Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Без особени очаквания". Ще заработи ли историческата комисия?

Разчита се икономиката да върне доверието между двете страни и да отпуши процеса

35 коментара
"Без особени очаквания". Ще заработи ли историческата комисия?

Съпредседателите на общата българо-македонска комисия, която трябва да изчисти спорните исторически въпроси, си размениха реплики в понеделник, показвайки че постигането на решение ще е много трудно, въпреки демонстрираната воля от страна на новите правителства в София и Скопие.

Първо съпредседателят от българска страна Ангел Димитров обясни, че бавният прогрес на съвместната комисия между България и Северна Македония се дължи на нежеланието на историците югозападната ни съседка да приемат, че "имаме обща история", която започва през средните векове.

После колегата му Драги Георгиев коментира, че "няма промяна в реториката" и така едва ли може да има напредък.

Следващото заседание на комисията е планирано за февруари в София.

Комисията бе формирана съгласно договора за добросъседство от 2017 година, но не постигна очакваните резултати. Вече близо две години тя буксува, среща се инцидентно, а според българските представители в нея македонските им колеги вече се отказват и от постигнато по-рано съгласие по някои теми като цар Самуил, например.

Според новия план на двете правителства тя ще започне да заседава всеки месец. Скопие отвори темата дали не са нужни промени в нея и от българската страна, но кабинетът отхвърли такава възможност.

За да отпушат двустранните отношения, двете правителства задействаха още четири комисии за икономиката, транспорта, инфраструктурата, културата и други.

В понеделник работа започва групата за икономика, търговия и иновации, като в Скопие ще бъде делегация водена от министъра за иновации и растеж Даниел Лорер.

Сред приоритетите на първата среща са възможностите за привличане на инвестиции, иновации, финансирането на проекти, увеличаването на търговския стокообмен и други.

Идеята на правителството на Кирил Петков е да нормализира отношенията със Скопие, като се търсят общите ползи, и се създаде атмосфера на доверие. Това трябва да отвори възможности и за пробив по най-спорните въпроси като историята, например.

Засега България не се ангажира със срок, в който може да преразгледа позицията си и да "пусне" Скопие да започне преговори за членство в ЕС.

Скопие не желае да приеме, че имаме обща история

На този фон Ангел Димитров коментира пред БНТ, че "комисията е научен орган и тя решава как трябва да работи".

"Предвидили сме като отговор на новата енергия, която се внася в двустранните отношения, по-голяма динамика в нашата работа. До средата на май да има 3 заседания. Това зачестяване на ритъма не е нещо ново, от българска страна комисията желаеше да има много повече срещи през годините, за да постигаме резултати. В началото това наше желание беше окачествявано като политически натиск, но ето, че сега има желание и от другата страна за такива срещи. Първата за годината среща е към края на февруари", коментира проф. Димитров пред БНТ.

Той потвърди, че няма да има промени от българска страна в съвместната историческа комисия с РС Македония.

"Хората, които не са вече в комисията от страна на РСМ, я напуснаха по собствено желание, не са били сменяни. Странно е да се искат промени там, където решенията се вземат единствено от страната, която е излъчила съответните представители", посочи Димитров.

Той каза, че няма натиск към българските представители от комисията.

Имаме опит, знаем какво да очакваме и подхождаме с внимание и реализъм, без особени очаквания, каза той.

Ангел Димитров каза, че е настоял отново да започне разговорът за Гоце Делчев.

"Когато обсъждаме как да подготвим един текст до правителствата за съвместно честване, колегите от РСМ тръгват от съвременността към миналото - от тяхната представа за Гоце Делчев, без да се говори за Гоце Делчев в неговото историческо време. Това е подход, който не е исторически. Ние предлагаме първо да се оцени една личност в неговото историческо време и оттам да се осмисли значението му за настоящето".

Двете правителства вече се договориха на 4 февруари да се подготви съвместно честване на 150-годишнината от рождението на Гоце Делчев, но споровете между историците продължават.

Драги Георгиев: Не очаквам напредък

Съпредседателят на комисията от македонска страна Драги Георгиев посочи, че не очаква да има напредък при положение, че риториката не се е променила.

