Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Скритият" дълг на пенсионните обещания

32 коментара
"Скритият" дълг на пенсионните обещания

Тази седмица стана ясно, че девет страни членки на ЕС, сред които и България, са изпратили писмо до ЕК и президента на Европейския съвет Херман ван Ромпой, в което лансират идеята "извънредните разходи, необходими за реформирането на пенсионните системи” на държавите членки, да се изключват при калкулирането на равнището на държавен дълг и дефицит, валидни при мониторинга на изпълнение на критериите от Маастрихт.

Писмото идва в момент, в който пенсионните плащания все повече натежават върху бюджетите на тези страни и в същото време се говори за все по-силен контрол и санкции при липса на бюджетна дисциплина и неспазване на въпросните критерии.

С това писмо на практика се признава един от ней-големите недъзи на разходопокривния пенсионен модел – даването на празни обещания и трупането на "скрит” дълг. Ето че "скритият” дълг на солидарния модел започва да става все по-видим и все по-голям проблем за правителствата на тези страни.

Пенсионната реформа не носи дълг след себе си, този дълг вече съществува и той е породен от старата пенсионна система. Разходопокривният модел или "договорът между поколенията” означава, че едното поколение плаща пенсиите на другото поколение. Тоест, когато плащаш пенсионни вноски, те отиват моментално за пенсията на сегашните пенсионери, а ти получаваш обещание от държавата, че ще получиш от нея пенсия след време – това обещание е бъдещ разход и вече носи дълг на държавата. Тази система се проваля навсякъде и държавите все по-трудно финансират обещанията си.

Сега, когато страните започват да се отказват от този "солидарен” модел, все по-голяма част от пенсионните вноски вече не отиват за пенсиите на възрастните хора, а отиват в лична сметка на осигурения (5-те процента за втория стълб в България). Колкото повече вноските се пренасочват от солидарния модел към личната пенсионна сметка, толкова по-трудно е на държавата да финансира сегашните пенсии – това често се нарича цена на реформата, но това всъщност е цената на старата неработеща система. Ако няма реформа, тази цена пак я има и става все по-голяма.

Тези пенсионни плащания утежняват бюджета, което често води до дефицит и до поемането на дълг.

Именно за това се отнася писмото. Страните осъзнават, че реформата е неизбежна, но търсят начин да избягат от тежестта на дадените обещания – от тежестта на старата система. Няма как тези обещания да не бъдат спазени, тъй като това би означавало падане не само на правителството, но най-вероятно и на сградата, където то се помещава. Затова, страните търсят начин да изпълнят дадените обещания, но без това да натежи на показателите за бюджетна дисциплина – да не се калкулира.

Това е възможно да се случи на хартия, но това означава да избягаме от реалността.

Бюджетният дефицит или дългът не са просто изфабрикувани показатели, които се взимат под внимание от бюрократите в Брюксел. Тези показатели съществуват, за да отразят реалността и да покажат каква е задлъжнялостта на една държава, доколко финансите ѝ са устойчиви, доколко тя е платежоспособна и т.н. Няма значение какво оправдание (в случая пенсионна реформа) имаш за дадено задължение, важно е самото задължение. Дори и някои разходи да не бъдат калкулирани при мониторинга на изпълнение на критериите от Маастрихт, то това би било политически акт, далеч от сферата на икономиката – този разход пак си тежи и реално влияе на платежоспособността на страната.

Подобна аритметика би дала и много лош стимул за правителствата.

Ако тези разходи не бъдат мерени за Маастрихт, то държавите нямат да имат стимул да бъдат разумни. Няма да го има стимула да се съкращават разходи и да се търси ефективност. Методология, при която пенсионните плащания не влияят на бюджетното салдо или на равнищата на дълг, ще доведе до сериозни реални дисбаланси.

Реалността не се влияе от методологии, тя е такава каквато е.

Въпреки всичко това, писмото ясно показва какво се случва с пенсионните системи във въпросните страни членки – солидарният модел се изоставя и се върви към лични пенсионни сметки. Празните обещания натрупаха дълг, който всички ние ще плащаме. Въпросът не е как да отчетем този дълг, а как да спрем да го трупаме – отговорът е като заменим празните обещания с реални спестявания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 2
    #33

    От глад,от болести и недоимък.Чака ги МИЗЕРИЯ.Осигурена от тяхната родна държава,в която политиците са некадърни и КРАДЛИВИ.

  2. AA
    #32

    Ima i nekradlivi no bulgarite iskat kradlivi takiva. Halal da sa im

  3. 42
    #31

    възрастта за пенсиониране и с тази здравна с-ма ще измираме преди да се пенсионираме и готовооооо

  4. КК
    #30

    И какво ще правят сегашните пенсионери при изоставянето на солидарния модел, включително майка ти и баща ти? Да умират от глад ли, защото ти посочваш недостатъците, но не казваш изхода какъв да е? И си мислиш, че като си млад и скоро завършил училище, можеш да даваш акъл на тези, които носят отговорност. А ти не носиш никаква, само се разтакаваш от телевизия в телевизия и от вестни на вестник да поучаваш, защото ти плаща някой, който има интерес да погуби държавата ни. Погнусен съм от копелетата във вашия псевдо институт.

  5. един
    #29

    освен емоционален брътвеж и злоба, друго не си написал. Авторът е прав - така не може повече да продължава и солидарният модел е издънен отвсякъде. Всъщност, определението "солидарен" не му отива

  6. uchen
    #28

    Men tezi vaprosi otdavna me zanimavat - Evropa e totalno izdanena ot takav - ``skrit dalg'. Chudnoto e che chak sega se osaznavat i to samo niakoi hora. To ne moje komunizam mnogo dalgo - v Rusia - 70 godini; v BG - 50 godini, a v Francia i Ispania veche mu se vijda kraia.

  7. Георги
    #27

    С Правителствени мерки пенсионни фондове не се запълват.всичко е сбъркано- на приказки сме против т.н. социалистическа уравновилока,а всъщото време с всеки пропенсионерски Правителствен акт се осигурява именно изравняване на социалния статус на всички пенсионери. Няма никакво значение какви осигуровки си плащал и колко време е ставало това. Същото , даже в по-голяма степен, се отнася и за здравното осугуряване. Дали се осугурявяш върху два или върху двеста лева, все едно - получаваш еднакво обслужоване -нищо!

  8. гадльо
    #26

    И аз да съм,и аз няма да им кажа,защото преписват и цитират,без да разбират какво им се казва.

  9. Глух плъх
    #25

    За мен логиката на П.Ганев се свежда до следното. Държавата (разбирай на политиците на власт) трябва да управлява финансите си с дебела тояга над главата. По стечение на обстоятелствата, пенсионните плащания са такава дебела тояга. Ура за тях! Ура за дисциплиниращата им функция! Здрава тояга за здрав разум! Ура и за стимулирания разум! Все едни такива позитивни послания. Заедно с това, нека не забравяме, че нарушенията на правилата подлежат на санкции. Демек, след като ти се стовари тоягата и ти

  10. гадльо
    #24

    Гошко,недей да се "пениш",защото си плащал поради това,че се "наш" човек,т. е. на висока длъжност и с добра заплата.Т. нар. бивши,дори и по-кадърни от теб,хайде в тухларната!И сега е същото - я виж какви "експерти",особено в здравеопазването,какви ваши верни другари! Та,какво здравеопазване искаш,а?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.