Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие отказа да коментира предложения от София договор за добросъседство

13 коментара

Македонският външен министър Никола Попоски не поиска да коментира предложения от българска страна договор за добросъседство между двете страни.

Попоски е въздържан по този въпрос и не пожела да го коментира. Той смята, че трябва да се изчака изходът от разговорите между двете страни на ниво работни групи и тогава да се правят заключения, пише македонският вестник "Вечер".

По-рано тази седмица от президентството в София съобщиха, че България вече е предложила на Македония проектодоговор за сътрудничество и добросъседство.

След като правителството на Борисов в първите си три години поддържаше евроинтеграцията на Македония, в решителния момент отказа подкрепа за начало на преговори на Скопие за членство в ЕС. Официално на Македония бяха поставени три условия: подписването на споразумение за добросъседски отношения и сътрудничество, изграждане на съвместни работни групи за укрепване на отношенията в ключови области и създаване на Съвет на високо равнище под формата на годишни междуправителствени заседания.

На този фон преди ден премиерът Бойко Борисов коментира пред ТВ+: "Македонците са най-братския ни народ, най-близкият народ до нас", но се оплака от местните политици.

"Те стигнаха до наглостта да кажат, че финансовата криза в България е, защото ГЕРБ управлява", обясни Борисов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Когато се роди "Македония" Българите и "Скопянците"са били още в Монголия и са говорили на монголски

  2. Анонимен
    #12

    Скопие чака указания от Белград и Москва.

  3. Анонимен
    #11

    И какво като ще има работни групи и срещи между двете страни? Македонците ще продължат обвиненията си, че българите са виновни за всичко, че искат да им пречат, не признават Ал.Македонски за македонец... Това само ще изнервя обстановката.Кой ще е арбитър при спор между работните групи? Поругаването на гроба на М. Бунина нима ще бъде признато за държавна политика? Ще кажат, че е българска провокация - иди доказвай противното.

    В договора трябва да има ПРАВНИ ГАРАНЦИИ за успешното му осъществяване.

  4. Анонимен
    #10

    за съжаление, с дипломация в България се занимават само соросчета и мутренски булки, а им помагат със съвети маргинализираните "интилигенти" от соца, с протритите стари костюми и стари идеи, готови да лижат задници за 500 лева на месец и покана за "кръгла маса" или банкет :)) Това е реалността - космополитни юпита откровени лузъри. Средната класа я няма или е заета да си спасява децата по чужбините. Жалко!

  5. Анонимен
    #9

    до 7 Приятелю, прав си, но нека да искаме неща, които може да се контолират - как ще контолираш наличието или липсата на антибългарски надписи? Ами ако сега ги махнат, а уте пак ги върнат? Ако си собтвеник на манастирите и църквите, ще сложиш там български попове и монаси и фалшификациите ще спрат, ще върнеш старите надписи. А не сега да ме гони от Велюшкия манастир неква откачена сръбкиня (заелките от БАН да проверят къде се намира). За училищата и езика - разбира се, то и много други неща, затова казвам "малцинствата"

  6. Анонимен
    #8

    През последните години сърбомакедонизма претърпя големи удари.През 1997 г. Сръбската академия на науките отпечатва книгата "самоиловата държава" от Сржан Пириватрич, в която авторът едно към едно казва,че Самуил е български цар на българската държава.В последния годишник на Института по балканистика на Руската академия на науките,черно на бяло пише,че през целия период на Българското възраждане до 1945г.,населението на Македония има български произход. Крайно време е и нашите историци да се активират, да организират една международна конференция на тема Македония и веднъж за винаги да разобличат македонизма.

  7. Анонимен
    #7

    №4, ти сърбин ли си или сърбомакедонец?
    №3, по принцип си прав.Но освен да поддържаме македонците с българско самосъзнание, трябва да искаме да се възстановят всички български надписи и паметници, българските войнишки гробища, да искаме в училищата да се изучава литературен български език за българите в "двете Сърбии", да се унищожат всички антибългарски паметници и надписи.Лошото е,че не само нашето правителство , но и една не малка част от българското общество са сърбомани, което ще рече антибългари.Позицията

  8. Анонимен
    #6

    Кои точно са по-слаби? Макетата и сърбелите ли? Не мисля... От Турция също трябва да се иска връщане на отнетите Екзархийски имоти - това са парцели и сгради в Истанбул и понеже не става дума за милиарди или исторически места за самите турци, те най-вероятно ще ги върнат, стига да има кой да ги поиска....

  9. Анонимен
    #5

    №1,България и Македония са един народ в две държави.Твърдения като "Македонците са най-братския ни народ, най-близкият народ до нас", са по своята същност коминтерновски.Голяма част от българските политици след 1989 г. са възприели духа и мисленето на БКП и продължават по инерция да приемат съществуването на "македонска нация" като невъзвратим процес.Ти си един от тези безродници, за които национална кауза не съществува.

  10. Анонимен
    #4

    до 3 Като си толкова ербап иди поискай от Турция имотите.Не ставай мутра която се гаври с по-слабите.Пробвай се с Турция като си такъв юнак.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.