Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие: Топката е в полето на България. Трябва стратегическо решение

"Ако не започнем преговори за ЕС, ще има по-малко енергия за вписването на българите в конституцията"

21 коментара
Буяр Османи

"Надявам се на деблокиране на началото на преговорите на Република Северна Македония с ЕС, но не мога да предвидя, защото сега топката не е в нашето поле, а в това на България. От нея зависи дали вземе стратегическо решение, за да не влезе регионът в една негативно необратима динамика. Ще работим интензивно тези седмици, за да насърчим такава възможност", коментира министърът на външните работи Буяр Османи пред македонската "Телевизия 21"

Скопие, САЩ, ЕК и някои европейски държави призоваха България да преразгледа позицията си и да одобри преговорната рамка на Северна Македония за ЕС още през юни, но не е ясно дали това може да се случи.

За евентуалното отваряне на Конституцията на Република Северна Македония и вписването на българите в нея, Османи смята, че има воля, но това не може да се случи преди началото на преговорите с ЕС, както настоява София, защото процесът изисква повече време, за да се обезпечи мнозинство от две трети от депутатите.

"Но времето е малко, а ако скоро няма решение за начало на преговори, ще има и по-малко енергия и политически капитал, за да поемем такава отговорност за отваряне на Конституцията. За това времето е сега. Ние сме готови да поемем такава отговорност", каза външният министър на Република Северна Македония.

По думите му спорът с България е дълъг, от първия ден на независимостта на Република Северна Македония и продължава под различни форми.

"Това е дълъг, комплексен спор, не е нова ситуация. Това е трупано от поколения между хората и държавите. Може да се очаква, че няма да е лесно и че ще бъде болезнен процес. Този проблем трябва да бъде преодолян, защото той държи европейското бъдеще на целия регион, а не само на нашето бъдеще", каза Османи, цитирани от БТА.

Според него идването на власт на българския премиер Кирил Петков не е решение на проблемите, но е смяна на фокуса на двете правителства и вместо върху историята целта е фокусът да бъде насочен към бъдещето, за да бъде възстановено доверието, защото само така могат да бъдат разрешени по-чувствителните проблеми.

"Случват се и инциденти, като това, което се случи в Битоля, но ние трябва да продължим. Разбрахме чрез нота от българското посолство, че вицепрезидентът с този и този ще дойдат в Битоля и информирахме, че това ще предизвика реакции в обществеността, че не е добро послание и не е в съответствие с това, което правим. Имахме комуникация с премиера Петков и въпросът беше дали той ще участва в събитието. Направихме всички анализи в Министерството на външните работи и решихме, че не трябва да попречим на посещението на държавна делегация в този клуб (Културния клуб "Иван Михайлов" в Битоля). Искаме да насърчим интеграцията на българската общност в страната, за да не ходят да се жалват в София, а да дойдат тук в Скопие", каза той.

"Мисля, че българската общност е в позицията на другите етнически общности преди подписването на рамковото споразумение и ние трябва да преодолеем това недоверие, да се интегрират, но името на клуба беше провокация".

Според него няма по-силна реакция от това, че от правителството на Република Северна Македония не са посрещнали българския премиер при пристигането му в страната за откриването на Културния център "Иван Михайлов", допълвайки, че все пак е решил да се срещне с Кирил Петков на терена на МЕПСО (бел. ред. Операторът на електропреносната система на Северна Македония), където се изгражда далекопроводът Битоля-Елбасан, част от Коридор №8, за да види българската страна как върви изграждането на този обект.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #21

    Македонците може да са ни братя, но за да ни стант приятели трябва да се оттърват от антибългарската югославска доктрина. Все пак Европейския съюз е приятелски клуб по общи интереси, не по роднински връзки.

  2. Dante Alighieri
    #20
    Отговор на коментар #19

    Шумадийските ко*елета никога не са били българи, Мицо повратлива :) Македонците не са шумадийски к*п*лета, прави разлика.

  3. Мица
    #19
    Отговор на коментар #2

    Всичко тече, всичко се променя! Македонците ВЕЧЕ не са българи, не се чувстват българи. Има ли нещо, което може да се направи, за да се разбере тази ясна и проста истина? Дайте предложения!

  4. Nikola Nikolov
    #18

    Винаги съм бил ЗА приемането на Северна Македония в ЕС и съм се отнасял критично към тъпите изцепки на нашенските националисти. НО - инатливите СЕВЕРНОмакедонци трябва да са наясно , че , с магарешко запъване и глупашки ултиматуми , ще видят ЕС не през макарони , а през фиде - на куково лято !!!

  5. Dante Alighieri
    #17

    Шумадийските свинье д.г.д.

  6. Тодор Станков
    #16

    Стига с тез опорки, Османович, знаем ти номерчето в удба. РСМ е в НАТО, никаква Русия вече не играе тука. Нато прави ветинга на военни, и от службите, който е руска връзка - гори. Щом българите са ви проблем, как ще влизате в ЕС, та там са българите. Почивайте по тъча, вие в нато, сърбия в ес, и толкоз. ТЕ баш албанците, не посръбчените ще се оправят и с вас и с тях...

  7. Liberal
    #15

    Като има подкрепата на САЩ зад гърба си (още от 1999 насам), албанчето се чувства силно до степен, че поставя условия и ултиматуми. Ние слугуваме на същия господар, но пък нямаме натрупания актив на албанците (освен един спрян руски газ за сега). Ще трябва пак да клякаме, което ще бъде представено от Кирчо като "стъпка напред към една по-стабилна Европа" или нещо в този дух.

  8. Анасонлийски
    #14

    В превод думите на Буяр Османи звучат така: Много искаме да впишем българите като животворен народ, ама нямаме желание. Обещаваме да го направим, ама друг път! Този арнаутски бозаджия, на кой ги продава тия мурафети !? Било им намалявала енергията да променят Конституцията, айде де!? Щото нашето търпение да ни плюете и тъпчите българщината се увеличава ли !? Добре е шумадийските блюдолизци да си направят много ясна оценка на настоящата геополитическа обстановка в Европа и да не се опитват да се правят на украинци. Македонските лигавщини вече идват в повече на търпението на, и без това изнервено на темата "Македония" българско общество. Аман от коминтерновски номера.

  9. dinko
    #13

    обикновено коментирам подробно и аргументирано темите за рсм, но сега ще бъда кратък: ПАЛЯЧОВЦИ...

  10. BlueWater
    #12

    Очевидно за политиците в Северна Македония е по-важно да продължават с отричането на всичко българско отколкото да започнат преговори с ЕС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.