Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие: С България от време на време живеем в паралелни реалности

"Ние сме зрялата страна, не правим грешки, въпреки че сме изкушени", каза вицепремиерът Димитров

17 коментара
Никола Димитров, сн. БГНЕС, архив

С България от време на време сякаш живеем в паралелни реалности. Така вицепремиерът на Северна Македония Никола Димитров коментира застоя в друстранните отношения.

"Сегашната политика на вето, натиск и изнудване създава негативна атмосфера и е инвестиция в антагонизъм и създаване на враждебност, а не приятелство", коментира Димитров пред местната телевизия "Сител".

Той смята, че на официално ниво няма език на омразата, но в социалните медии има хора, които "изразяват бунт".

"Когато кажете на съседа си, че сте резултат от етническо инженерство или езикът му не е език, разбира се, че ще има бунт. В преамбюла на Договора за приятелство е записано, че ще развиваме отношения на основата на взаимно уважение и разбирателство", каза Димитров.

Скопие се надява до края на годината България да преразгледа позицията си и да одобри преговорната рамка на Северна Македония за членство в ЕС, но засега няма голяма вероятност това да се случи.

"След всички преживявания досега с неизпълнението на обещанието за дата за започване на преговори от ЕС, за нас е особено важно да бъдем напълно честен и много внимателен по отношение на надежда, очакване, разочарование", посочи Димитров.

Той отново каза, че страната му е изпълнила необходимите критерии.

"Имаме резултати, но ЕС не си изпълни обещанията. Мисля, че е време да не критикуваме целия ЕС, защото има държави, които открито и много силно ни подкрепят. Имаме проблем с една държава", каза Димитров.

Това обаче вече не е точно така. . Натискът на ЕК, САЩ и някои страни членки към София остава силен, но на европейско ниво има и някои от богатите страни, които имат резерви към разширяването на ЕС.

Целта на ЕК и Скопие е да се възползват от словенското ротационнно председателство на ЕС, което силно подкрепя разширяването на ЕС. Следващата година обаче започва френското председателство, което съвпада и с президентските избори във Франция. Разширяването на ЕС със сигурност няма да е най-удобната тема за президента Еманюел Макрон в предизборна кампания, в която ще се изправи срещу крайнодясната Марин льо Пен.

На въпрос дали той и правителството ще подадат оставка, ако РСМ не получи дата за началото на преговорите с ЕС през декември, той отговори, че може да говори само за себе си и че това ще се случи, ако прецени, че това ще се отрази на благото на страната и каузата на НАТО и ЕС.

"Не можем да носим отговорност за нещо, което трета държава прави. Ние сме отговорни за това, което правим. В случая ние сме зрялата страна, която не е направила грешки в отношенията, въпреки че имаме големи изкушения да сгрешим", допълни Димитров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #17

    Да се надяваме, че са паралелни, реалностите. са политически, други няма-интерсено как си представляват съжителството с нас в ЕС, ние си траем когато безсъмнено ни горят знамето веещо се до тяхното на всички площади в ЕС или ругаят в учебниците и си казаваме "Ще им мине, ако че сега за тях бабата на Иван Вазов е от Скопие",ръкуваме се с отврат и продължаваме! Що за ЕС би бил такъв!

  2. БалканджиЙово
    #16

    Когато човек познава истинската история на тази част от България наречена Македония, на която същата тази България призна първа независимостта и, и даде суверенитет. Тези македонски политичета звучат като хора с тежки личностни разстройства. Те са като откраднато дете от майка, но на което мащехата която го е отгледала го е научила добре да мрази истинската си майка. Толкова си приличаме с тях македонците, че няма как да се обичаме, това е нашата обща Голгота.

  3. olele
    #15

    Артик ко стана, нали Словения щеше да натисне, ама май нея я натиснаха..

  4. Борис
    #14

    Безспорно е, че от 1913 г. досега, с малки прекъсвания, Вардарска Македония живее в удбашката реалност на великосръбския национализъм.

  5. Стефанов
    #13

    Много нагъл

  6. mediaman
    #12

    Верно е, че живеем в паралелни реалности. Нашите глави са в ЕС, а вашите са заврени в задните области на србските удбаши и рашките оли гоу френи. Да сте живи и здрави - ЕС през крив макарон!

  7. БГаньо
    #11

    А когато друг някой съсед ви каже, че не произлизате от там, откъдето си мислите и трябва да си промените името на държавата, и това ви го повтаря 3 десетилетия, тогава няма проблем, така ли?

  8. Коментарът е изтрит в 14:43 на 6 януари 2022 от автора.
    #10
  9. Обектив
    #9

    Бъдете каквито искате, но не писягайте с мръсни югославски ръце на българското културно-историческо наследство на Македония!

  10. асен
    #8

    бахти тъпанара! коминтернът какво е,бе? да седят в шумадия и да се правят на велики!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.