Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Слаб интерес в ЕП към скандала с подслушването

0 коментара
Слаб интерес в ЕП към скандала с подслушването

ЕК ще продължи да следи ситуацията със специалните разузнавателни средства в България, въпреки че българското законодателство отговаря на европейските изисквания и в комисията не са постъпили оплаквания.  Това заяви еврокомисарят по развитието  Андрис Пиебалгс  по време на проведения късно във вторник в Европарламента  дебат за скандала с подслушванията у нас.  Дебатът протече при почти празна зала като най-активни бяха българските евродепутати.

“Въпросът, който стои тук, е прилагането на законовите задължения. Отговорност на българските власти е да гарантират спазването на правните и процедурни изисквания, заложени в българското законодателство за специалните разузнавателни средства. Европейската комисия подчертава, че е важно всички страни-членки да зачитат човешките права“, заяви Пиебалгс, цитиран от БНР. 

Той посочи още, че подслушване може да се използва само при извънредни обстоятелства. Пиебалгс коментира, че ЕК е разбрала, че българските власти проверяват дали има закононарушение или злоупотреба с власт в случая със СРС-та.

Изявлението на ЕК дойде  в отговор на двата въпроса към комисията с искане за устен отговор, които бяха внесени от името на АЛДЕ и С&Д, подписани и от евродепутати на НДСВ и БСП.

Процедурата обаче не изискваше приемане на резолюция и участие на представители на българското правителство.

Тезата на българските представители на ЕНП по време на дебата беше, че въпросът е вътрешен и не трябва да се пренася извън страната. Евродепутатът Андрей Ковачев  ( ГЕРБ) изрази възмущението си, че в Европарламента се изправят "българи срещу българи".  По-късно той коментира, че предизборната кампания е била пренесена от България в  ЕП, а дебатът по това време не помага на усилията за членство в Шенген.

Либералите и социалистите обаче отстояваха тезата, че дебатът е в името на правата на гражданите.  Според евродепутата от Коалиция за България Ивайло Калфин проблемът не е само български, но и европейски,  тъй като в страна от ЕС  се нарушават основни права.

В атаката срещу правителството на ГЕРБ се включи зам.-председателят на групата на социалистите  Ханес Свобода.

"Честно и пропорционално ли е само 2 % от подслушаните разговори да отиват в съда и едва 1 % да служат за крайни присъди? Честно ли е послушаните разговори да се филтрират от вътрешното министерство? Защо не всичко се дава на магистратите, защо МВР ще преценява кое е годно? И какво прави министърът с неизползваните разговори?", попита Свобода.

Станимир Илчев от АЛДЕ заяви, че няма тенденция да се стигне до изслушване на български представители  в ЕП. Той коментира пред БНТ, че няма нищо апокалиптично в този дебат и отхвърли обвиненията на ГЕРБ, че моментът е избран предвид предстоящия доклад на ЕК за България и процеса за изпълнение на критериите за членство в "Шенген".

Димитър Стоянов от “Атака“ пък коментира, че България е загубила много от уважението си в ЕП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.