мислимотор
    #34

    Г-не дипломате, прИятно е да се чуе искрена реч от уста на дипломат.
    В духа на искреност:
    Писна ни, до над козирката ни е, ай кафа от македонските проблеми за България. Много стана - сто и колко вече години се разправяме с вашите проблеми. Само щато си спомня за македонското трепане по улиците на София в началото на миналия век, и ми притъмнява пред очите.
    Имаме суперважни и архиспешни проблеми за решаване, а трябва да озаптяваме нашите патреотари и да разговаряме с вас като със разумни същества,

  3. Божka
    #33

    Нищо чудно за т.н. „македонска“ азбука. Крайно време е нашите „държавници“ да схванат, че Украйна за Русия е това, което е Македония за България. И поддържайки сляпо Украйна ние подстрекаваме Русия да ни го връща за Македония. И така стигаме до необходимостта от истински балансирани отношения с Русия и известна сдържаност към Украйна, където живеят огромна маса българи, наречени от Екатерина Велика „татари“, само защото са мюсюлмани, а не православни!

  4. Мица
    #32
    Отговор на коментар #15

    Е, ние като не ги пускаме, да затвърдим основата? Това ли се иска! ................В този форум не можеш да се разминеш от реваншисти, които освен другото не знаят какво искат!................

  5. Entdecken
    #31

    Не знаех че си руски трол но сигурно Путин и за това ви плаща - да тролите в полза на неговия и на Ердо човек у нас - Сикаджията от Банкянско!

  6. Коментарът е изтрит в 15:26 на 16 декември 2021 от автора.
    #30
  7. Entdecken
    #29

    Ми то целата ви парламентарна група са безгласни букви докато ги командари Сикаджията от Банкянско -:)))

  8. Коментарът е изтрит в 15:26 на 16 декември 2021 от автора.
    #28
  9. Коментарът е изтрит в 15:25 на 16 декември 2021 от автора.
    #27
  10. Entdecken
    #26

    Е андрей 25 както се казва - Присмял се хърбел на щърбел - вие руските газопроводчици не пуснахте ли гювеч на путин веднаж като му прокарахте газопровода с който да заобиколи Украина - втори път като 12 години не построихте газовата връзка с Гърция та сега да плащаме тройна цена на Газпром и трети път ... и четвърти път...?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.