Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие не вярва, че София може да го спре за ЕС: И двете страни трябва да са победители

На македонците им е "неудобно" сега да обсъждат споровете с България заради протестите

12 коментара
Заев и Борисов, сн. БГНЕС, архив

Премиерът на Северна Македония Зоран Заев смята, че може да се намери решение на спорните въпроси със София и българското правителство няма да реализира заканата на вицепремиера Красимир Каракачанов да блокира първата междуправителствена конференция на Северна Македония с Европейския съюз. 

"Вярвам, че ще намерим решение с България. И двете страни трябва да излязат победители. Историята е важна, но тя трябва да бъде отправна точка за бъдещето", каза Заев в интервю пред националната телевизия.

"Показахме, че имаме капацитета да решаваме проблеми. Решихме три глави от преговорите, споразумяхме се за пет исторически фигури от миналото, шестата историческа фигура е Гоце Делчев. Намерихме решения на основните проблеми. Имаме архиви, ще седнем и ще ги обсъдим прозрачно и публично. Ще намерим решение. Трябва и двете страни да са победители", каза Заев.

Македонците очакват първата конференция с ЕС да се проведе до края на годината, но дотогава е малко вероятно спорните исторически проблеми да бъдат решени.

Двустранната комисия, която трябва да изчисти споровете, не е заседавала от ноември миналата година въпреки българските настоявания.

След като първоначално комисията постигна някои резултати, започна да цикли, а според български представители в нея македонците дори са се отказали от някои постигнати по-рано формулировки.

Очакваше се комисията да поднови срещите си през септември, след като в Северна Македония вече има ново правителство, но засега няма официална дата. 

Протестите част и от отношенията с Македония

Сега стана ясно, че в Скопие изчакват да се изясни ситуацията в България.В отговор на въпрос дали е разговарял по тази тема с Бойко Борисов, Заев отговори, че не са я обсъждали.

"Говоря с Борисов, но не сме обсъждали тази тема. Неудобно е да отваряме въпроса, когато има протести там. Изчакваме те да са готови за разговор. Вярвам, че това ще стане скоро и вярвам в успеха на преговорите, в които и двете страни печелят", каза Заев.

"Изпращам съобщение до съседна България, че сме готови да преговаряме по въпроса за Гоце Делчев. Ако сме наранени, това не е приятелство. Вярвам, че ще намерим решение с приятелска Република България", каза Заев.

Протестите се отразяват и в местните медии. "Независен весник" помести голям материал за протестите в България, който е озаглавен "Как България стана мафиотската държава на ЕС", като се преразказва едноименната публикация на авторитетното издание "Политико".  https://nezavisen.mk/kako-bugarija-stana-mafijashka-drzhava-na-eu/

Преди ден Каракачанов обяви, че София ще блокира конференцията, ако няма напредък по разрешаването на историческите спорове и по-конкретно около Гоце Делчев. Каракачанов периодично заплашва Скопие, но премиерът Бойко Борисов и външната министърка Екатерина Захариева следват по-умерено поведение и тон. Затова към момента не е сигурно дали тази конкретна заплаха на Каракачанов ще се официализира като българска позиция.

България и друг пъти е поставяла гръмки ултиматуми на Скопие, които остават неизпълнени и допълнително усложняват отношенията между двете страни. Три години след подписването на Договора за добросъседство между двете страни правителството не успява да го изпълни със съдържание, а затъва в непрекъснати исторически спорове, в които влиза и темата има ли македонски език. 

"И двете страни трябва да са щастливи. Да не победи нито една"

Запитан дали трябва македонците да приемат, че Гоце Делчев е българин, за да влезе страната в ЕС, Заев каза, че не трябва да се допуска блокиране на преговорите.

"Имаме нужда от приятелски отношения с приятели и вярвам, че ще намерим решение. С това, което казахте, България печели. И двете страни трябва да са щастливи. Да не победи нито България, нито Северна Македония, и македонците, които говорят македонски. Те нямат проблем с това. Няма дилеми, те говорят много често за македонския език. Ние сме приятели, ще намерим решение", каза Заев.

"Това е по-лесен въпрос от този, който имахме за името с Гърция. Вярвам, че има решение за всичко и чрез него и двете страни ще бъдат щастливи", отговори премиерът.

Заев допълни, че уважава министър Красимир Каракачанов.