"Доколко ще бъде възможно да се доближат позициите, зависи и от двете страни. Но с подобни изявления другата страна определя предварително посоката, в която ще протичат срещите. Няма промяна в реториката и в разбирането на българската страна, а докато това е така, не очаквам да има напредък", каза Драги Георгиев, цитиран от БГНЕС.

"Когато едната страна обвинява другата, че не иска да приеме абсолютната истина на първата, не може да се очаква напредък в процеса. Българската страна настоява за обща история, която започва през средните векове. Ние не бягаме от общата история, но тя не трябва да се разбира по начина, по който прави това българската страна – че историята от средните векове до 1945 г. е обща. Ако е така, тогава това изобщо не е обща история, а историята на един и същ народ. Подобен подход е ненаучен, не е исторически, а е единствено политическо тълкувание. С тази постоянна реторика всъщност се минира изходът от срещите", заяви Георгиев.

Следващото заседание на комисията ще се проведе към края на февруари в София, тъй като последната среща наживо беше в Скопие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мюнхен
    #35
    Отговор на коментар #33

    Напълно прав сте. Само като се създадат тук нормални европейски условия за труд, почивка, инфраструктура, заплащане и пр., "македонците" сами ще искат да дойдат тук. Следва да се ускори процесът по издаването на български паспорти за тях.Да се направи една матистрала София-Скопие, която да стига и до българския град Охрид.Всеки българин трябва да види Охридското езеро! Но трябва да признаем, че по времето на Титова Югославия, официалната българска комунистическата власт наричаше Тито "ревизионист",

  2. БГаньо
    #34

    Абсолютна истина не знам дали има, особено в историята, но абсолютно истински исторически факти има и който иска да си затворим очите за тях, дълбоко греши. Има също така и родова памет, която е по-ценна от хиляди исторически томове, особено съотворени след "сътворението" на македонската нация. Някой беше използвал термина "политическа" нация за тях и това е съвсем вярно. Има такива нации, ние го признаваме, а те да признаят откъде произхождат. Защото иначе няма да се получи.

  3. Никола
    #33
    Отговор на коментар #30

    Най-добре би било да оставим тези във Вардарско които още не са изтрезнели и още сънуват Югославия и Тито, да изтрезнеят. Факт е че в Югославия комунизма беше с „по-човешко лице“ а в 1965г. Американците заставиха Тито да раздаде паспорти на населението и 3 милиона югословени емигрираха. Ако „нашето“ Министерство на правосъдието започне да издава българско гражданство на хората от Вардарския край до една седмица, а не да ги мота и изнудва по 4-5 години и даже ако те са от турски, албански, влашки,

  4. Коментарът е изтрит в 09:05 на 1 февруари 2022 от автора.
    #32
  5. Силвана Влахлийска
    #31

    За Македония няма място в ЕС, освен ако не решат, че имат история от 1947г насам. Като се заровят в историята, няма да е зле да проучат Александър Македонски и да разберат, че нямат нищо общо с него, така че дори, че държавата се кичи с името му, ама Александър Макенодски няма потомци дето да им търсят сметка. Затова пък цар Самуил е последният цар от Първото Българско царство, а не "първио и последнио македонски цар".

  6. дреалист
    #30

    Става очевидно, че СМ няма непреодолим стремеж за еврочленство, което е напълно разбираемо, като гледаме какви ги върши ЕС. ... Ами - да им помогнем, да не се мъчат сами - в протакането. И после, ако се интегрират с БГ - ще могат да ползват всички блага на еврочленство.

  7. Борис
    #29

    Преди да има политическо осъждане на геноцида срещу българския народ във Вардарска Македония от 1912 г. досега всякакви "исторически" комисии са безсмислени, защото другата страна се опитва да ги използва за узаконяване на геноцида и създаването на "македонска" идентичност и език. А "македонската" идентичност е инструментът за сърбизация на българите във Вардарска Македония, предложен от Стоян Новакович в края на 19. век и използван от сръбските комунисти през 20.век чрез Коминтерна и Сталин:
    „След

  8. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #28
  9. Iosif Ivanov
    #27

    Историческата комисия се оказва безполезна, даже вредна, защото е политическа в частта си от РСМ, надеждите са в икономическите и родови връзки!

  10. mediaman
    #26

    Не! Няма да заработи!Историята е за хората, за србоманските гов еда и руски поцелуйковци - прът!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.