Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Слабото лидерство все още помрачава успеха на Източна Европа

11 коментара

Крахът на комунизма може да е променил облика на Източна Европа, но регионът продължава да страда от корупция и лошо управление, лишен от силни институции и лидери, жизнено важни за здраво общество.

Диктатурите в целия регион рухнаха като къщичка от карти след пробива в Берлинската стена през ноември 1989 г. Поляци, чехи, унгарци и други бързо свикнаха с новооткритата свобода да гласуват на честни избори, да участват в обществен живот, да пътуват и да правят бизнес.

Икономическият напредък, подпомогнат от чуждите инвестиции и приемането в ЕС през 2004-2007 г., беше бърз, макар и неравномерен в различните части на региона. Някои столици като Прага или Будапеща имат доходи доста над средните за ЕС.

Демокрацията обхвана страни като Чехия, пускайки корени в почвата на докомунистическите традиции. Но в политическото ръководство, държавната администрация и съдебната система напредъкът е спъван от упоритостта на старите идеи и на старите бюрократи и чиновници, израсли с тях.

Това сочи, че комунистическата епоха е увредила и  деформирала националните елити по-дълбоко, отколкото изглеждаше, когато падна Берлинската стена.

Бившият дисидент Вацлав Хавел, когото комунистите бяха държали години в затвора преди да стане президент на Чехословакия през 1989 г., призна, че очистването на политиката си остава много по-далечна цел, отколко си е мислел.

"Признавам, че сериозно съм сбъркал, като съм мислел, че това ще стане по-скоро. Това наистина е задача за десетилетия", заяви той неотдавна пред репортери.

Безотговорна фискална правителствена политика доведе Унгария до ръба на банкрута, когато миналата година се разрази глобалната криза, и унгарците станаха доста скептични.

Проучване на Евробарометър, публикувано през февруари, показа, че Унгария е единствената страна в ЕС, в която повечето хора смятат, че като цяло положението в региона е било по-добро преди промените през 1989 г., макар че Латвия и България са много близо зад нея.

"Минаха двайсет години и преобладаващото мнозинство от унгарското население възприема тези две десетилетия като епоха на разочарованието", писа бившият либерален политик Петер Хак в статия, която разпали оживени дебати.

"Въпреки редица успехи смяната на режима се провали. Тя се провали, защото не създаде онази по-годна за живеене страна, която толкова много желаехме преди 20 години", заяви той.

През последните 25 години от комунистическото управление унгарците се радваха на привилегирована позиция в съветския блок. Техният либерален "комунизъм на гулаша" след репресиите от 50-те години предлагаше живот, доста по-удобен от този в Москва, Варшава и Прага. В наши дни унгарците сравняват Будапеща с Париж, Берлин или Лондон.

България в някои отношения показа обратната страна на трансформацията. Заради корупция ЕС многократно замразяваше милиарди евро помощи след приемането ѝ през 2007 г. Дипломати се оплакват, че организираната престъпност е проникнала в държавните институции и достига до най-високите равнища на властта.

Според философа Авизър Тъкър, изследващ тоталитаризма, комунизмът в сравнение с други авторитарни режими, като този на Франко в Испания, е по-ефективен в унищожаването на инакомислието и разрушаването на институциите, които формират тъканта на демократичното общество.

Когато комунизмът рухна, елитите, които можеха да поемат властта, бяха крайно оскъдни. Мнозина от бившите управляващи кръгове останаха на постовете си, а с тях останаха корупцията и лошите управленски практики.

Това води до ситуация, при която "полицията не разследва, прокуратурата не обвинява, а съдиите не осъждат членовете на сегашни или бивши комунистически елити. Правовата държава е слаба", казва Тъкър.

Световни вериги като "Старбъкс" и "Макдоналдс" замениха мизерните сергии, и страните в региона прочистиха реките и въздуха си. Във Варшава се появиха лъскави небостъргачи.

Но проучване през април на социологическата агенция CBOS показа, че 89 процента от поляците смятат корупцията за голям проблем, а едва 14 процента смятат, че тя е намаляла през последните години.

"Повечето поляци чувстват, че независимо за кого гласуват, всички политици еднакво вземат подкупи и мислят само за себе си, вместо за управлението на държавата, след като бъдат избрани", заяви експертът по демократични институции в Института по обществени дела във Варшава Ярослав Зберанек.

"Това е основният проблем тук - да изградим отново политическите елити, постепенно въвеждайки млади хора, които не са възпитани и образовани при комунизма", каза Зберанек.

Освен с незаконните практики правителствата от региона често озадачават западните си колеги с вътрешнополитически междуособици. Свадите в Чехия, разбираеми за малцина в чужбина, свалиха правителството тази година посред председателството на страната в ЕС, накърнявайки репутацията ѝ в момент, когато бе в центъра на международното внимание.

Полският президент Лех Качински ядоса Германия, изтъквайки броя на поляците, убити през Втората световна война, като аргумент да получи по-голямо право на глас при взимането на решения в ЕС. Дипломатите помнят и скарването между президента и министър-председателя за това кой може да пътува с правителствения самолет за среща на високо равнище на ЕС.

В Словакия управляващата коалиция на бившия комунист Роберт Фицо, който веднъж бе казал, че дори не е забелязал промените през 1989 г., включва бившата "силна ръка" Владимир Мечиар и националистка партия, чийто лидер навремето призова словаците да яхнат танковете и да нахлуят в съседна Унгария.

