Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие продължава совалките в Брюксел, но няма решение на хоризонта

Бъдещето на Договора за добросъседство е под въпрос, ВМРО-ДПМНЕ продължава с атаките срещу Заев

5 коментара
Скопие продължава совалките в Брюксел, но няма решение на хоризонта

Управляващите в Скопие продължават дипломатическите совалки в Брюксел, като засега не дават сигнали, че са готови да се съобразят с изискванията, които България постави, за да не блокира пътят на Северна Македония към Европейския съюз. 

Въпреки че вицепремиерът Красимир Каракачанов се оплака от европейски натиск Скопие да бъде допуснато, засега София остава твърда в намерението си да спре Северна Македония, ако не направи реални отстъпки, потвърдиха дипломатически източници. 

В същото време излиза и въпросът за бъдещето на Договора за добросъседство между двете страни, подписан през 2017 година, според който София трябва да подкрепя Скопие за членство в ЕС. 

Македонският премиер Зоран Заев пък е силно пресиран на местно ниво от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ. 

Какво следва? 

Близката до ВМРО-ДПМНЕ телевизия "Алфа" коментира, че Скопие засега няма конкретен план какво би се случило, ако България наложи вето върху началото на преговорите.

Освен добра воля и диалог Заев не предложи нищо за начина, по който да решим проблема с исканията на София, които блокират Северна Македония. Заев не отговори дали, ако България блокира Скопие, договорът няма да бъде валиден, защото в същия документ източният съсед е задължен да подкрепя присъединяването на страната към ЕС, отбелязва телевизията, цитирана от БТА. 

"Знаете, че на практика избягвам такива въпроси "какво ще стане, ако стане" защото даваме шанс на това, което правим, наистина вярвам, че ще намерим решение", каза Заев, цитиран от "Алфа".

Екипи дипломати работят за разрешаване на проблема с България, каза Заев и добави, че все още е оптимист, че първата междуправителствена конференция ще се състои до края на годината, но не изключи и възможността за блокада от страна на София.

ВМРО-ДПМНЕ експлоатира сериозно отношенията между София и Скопие, като дори организира митинг "в защита" на Гоце Делчев. 

Времето изтича 

Очаква се решението дали да се даде зелена светлина за началото на преговори за присъединяване към ЕС на Северна Македония и Албания да бъде взето на 10-ти ноември на Съвет "Общи въпроси". 

Засега София е твърда в намерението си да спре Скопие, ако не смени тактиката си и не предприеме реални действия за разрешаване на споровете, касаещи историята и езика. 

Дипломатически източници обясниха за Меdiapool, че България ще настоява българските изисквания да бъдат заложени в преговорната рамка на Северна Македония и приемането ѝ може да бъде блокирано от София. Освен това е все по-вероятно България да не даде съгласие за провеждането на първата междуправителствена конференция между Северна Македония и Европейския съюз.

До десети ноември остава все по-малко време и Скопие ще трябва да направи реални остъпки, за да се придвижи към ЕС. Винаги обаче остава и възможността за рязка промяна в позицията на премиера Бойко Борисов, каквато се е случвала неведнъж. Още повече, че българските настоявания за Скопие не се ползват с подкрепа сред другите страни членки. 

"България засилва позициите си"

Антонио Милошоски от ВМРО-ДПМНЕ заяви за ТВ 24, че България засилва позициите си и е въпрос на време кога ще реши да блокира Северна Македония. 

"Дали ще бъде в самото начало или ще го отложи за някоя от следващите фази в разговорите между Македония и Европейската комисия. Посочихме това още през март, когато се състоя Съветът на ЕС и българската делегация успя с по-добра дипломатическа дейност да добави една съставна част от решенията на Съвета на ЕС, която се отнася за езика."

Той добави, че по негова информация по време на посещението си в София Буяр Османи е получил на срещата с колегата си Екатерина Захариева нон пейпър, в който са посочени условията, при които България би позволила да започне междуправителствената конференция, без да блокира Северна Македония, съобщи македонският "Фокус".

