Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скоро експресни онлайн ипотечни заеми и у нас

Белгийците от КВС са много доволни от условията за банковия си бизнес в България

3 коментара
Петър Андронов, архивна снимка БГНЕС

Практиката на т. нар. експресни заеми за жилище, които се одобряват за около 10 минути онлайн, до около 1-2 години ще се пренесе и в България.

Белгийската банкова и застрахователна група КВС, която у нас държи третата по големина банка ОББ и водещия застраховател ДЗИ, от около две години предлага експресни кредити на белгийския пазар, като възнамерява да приложи тази практика и в България, заяви главният изпълнителен директор на КВС Йохан Тейс в Брюксел. Първоначално услугата се е предлагала за 24 часа, а от ноември 2018 г. насам одобрението става само за 10 минути.

Сега експресно у нас се одобряват предимно дребни заеми от фирмите за бързи пари.

По думите на Тейс новите продукти са създадени, за да отговорят на повишените очаквания на потребителите за бързи покупки и на разрастването на онлайн търговията. За да разработи новите онлайн продукти, КВС е работила четири години по попълване и интегриране на информационните си системи, така че банката да разполага с необходимите данни за финансовото състояние на клиента, за да прецени дали да му отпусне кредит и каква да бъде сумата на заема.

До септември тази година ОББ ще пусне възможността за експресно онлайн одобрение на потребителски кредити, а от другата година тази възможност ще се разпространи и към ипотечните заеми, обясни главният изпълнителен директор на банката у нас Петър Андронов.

По думите му експресните онлайн заеми на този етап ще се отнасят само за клиентите на банката, за чието финансово състояние тя има информация. За разлика от сегашните процедури, те няма да носят на ръка редица хартиени документи за финансовото си състояние, за да се прецени дали са годни за кредит.

На практика тези клиенти предварително ще бъдат одобрени за съответен размер кредитиране и, ако решат да се възползват от него, ще знаят веднага на каква сума и на какви лихви ще могат да разчитат, когато обмислят покупките си, обясни Андронов.

Променящите се предпочитания на клиентите са най-сериозният фактор за промяна на нашите услуги, обясни Тейс. Вече масово хората пазаруват онлайн и не искат да чакат с дни или седмици, за да получат финансиране за покупките си. Всеки втори потребител в Белгия не е влизал в банков клон през последните три месеца, а всеки трети – през последната година, посочи шефът на КВС. В България обаче онлайн банкирането все още е много по-слабо разпространено.

България е една от шестте основни държави, в които оперира белгийската финансова група, наред с Белгия, Чехия, Унгария, Словакия и Ирландия. Преди около година и половина КВС, която до този момент държеше само СИБанк, купи ОББ в сделка за 638 млн. евро. България е избрана безапелационно в конкуренция с редица държави от Централна и Източна Европа заради добрите условия за правене на бизнес и силния екип в София, казаха от КВС.

Групата очаква стабилен растеж на бизнеса си у нас заради растящия пазар и по-високия ръст на икономиката в сравнение със Западна Европа. КВС у нас държи 10% от банковия пазар, 24% от животозастраховането и 11% от общото застраховане. Очакванията на групата са за около 3% икономически растеж у нас през 2019 г. и 2020 г. и постепенно приближаване на стандарта на стандарта на живот и бизнес климата до тези в Чехия, където е един от най-големите бизнеси на КВС извън Белгия.

По време на финансовата криза КВС изпадна в тежко състояние и получи 7 млрд. евро помощ от белгийското правителство. В резултат групата нае ново ръководство, изцяло смени стратегията си, освободи се от много бизнеси в Европа и от проблемните деривативи в САЩ. Само за няколко години КВС се оздрави и успя да върне 5 години предсрочно помощта си от държавата, при това в двоен размер – 14 млрд. евро, похвали се Йохан Тейс.

Покупката на ОББ и ДЗИ е първата голяма инвестиция на КВС след трансформацията, добави още той. По думите на Петър Андронов след придобиването на бившата гръцка банка у нас международната рейтингова агенция „Фич” веднага е вдигнала редитния рейтинг на ОББ в пъти – от В+ на A-. „Този рейтинг е по-висок от държавния. Само три банки у нас имат толкова висок рейтинг – ING, City и ОББ, от които само ние работим на пазара на дребно”, посочи Андронов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Този красив балон е класически пример за бързо раздаване и прибиране на парите. Трудният въпрос в България е как ще се финансира официалния бизнес и как ще се разследва сенчестия, с помощта на банките?!

  2. Entdecken
    #2

    Защо не напишат че това е Платено съобщение - не че имам нещо против Андронов но рекламата си е реклама...

  3. vsop
    #1

    От 15 години съм клиент но ОББ, но при такъв лихвен процент не бих взел потребителски, камо ли ипотечен кредит.Когато лихвите по такива кредити станат, като в европа може да си помисля.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.