Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие вижда опит на София да намери решение, като измества фокуса от историята

Дипломати на двете страни ще се срещнат след изборите (видео)

12 коментара
Буяр Османи

Решението на президента Румен Радев да обърне фокуса в отношенията със Северна Македония от въпросите за историята и идентичността към правата на българите в Северна Македония, се приема от Скопие като опит на София да въведе процеса в по-рационална рамка за постигане на решение.

Това стана ясно от интервю на македонския външен министър Буяр Османи за вестник "Слободен печат".

Той каза, че очаква след изборите комуникацията между двете страни да се нормализира и съобщи, че следващата двустранна среща между екипите на външните министерства е договорена за втората половина на ноември.

В края на миналия месец президентът Румен Радев коментира по време на среща с българи от Северна Македония, че фокусът в двустранните отношения вече няма да е историята, а спазването на правата на българите в Северна Македония, което било по-разбираемо и за европейските ни партньори.

"Не мисля, че обяснението, че ще адаптираме наратива, за да бъдем по-възприемчиви към международните партньори, е честен подход към въпроса", каза Османи.

Той обясни, че министерството е проверило дали има ли жалби в Комисията срещу дискриминацията, че на някого са били отказани права въз основа на етническа принадлежност, и няма такива.

"Много е важно да имаме аргументи пред нашите партньори дали това тяхно обвинение е основателно или не. Засега нямаме потвърждение от никоя институция за подобни оплаквания. Това не изключва, че не съществува на практика, но не съм получил аргументи за това", каза Османи.

Организациите на българите в Северна Македония обаче алармират периодично за различни проблеми, включително при преброяването на населението.

"Но аз виждам в тази промяна на отношението на Република България, която може да бъде с различни намерения, решение, нещо различно от първоначалния подход, който предполагаше всички граждани на РСМ да приеме абсолютна историческа истина и форма на изразяване на идентичност в миналото", добави той.

Едно от основните искания на България е Северна Македония да впише и българите в конституцията си наравно с другите народи, но засега македонските власти казват, че са готови да направят това, но само непосредствено преди или след като страната влезе в ЕС.

"Опитвам се да чета това като саморефлексия и опит на България да въведе процеса в по-рационална рамка за постигане на решение. Предишният подход не беше приемлив нито за държавата и гражданите, нито за международната общност", каза македонският външен министър.

Османи посочи, че ако не бъде приета рамката за преговорите на Северна Македония за членство през декември, Скопие и Тирана могат да бъдат разделени по пътя си към ЕС.

"Ако рамката за преговори не бъде приета през декември, може да се очаква, че Албания ще поиска да се отдели. Процесът се основава на индивидуални достойнства. В този контекст раздялата би била лош сценарий за нас. Това ще създаде усещането, че процесът се движи и ние ще останем изолирани. За Албания и за нас е важно да се движим заедно, защото сме насърчавани, създава се синергия, обменя се опит и т.н. Този риск наистина съществува, има държави, които смятат, че не е добре за региона, но ако не успеем през декември, ще има опит да се отделят двете страни от пакета", посочи той.

Към момента има много малко сигнали, че България ще преразгледа позицията си и ще одобри преговорната рамка до края на годината.

"Целта е не само началото на преговорите с ЕС, а подобряването на отношенията. Може да имаме проблеми с един или друг въпрос в краткосрочен план, но трябва да разберем, че целта е приятелството между двете страни и е важно да изградим доверие въз основа на този пакет, в който ще се фокусираме", каза Османи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #12

    Македонизмът поставя фокуса върху историята с цел легализирането си. Политически въпроси, какъвто е насилственото налагане на македонизма във Вардарска Македония, след 1913 г., се решават с политически средства от политици, а не от историци.

  2. dimitardi100
    #11

    Кой дава право на Радев да променя еднолично българската позиция , без никакъв дебат ?

  3. Стефанов
    #10

    е видяхме как Рундьо Радев с лека ръка предаде Самуил, братя Миладинови, Гоце и Даме, Климент и Наум...тежко ни народе

  4. БалканджиЙово
    #9

    Честито! Продадохме Македония за пореден път. Да намерим решение означава, лъвчето да клекне ама не за за скок, а за едно голямо насриане... Що сме такава кретенска нация бре...кой от къде дойде нас ни лупа.

  5. ефрейтора
    #8
    Отговор на коментар #4

    Появяваш се за първи път , затова ще ти отговоря за първи и последен път , повече не заслужаваш : Те беха приели и че са наследници на Александър Македонски , ама им обясниха...

  6. kosta
    #7
    Отговор на коментар #4

    Вие комунягите сте майкопродавци. Незвисимо дали сте сталинисти или джендъристи - все червеното знаме ви е родило. И първата ви работа е да продадете Македония на поредния ви Интернационал

  7. Boris Kamov
    #6

    Ако Радев бъде преизбран, по отношение на Северна Македония той ще изпълни заръките на рускя посланик в България. По отношение на твърдението че повечето македонци били "приятели" съм скептичен - доколкото съм имал контакти с макета по света, всички са злословили по адрес на българите и си личеше злобата по отношение на нашата държава. Това поведение им е насаждано още от люлката...

  8. Филка Русофилка
    #5

    Oтличнo oбяcнeниe зa иcтинcкитe пpичини и винoвници зa „пpoвaлa“ !

    "ДИМНA ЗAВECA" ПPEД ЧЛEНCТВOТO НA МAКEДOНИЯ В EC, A ЗAД НEЯ ШECТВAТ ИДEOЛOГИИТE НA БЪЛГAPCКИЯ И ЮГOCЛAВCКИЯ КOМУНИЗЪМ
    Иcтopичecки и пoлитичecки дoгми блoкиpaт диaлoгa Coфия-Cкoпиe.
    Aдв. Cтaниcлaв Cтaнeв

    Пpoвaлът нa Бългapия и Мaкeдoния (зa зaпoчвaнe нa пpeгoвopи зa члeнcтвo в EC) ce дължaт нa някoлкo "кoмплeктa" пpичини.

    1. Пoлитичecки

    Бългapия нe мoжa (т.e. нe пoиcкa) дa oбяcни нa пapтньopитe ни в EC в кaквo тoчнo ce

  9. Eoraptor
    #4
    Отговор на коментар #1

    Ти явно не си разбрал: гражданите на Северна Македония нямат дилема - основната част са приели, че са македонци и не е твоя работа да им обясняваш какви са. Както и ти не би искал турците да ти обясняват, чеси турчин, понеже прабългарите били и те турци.Претенциите за кражби на история и за възстановяване на историческата истина бяха една невероятна глупост от страна на нашите политици, която нито ги спаси на изборите, нито помогна с нещо на България. Но щети нанесе огромни, преди всичко за отношенията

  10. ceco2
    #3

    Радев ако спечели забрави за всякаква българска история и всякакво достойнство. Ще ви продаде тъпаци за 2 сребърника. Колко още ще му вярвате?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.