Дипломатически совалки 

С поредица от видеоконферентни разговори поради Covid-19 високопоставени представители на ЕС вчера подкрепиха Северна Македония и насърчиха правителството да продължи реформите, съобщават македонските медии, като цитират премиера Зоран Заев.

Заев, вицепремиерът Никола Димитров и външният министър Буяр Османи изразиха надежда, че подготвеността на страната ще бъде официално потвърдена и с приемане на рамката за преговори в началото на следващия месец, след което до края на годината ще последва първата междуправителствена конференция с ЕС, съобщава БТА.

"Казахме на събеседниците си, че нашият път към ЕС няма алтернатива и очакваме много скоро да направим първите следващи стъпки с всяка отворена глава, за европейско качество на живот на нашите граждани", каза Заев.

Няма да допуснем нови отлагания, защото постигането на следващата ни стратегическа цел - членството в ЕС - е наше задължение в името на бъдещето на държавата и гражданите. Нашата страна остава посветена на поддържане на добросъседските отношения с последователно прилагане на Договора от Преспа и Договора за добросъседство с България, които донесоха нова енергия и допринесоха за възобновяване на интензивността на разширяванетго на ЕС със страните от региона, каза Заев.

"Не може да има по-добър договор с България" 

Той смята, че Северна Македония не може да постигне по-добър договор от Договора за добросъседство и сътрудничество и изрази увереност, че работата ще продължи последователно, за да може колкото е възможно по-рано да се намери решение за разногласията.

"Договорите с Гърция и България не са само на хартия, те се прилагат във всичките си аспекти. Драго ми е, че България много често напомня, че остава последователен поддръжник на нашето членство в ЕС. Вярвам, че има решение за всичко в съответствие с европейските ценности и принципи. Фокусирани сме върху намирането на решение, което да създаде хубава атмосфера за организирането на първата междуправителствена конференция до края на годината", каза премиерът и допълни, че решение трябва да се намери до първата междуправителствена конференция.

Външният министър Буяр Османи каза, че Северна Македония не трябва да бъде част от предизборния политически дискурс в България и македонските реакции да се използват в предизборната кампания у нас. "Не мисля, че това е от полза за нас, нито за междусъседските отношения и за това, което искаме да постигнем заедно като две страни, каза Османи.

Заев, Димитров и Османи разговаряха чрез видеоконферентна връзка с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, със заместник-председателя Жозеп Борел, с еврокомисаря за разширяването Оливер Вархей и с председателя на Европейския парламент Дейвид Сасоли.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #5

    Договор не се изпълнява с дипломатически совалки, а с политическа воля.

  2. Bлaдo
    #4

    на кАракОчанов трябва да му се забрани да зяе по темата (както на д.КИРилов забраниха да зяе на правосъдие и го махнаха), защото (отивайки си завинаги) коминтерновският нацист-утопист агентИван-каракачан ускорено изпълнява московското си поръчение да зacepe колкото може повече балканските полит-отношения... ..... Без агентИван работата скоричко ще се отпуши ;-))

  3. Вели
    #3
    Отговор на коментар #1

    Я, петима коминтерновци гласували в полза на Македония срещу БЪЛГАРИЯ!!! Много са! Аз съм за България! Да жеивее България!

  4. Коментарът е изтрит в 14:20 на 23 октомври 2020 от автора.
    #2
  5. Вели
    #1

    Ба, македончетата са се запънали с рЪце и крАка за ЕС да му обясняват кое според тях европейско и кое не! Аз казвам, да се напънат да станат срана членка на ЕС, пък тогава да "европеизират" действията на другите страни -членки! Най важното е ние, българите, да не допуснем МУТРАТА да направи "крачка назад " и да не целуне още веднаж македонския за*ник!Аз на комунисти не вярвам!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.