Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие: Спорът със София вече не е двустранен, а европейски

Македонците се надяват да бъде свикан извънреден Съвет по общи въпроси

33 коментара
Никола Димитров, сн. БГНЕС, архив

Северна Македония се надява на извънредно заседание на Съвета по общи въпроси на ЕС, на което да бъде обсъдено предвижването на страната към европейско членство. Това стана ясно от думите на македонския вицепремиер по европейските въпрос Никола Димитров, цитирани от местното издание "Независен".

Димитров предупреди да няма високи очаквания за деблокиране на процеса по време на срещата на европейските лидери в средата на декември.

"Наша отговорност е да апелираме към гражданите, че е по-добре да бъдат изненадани от добър резултат, отколкото да се разочароват от лош изход. Предвид краткия период, имаме само няколко дни до Съвета по общи въпроси на 14 декември, смятам, че е изключително безотговорно да създаваме каквито и да било очаквания тогава", каза Димитров.

Той обаче допуска бързото намиране на достойно европейско решение.

"Ако успеем да постигнем достойно европейско решение, тъй като въпросът започна да боли толкова много навсякъде, че всички, включително словенското председателство, вероятно ще имат волята да насрочат извънреден Съвет по общи въпроси", посочи Димитров, цитиран от българската агенция "Фокус".

Срещата на лидерите на ЕС е планирана за 16–17 декември 2021 г., два дни след Съвета по общи въпроси, който се състои основно от министрите на всички държави — членки на ЕС, отговарящи за европейските въпроси. Oт думите на Димитров не става ясно кога точно той смята, че е възможно провеждането на извънреден Съвет по общи въпроси.

"Не трябва, след целия опит, който имаме, да се обвързваме с дати. Мисля, че сигналите от София показват, че очакват процес в двустранните отношения, който ще помогне стъпка по стъпка за приключване на въпроса. Парламентът явно ще има роля в тях, такива са съобщенията“, каза Димитров.

По думите му, сега е важно да се проведе среща с новото правителство в София, което ще даде по-нататъшни насоки за преодоляване на двустранния спор.

"Много е важно за нас, особено за хората, но и за всички останали в региона, които видяха надежда в тези решителни стъпки, които предприехме през последните години, най-накрая да започнем преговорите за присъединяване с ЕС, много е важно да имаме нещо. Това ще зависи от тази двустранна комуникация с България, но и от настроението на третите страни, които имат роля. Тъй като този въпрос стана европейски, той не е само двустранен въпрос, защото засяга политиките на ЕС към региона. В този смисъл има реален контекст да се стигне до нещо, трябва да се опитаме за истински пробив“, каза Димитров.

В момента Скопие работи по дефинирането на конкретен отговор към София за възможното подписване на двустранен протокол с 5+1 точки, който трябва да помогне за вдигането на българската блокада по пътя на Северна Македония към ЕС. 

В протокола трябва да има ангажимент македонските българи да бъдат записани наравно с останалите народности в Конституцията на Република Северна Македония, да спре фалшификацията на историческата истина, да спре преследването на хората, които се самоопределят като българи в Република Северна Македония, и други.

Засега, обаче, няма много сигнали от българска страна, че е възможен бърз пробив.

Още повече, че засега Скопие се надява България да се съобрази със силния натиск от ЕК, САЩ и някои европейски държави и да преразгледа позицията си, и не предприема реални стъпки да отговори на българските изисквания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #33

    да си изнесеш в чужбина вътрешната проблемация е толкова руско...!, че даже е .... съветско и е демоде и намирисва на ...валенките на надзирателя в концлагера...

  2. olele
    #32
    Отговор на коментар #20

    Аланкоу, македонски език няма, не защото ние го твърдим. Никъде в османските, римските и европейските източници не се споменава македонскиот идентитет, няма такъв етнос, няма такава държава.

  3. olele
    #31
    Отговор на коментар #30

    Ужас и родопска сакантия

  4. Маке
    #30
    Отговор на коментар #29

    Пред кодифицирање на јазикот и азбуката нормално дека неможело да има книги. Но тоа не значи дека народот не зборувал така. Како не сфаќате ддка неможе да натераш народ да зборува јазик кој не е негов. Не е важно кога се кодифицирал јазикот важно дека постоел. Се додека постои македонски народ ќе постои и неговиот јазик. Тоа не зависи од вас и не може да го избришете тоа. Дури ни со вето.Сталин немал влијание кај нас. Ниту пак Русија била популарна кај нас. Повеќе се популарни кај вас. Нема простотии кај нас. Вие се однесувате како силеџии.

  5. Приморски
    #29
    Отговор на коментар #21

    Make, ти ако ми покажеш една книга издадена преди 1949г. на српската чирилица дето ви измисли Владе Конески по нареждане на Тито, написана на македонскиот jaзик, ще ти призная и античкиот произход и Гоце Делчев, предаден на турците от македонци ке ти давам. Ти не си виновен за простотията която ви насадиха Коминтерна на психопата Сталин и джебчията от Wienerneustadt Тито, чието истинско име така и не разбрахме.

  6. Бай ти Ганя
    #28
    Отговор на коментар #26

    Ами и на нас не ни трябва "приятелство" с някого, който гради националната си идентичност на базата на отричане и фалшифициране на нашата история, памет и наследство.

  7. Десен бесен
    #27
    Отговор на коментар #26

    Айде сиктер в Южна бановнина!

  8. Маке
    #26
    Отговор на коментар #22

    Пријателство не ни треба со некој што ни го одрекува јазикот и ни става вето на иднината. Таков пријател не ни е потребен.

  9. Dante Alighieri
    #25
    Отговор на коментар #15

    Koя трета страна, шумадиец? Московията, дето ви създаде през 1945 г., или Брюксел?

  10. Нато Натов
    #24
    Отговор на коментар #21

    А бе, Маке, защо се правиш на л-у-д?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.