Във всички преброявания от 1948 г. насам е имало код за българска етническа принадлежност. Имаме данни относно тази етническа принадлежност и ще продължи да има и в бъдеще. Кой като какъв ще се обяви е изключително негово право и не може да се намесваме там, съобщи директорът на Държавния статистически институт на РС Македония Апостол Симовски, цитиран от БГНЕС.
Симовски подчерта, че до момента Държавният статистически институт не е влизал в контакт с граждански сдружения относно правата на самоопределение на българите.
По-рано в сряда министърът на външните работи Буяар Османи написа във Фейсбук, че представителите на тези сдружения трябва да се свържат с органите по преброяване и да поискат подходяща колона в рамките на преброяването, за да се определи количественото, демографското и географското разпределение на тази общност.
Симовски заяви, че полето, в което се вписва етническата принадлежност във формуляра за преброяване, е празно. В електронното заявление, след като се впишат първите три букви от етническата принадлежност, се появява поле за избор на такава от списъка с кодовете на всички етноси, регистрирани досега при преброяванията в Северна Македония.
Преброяването в РС Македония започва официално на 1 април и трябва да приключи до 21 април, а всеки гражданин може свободно да определи своята етническа принадлежност, каза още Апостол Симовски.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
12 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Въпросът с малцинствата никак не е лесен в този случай и ми се струва, че трябва да погледнем от малко по-различен ъгъл на него. В интервю от завчера Любчо Георгиевски казва, че не е коректно от българска страна да се поставя въпроса ребром - или си македонец или си българин!Нещата са по-сложни и многопластови. Трябва да се почне още от втората половина на 19-ти век, когато стартират някои процеси на национално самоосъзнаване и после се развиват под влияние на различни исторически обстоятелства, …
които катализират оформянето на македонска нация. По този повод винаги съм си мислил за моята прабаба от Кукуш и нейните 4 деца, с които е дошла България и чийто говор ми беше леко неразбираем. Ами тя е с около 10 години само по-малка от Гоце Делчев, който също е от Кукуш. А тя винаги се е смятала за българка и се питаме защо тогава и Гоце Делчев да не е бил такъв. Та нали са родени в един и същи град, може би в съседство са живели даже. Премиерът Заев се опита да отговори на този въпрос, като каза, че някои са се чувствали българи, а други пък македонци. За мене обаче това е само опит за доближаване до истината, а тя е, че тогава и прабаба ми и Гоце Делчев и всички от Кукуш примерно са се чувствали едни и същи - македонски българи или българи от Македония, така както дядо ми от Дедеагач цял живот се чувстваше тракийски българин или българин-тракиец. Обаче по силата на историческите обстоятелства у прабаба ми и децата й, дошли в България, е надделяло българското, докато у други, останали по онези земи е започнало да се формира македонско национално съзнание. И в този смисъл ми се струва правилна тезата на Л.Георгиевски, че малко трябва да сменим гледната точка и да не чакаме сега от преброяването да изскочат 100 хил. българи, само защото толкова били имали български паспорти. А като вторичен ефект от тези процеси и у нас се появиха хора, наричащи себе си македонци, на които също трябва да се погледне по различен начин, за да не ни обвиняват в липса на реципрочност или потискане на малцинства. Това са деликатни въпроси, но трябва да се търси решение и намирам, че последните предложения на Любчо Георгиевски са стъпки в тази посока и въз основа на тях вече може да се води нормален непредубеден разговор.
Ако говорите с човек на език, който той разбира, това му отива в главата. Ако говорите с него на неговия език, това му отива в сърцето.Нелсън Мандела
Няма нужда от графа-българи Има нужда от графа- македонски българи
та ти говориш на прекрасния си майчин език, дали е със западен диалект (македонски) е без значение, това те прави българка и си част от българската нация (македонска такава няма, защото сте страна на 80 години)
северна македония (нарочно с малки букви) се движи по много тънък лед! Ако не клекнат, никога няма да бъдат част от нашето европейско семейство, а ще си стоят изолирани и бедни.
До Жанет1 - време е другарице Жанет1 да си смените управниците - от нищо не отбират и само ви държат извън Европейскя съюз - некадърна работа! На какво прилича това - 30 години разправии с Гърция сега с България - кой ви е крив!? Първо гърците а сега българите...?!
Откак просръбската Югоармия е избила 30 хиляди обявили се за българи никой не смее да се пише такав а то и няма отделено поле за такава етническа принадлежност. Тези комитреновчета пак шикалкавят от страх белградските им началници да не им издърпат ушите.
родопското, тракийското и мизийското малцинства подкрепяме искането за признаване на македонското малцинство. Но да не стане после в СевероМакедония да трябва да признавате скопско, вардарско и битолско малцинства, ако ме разбираш
Ти, който/която си "то", понеже не знаеш какво си, си трай. Имаш не раздвояване на личността, ами поне рапеторяване!