"Уважавам министър Каракачанов. Всичко е наред, той често идва в Македония, разбирам различните му възгледи, но всички ние сме длъжни да помагаме на тези процеси. Повярвайте ми, във всяко изявление България казва, че подкрепя Северна Македония за нейната интеграция, аз лично станах свидетел на това: с обясненията на други лидери, че трябва да се вземе решение за започване на преговори. Че всичко е направено. От дискусиите, които се провеждат в Брюксел тези дни, след комисиите, се казва, че проблемът е отворен, но няма блокади и не трябва да има блокиране на преговорите… Нуждаем се от приятелски отношения с приятели", каза Заев.

Подобни остри изказвания на Каракачанов обаче веднага се поемат от антибългарските кръгове в Скопие, които ги използват, за да активизират риториката спрямо България. За разлика от Заев, който показа, че е готов да разрешава проблемите, за да се придвижи Скопие към ЕС, другата основна партия проруската ВМРО ДПМНЕ има друга политика. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ВАЛЕРИ ЦВЕТКОВ
    #12

    Съвместната комисия спря работа щото македонците имаха парламентарни избори, сега пък било "неудобно", щото тук имало протести. Протакането и приказките на Заев, че всеки трябва да е победител, не водят до намиране на истината, опряна на историческите доказателства. А те са кристално ясни. Тук Каракачанов е прав. Абсолютно!

  2. fantom
    #11
    Отговор на коментар #3

    И на капитуланти като тебе!

  3. fantom
    #10
    Отговор на коментар #7

    Ти от Скопие ли пишеш, или от Белград? Пък намеси и бокова България? Продажник. Заради една опорна точка си готов да продадеш език, вяра и народ.

  4. fantom
    #9

    Докога в Северна Македония ще си играят на доброто и лошото ченге. Едните лъжат, другите мажат. Каракачанов е прав. Накъде са се забързали при този корона вирус. Цяла година не правиха нищо, а сега ще се договарят за Гоце Делчев, който сам се е обявявал винаги за българин. По този въпрос няма какво да се преговаря. Освен това има въпрос за езика - много по-важен от въпроса за името. Ако и сега се оставим да ни излъжат, ще загубим всякакво уважение.

  5. Обектив
    #8
    Отговор на коментар #7

    Договорот за добросъседство со Бугариjа е премногу толерантен и благ, зошто се темели на очекуване од историците и jавността на РСМ за созреване за и честен прочит на историчката вистина.Договорот од Преспа е резултат на жесток притисок од страна на Грциjа за отказ от античкото наследство и работата на грчко-македонската историчка комисиjа е само техническа - да бидат детаjлно исполнети решениата на договорот.Веке 3 години след подпишуване на Договорот за добросъседство од страна на РСМ нема "честен

  6. Vlade
    #7

    И гръцки тритории са били наши - да поискаме гърците да говорят на български и да станата вилает на бойку-вата територия ;) Македонският език съществува и цяла нация говори на него. Може да произхожда от българския - чудесно. Трябва да сме приятели (и сме в много отношения) - по-малко съм приятел с боку и агент иван. За мен е по-важно македонците да се отърват от сръбското (разбирай руското) влияние, отколкото да ги правим българи. Светът се променя! Кой ще ми каже произходът на бабата на Наоми Кембъл - но всеки знае и се кефи на този световен модел.

  7. Контрапункт
    #6
    Отговор на коментар #5

    Българското правителство им подаде железен юмрук, нооооо... на макетата (сега, а и после) им е изгодно нещата да НЕ СЕ променят. Т.е. да се утвърди полека-лека македонски език, евентуално - България да го признае, наред с други страни, например Бангладеш! България да забрави окончателно, че територията на днешна Сев.Маке. е била само една област от нейната територия и то не много отдавна: преди около 100 години..... И др. такива искат хитрите макета.... Същевременно искат да продължим да им ПОДАРЯВАМЕ танкове, самолети, где що може.... А и да ги спасяваме по верска линия от нахлуването на албанци и тях. А и още неща искат, просто (засега) не ги изказват и то НЕ от срам!!!

  8. Обектив
    #5

    Българското правителство е време да подаде на Заев желязна десница в кадифена ръкавица. Истината за нашите общи произход, култура и история трябва да бъде защитена с дипломация на най-високо професионално ниво !

  9. Litko
    #4

    Разбира се, кога и пред кого не сме клекнали...

  10. САНДОКАН
    #3

    карак0чанов, както и неговия шеф тиква, има доста да се учат на дипломация от Заев. Историята ни е богата на спечелени битки и загубени войни и то благодарение на калпави, глупави и самонадеяни управници!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.