Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Слаба активност на българите за избора на лятно или зимно часово време

5 коментара
Слаба активност на българите за избора на лятно или зимно часово време

Близо 9 хиляди българи вече са гласували в българската анкета за своето предпочитание за избор на постоянно часово време у нас, което да бъде въведено от следващата есен. Вотът бе открит на 20 септември и ще продължи до 11 октомври, след което енергийното министерство ще  изготви националната позиция за това кое от двете да бъде фиксирано в страната ни.

От ведомството посочиха във вторник, че допитването е от съществено значение, за да бъдат взети под внимание мнението и аргументите на възможно най-широк кръг от обществото.

В същото време данните сочат слаба активност, като преди време във фейсбук граждани се оплакваха от сложната система за гласуване, забавяне на изискваната задължителна регистрация и оторизацията за вота.  

Европейската комисия предложи в началото на септември отпадането на местенето на часовниковите стрелки всяка пролет и всяка есен.

За да се осигури плавен преход, всяка държава членка ще трябва до април 2019 г. да съобщи кое часово време възнамерява да прилага като постоянно - лятното или зимното.

Предвижда се последното задължително преминаване към лятно часово време да бъде в неделя, 31 март 2019 г.

След това държавите членки, които желаят да преминат постоянно към зимно часово време, ще имат възможност за последна сезонна смяна на часовото време в неделя, 27 октомври 2019 г. След тази дата сезонните смени на часовото време вече няма да са възможни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 17:21 на 16 април 2021 от автора.
    #5
  2. redoven.chitatel
    #4

    До 1947 г. България е в часовата зона на централноевропейското време. След това руснаците ни принуждават нас и румънците да преминем с 1 час напред, за да сме по-близо до Московското време - така военните заповеди, идващи от Центъра ще е можело да се изпълняват по-бързо.

  3. Десен бесен
    #3

    Да кажат с точност при единия и при другия вариант в колко часа ще изгрява слънцето и в колко ще залязва. Така хората ще вземат най-правилното решение. Личното ми мнение е, че зимното е било по-подходящо навремето при нискотехнологична индустрия и селско стопанство. Тъй като съм нощна птица ви казвам, че лятото се съмваше към 5 сутринта. Ако оставим зимното, лятото ще се съмва в 4.

  4. Marian Nikolov
    #2

    Българското географско време е това, което сега наричат "зимно". Би трябвало да предпочетем него, защото нашите организми биологически са пригодени именно за него. Нали живеем на това място. Защо да оставаме завинаги на Московското време, което е един час напред спрямо нашето истинско време.

  5. Българофил
    #1

    ,,Истинското" време, което беше преди започването на смяната, е ,,зимното"! Но по важното е да няма смяна, без значение кое ще остане!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.