Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие се отказва от АЕЦ "Белене"

6 коментара
Скопие се отказва от АЕЦ "Белене"

Република Северна Македония временно се отказва от намерението си да инвестира в българската атомна централа "Белене" и се насочва към възможността за вложение в гръцка газова електроцентрала в близост до бъдещия газов терминал край гръцкия град Александруполис. Това обяви във видеобръщение по време на енергийния форум в Скопие изпълнителният директор на АД "Електрани" на Северна Македония (ЕСМ) Васко Ковачевски.

По думите му перспективата за реализация на газовата електроцентрала е по-добра от тази на АЕЦ "Белене". ЕСМ планира да придобие до 25 на сто от бъдещата газова електроцентрала, чиято мощност ще е 800 МВ.

"От българска страна досега няколко пъти имаше закъснения и отлагания за "Белене", няма никакви изгледи за старт на тази електроцентрала и затова се фокусираме върху други проекти, по-специално комбинираната газова централа в индустриалната зона в Александрополис, Гърция, която считаме за по-обещаваща и с повече шансове да бъде реализирана в разумен срок. За нас е важно да осигурим надеждно снабдяване с енергия от множество източници и да подобрим работата на нашата компания. И, разбира се, това да се случи в обозримо бъдеще", каза Ковачевски, цитиран от агенция МИА.

Миналия август в заявлението си за участие в процедурата за избор на инвеститор за дострояването на АЕЦ "Белене" Северна Македония поиска миноритарен дял в бъдещата ядрена централа и да купи 10 процента от електроенергията ѝ.

През декември 2019 г. обаче правителството покани да подадат оферти за дострояване на спряната през 2012 г. централа трима стратегически инвеститори и двама доставчика. За стратегически инвеститори бяха предпочетени руската "Атоменергопром" на "Росатом", Китайската държавна ядрена корпорация СNNC, Корейската хидро и атомна компания. От френската "Фраматом" се очаква да достави системите за сигурност на централата, а от американската "Дженерал Електрик" - турбини и други ключови съоръжения. Идеята на Министерството на енергетиката беше избраният стратегически инвеститор да прецени кои от осемте кандидата за миноритарни дялове да покани евентуално в бъдещата проектна компания и с кои от желаещите електроенергия за сключи договори.

"Росатом" обаче сформира алианс с "Фраматом" и "Дженерал електрик" за участие в процедурата, а преди дни обяви и готовност да разшири този консорциум, не не даде повече подробности. Руската ядрена корпорация също така заяви, че продължава да разговаря с българското правителство относно начините за възвръщаемост на бъдещата инвестиция, което означава, че реално руснаците продължават да настояват за държавна гаранция за проекта. Едно от условията на кабинета е проектът да е на пазарен принцип.

До май 2020 г. принципно кандидатите да финансират довършването на ядрения проект трябваше да подадат обвързващи оферти с конкретни цени за дострояването на АЕЦ "Белене", финансов модел и осигурени средства от посочени банки партньори, както и срокове за въвеждане в експлоатация. Този срок обаче бе отложен неясно за кога заради пандемията от коронавирус. Ограничителните мерки пречат на кандидатите да изпратят в България свои представители, които да се запознаят с цялата документация по проекта, за да могат да изготвят окончателните си финансови предложения.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И Росатом и нашенските им агенти винаги са знаели, че АЕЦ Белене няма да се осъществи. Но изобщо не им пука, докато милиардите на българския народ им пълнят "чекмеджетата"

  2. Иван Козов
    #5

    Македонците най-после се усетиха, че такава електроцентрала никога няма да се построи. Решението им няма нищо общо със сегашното положение в отношенията. А и да има, какво от това?

  3. Коментарът е изтрит в 08:47 на 2 октомври 2023 от автора.
    #4
  4. Велислав
    #3

    Никой никога не е имал намерение да строи АЕЦ Белене. На руснаците им хареса да подритват българите, да им правят финансови пирамиди и да цедят паричките им без да имат задължението да ги връщат някога. Някой брои ли колко български пари вече са хвърлени на вятъра покрай тази енергийно-финансова пирамида? И пред колко сериозни държави се изложихме заради капризите на руските енергийни гении и руската енергийна мафия в частност? Македонците излизат с печалба от този заговор - просто няма да потънат още и още в руски енергийни фекалии.

  5. 1107a
    #2

    А теменужка така се надяваше да дадат 10 млрд евро, та да започне "проекта". Сега оставаме само ние, да събираме милиарди за господарите на теменужка и боку. Щото има - няма АЕЦ белене, от кремъл парите си ги искат.

  6. ефрейтора
    #1

    Малий...Без РСМ АЕЦ Белене няма никакъв шанс !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.