Западноевропейските политици не са светци и някои са били изправяни да отговарят пред правосъдието. Такива съдебни процеси обаче са рядкост в Централна и Източна Европа, където малцина политици са съдени за злоупотреби с властта.

Словения е най-малко корумпираната бивша комунистическа страна в Европа според класацията на неправителствената организация "Трансперънси интернешънъл", наблюдаваща корупцията. И пак е зад 11 от 15-те страни-членки на съюза отпреди разширяването му на изток.

Дъното на таблицата в рамките на ЕС е заето от новите членки, като България и Румъния са на последните места. Унгария и България са слезли надолу през последните години.

Някои анализатори, като Робин Шепърд от лондонския мозъчен тръст Дружество "Хенри Джексън", обаче са на мнение, че чашата е по-скоро пълна, отколкото празна, и че увеличаващите се проблеми на демокрациите не бива да се преувеличават.

"Като цяло нещата в региона на Централна и Източна Европа се развиват много добре и ако все още има много работа за вършене, това не означава непременно, че Западна Европа е подходящ модел занапред", смята той.

Хавел обаче вижда шанс само във внуците на хората около 50-те, защото тяхното вече възрастно поколение все още е обременено от това, че е отгледано в сянката на комунизма.

"Рано или късно ще дойде моментът, когато децата на тези деца ще започнат да навлизат в обществения живот и моята надежда е, че тогава общественият живот ще бъде напълно прочистен", каза той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. а-до-
    #12

    да чакаме ли ??!!НЕ СЪМ НАВИТ И НЕАМ НЕРВИ И ДОЛУ БКП !!!

  2. какво
    #11

    червен произвол е думата, не се правете на слепи !!!

  3. ANTARES
    #10

    Комунисти и техните наследници. "Западът" се прави, че не вижда. С небрежното (неслучайно и вероятно договорено) приемане на активното присъствие във властта и службите на бившите комунисти, действа разяждащо на държавите и народите на Изток! Не е вярно, че трябва да минат десетилетия, за да се родят нови лидери. В бившите соцдържави по отношение на кадрите не е спирал червения терор! България е пример и днес, даже и с последното правителство, че отново и отново ни управляват комунисти, даже и когато са приели да се правят на "десни"!!!

  4. Ян Кирка
    #9

    както и обратното

  5. несъгласен
    #8

    Я стига глупости ! Липсвали лидери. в България има доказал се лидер,но тъй като ви се видя неудобен,защото не изпълняваше прищевките ви,негласно покрепихте чучелото от Мадрид за да го отстраните от власт,после ни призовахте да гласуваме за агент Гоце,а сега и то явно ни натресохте мутрафона от Банкя и то като "десен".Не ми се правете свети води ненапити,ами си вижте и лелката Меркел,тъпака Браун,клоуна Саркози и кашкаваления Обама. Колкото до Хавел-нямаме нужда от обещания за "светлото бъдеще".

  6. Дядо
    #7

    Дръ, дрън.Според мен имаме поне 1 (един) милион българи стоящи по-високо във всяко едно отношение над Бойко Борисов!!!Той, ББ, е произведение, рожба на прокомунистическите медии у нас. Дългосрочният проект на "Партията"!!!Той е поредното нагледно доказателство за огромната сила, която имат масмедиите!Още от преди две години за никого вече нямаше съмнение, че следващият премиер ще се казва Бойко! това бяха ежеминутните им внушения! А днес, за Теодор Дечев, примерно, къде можете да научите, че се е

  7. мислител
    #6

    Не знам какво има и какво няма, ама статията е писана от хора, които и през прозореца не са виждали за какво става въпрос, може би само по телевизията. То като чета коментарите, ида си виждал, няма гаранция, че си разбрал какво виждаш. Ама коментаторите, за разлика от авторите на статията, все пак са го усетили, макар да не са го разбрали. Животът е такъв, той винаги прониква - ако не може през главата, то през задника.

  8. Казасов
    #5

    Хавел си е Хавел,и преди,и сега-винаги точен,винаги прозорлив.Изобщо чехите се държат май най достойно към т.н.западняци.Видя се,че и т.н. Западен модел е изчерпан,не случайно хората започнаха да си спомнят за преди 1989г с хносталгия,защото новото се оказа по лошо.

  9. Дедо Тошо
    #3

    "Според философа Авизър Тъкър, изследващ тоталитаризма, комунизмът в сравнение с други авторитарни режими, като този на Франко в Испания, е по-ефективен в унищожаването на инакомислието и разрушаването на институциите, които формират тъканта на демократичното общество."Толкова е просто - първо комунизмът унищожи икономическите елити и имуществената стратификация, които са една от основите на демократичното общество. Второ, комунистическото управление продължи много по-дълго от авторитарните режими. Хората нямаха спомен, нито практически опит как са фунционирали държавните институции преди. Всичко беше дочуто, прочетено или въобразено и се започна от нулата.

  10. Дедо Тошо
    #2

    "В наши дни унгарците сравняват Будапеща с Париж, Берлин или Лондон. България в някои отношения показа обратната страна на трансформацията".Пълна илюзия е, че София например щеше да е като Будапеща, ако не бяхме сбъркали. И по времето на бай Ганьо не е била, и по времето на бай Тошо не беше. Игнорират се национални традиции, векове развитие, културен обмен, икономически стандарт.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.