Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие пробва интриги срещу Марин Райков

13 коментара

Реториката на българския премиер Марин Райков е много по-близка до тази на Божидар Димитров, отколкото до бившия премиер Бойко Борисов, коментира скопският "Утрински весник". Повод за това заключение е изказването на Райков, че поставянето на паметници на български дейци в Скопие е доказателство, че сме били един народ в миналото и трябва заедно да празнуваме историята.

Неофициално в македонски политически кръгове вече се коментира, че стилът на Райков не влива оптимизъм в Македония и че Бойко Борисов проявявал по-голяма гъвкавост по преговорите със Скопие, пише "Утрински весник", цитиран от БТА.

Премиерът Никола Груевски и външният министър Никола Попоски отказаха да коментират изявлението на Райков.

Груевски лаконично посочи, че на него му харесват новите паметници в Скопие. На фона на изхарчените десетки милиони за грандомански монументи, "доказващи" античното и класическо "имперско" минало на Македония, Попоски посочи, че страната му предпочита да се концентрира върху бъдещето.

"Смятам, че това очакват всички наши европейски партньори и в този контекст бих гледал и на бъдещото развитие на нашите отношения, т.е. с по-голям фокус върху това, което ще ни обвързва в бъдеще, отколкото натоварване с теми, които вероятно няма да ни доведат до нещо, което би сближило позициите ни. Затова смятам, че ако разговаряме за европейското бъдеще, трябва и да се държим европейски, независимо от статута, който имаме, на членка на ЕС или на кандидат за членство, каза македонският външен министър.

След като в първите три години от мандата си правителството на Бойко Борисов поддържаше евроинтеграцията на Македония, в решителния за нея момент отказа подкрепа за начало на преговорите за членство в ЕС.

Официално на Македония бяха поставени три условия: подписването на споразумение за добросъседски отношения и сътрудничество, изграждане на съвместни работни групи за укрепване на отношенията в ключови области и създаване на Съвет на високо равнище под формата на годишни междуправителствени заседания.

Идеята на България е договорът за добросъседство да стъпи на съвместната декларация от 1999 година, подписана от Иван Костов и Любчо Георгиевски.

Все още не е ясно дали този договор ще бъде подписан, като от Скопие идват разнопосочни сигнали.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Типичната балканщина от която Хърватия се надява да избяга.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #12
  3. Анонимен
    #11

    До номер 10 Ами те си се държат така и без да имат държава.

  4. Анонимен
    #10

    Питам се, ако потурчените българи от Родопите си имаха държава, дали и те щяха да се държат като посръбчените българи от Вардара?

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  6. Анонимен
    #8

    "Идеята на България е договорът за добросъседство да стъпи на съвместната декларация от 1999 година, подписана от Иван Костов и Любчо Георгиевски." Познайте кой, от българска страна, е подписал единствения що годе стойностен документ между двете държави. Въпрос с повишена трудност за съмишлениците на Дина Станишева (майката на Станишев).

  7. Анонимен
    #7

    Премиерът Райков не следва сталинската политика на майката на Сергей Станишев, а историята! Както виждате самият Сергей Станишев продължава да мрънка за привързване на България към Русия чрез Белене.

  8. Анонимен
    #6

    Стига с това Скопие бе! Инфантилната противобългарщина на бюрмакедонските официални лица смърди на сърбоманщина и официален Белград отдалече. Скопие е просто къщичката за куклите на конци.

  9. Анонимен
    #5

    Един Господ знае какво доказват новите паметници в Скопие... Иднина по европейски тертип - хм, а дано...ама едва ли?

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.