Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Слънчевата енергия в Испания залязва с орязването на субсидиите

10 коментара

Хуан Антонио Кабреро започна да изгражда малка слънчева електроцентрала в Испания, защото вярваше на обещанието на правителството, че бъдещето принадлежи на слънчевата енергия. "Слънцето може да бъде ваше," гласеше лозунгът на тогавашното испанско социалистическо правителство.

Днес десетки хиляди дребни производители на слънчева енергия обвиняват властите, че ги съсипват.

Преди пет години Кабреро, който е работел като мениджър в средно голямо предприятие за производство на слънчеви панели, взема заем за 100 000 евро (130 000 долара). Тогава Испания бе сред световните лидери в сектора на възобновяемата енергия, посочи през ДПА 57-годишният Кабреро. "Вярвах, че помагам да изчистим планетата, като същевременно създавам допълнителен източник за приходи за пенсионирането си," допълни той.

Кабреро и 14 партньори създават слънчева електроцентрала с инсталирана мощност от 1,5 мегавата в северното село Аргедас, близо до мястото, където живее. Панелите започват да превръщат слънчевата светлина в електричество чрез фотоволтаичния метод и да вкарват електричеството в електроенергийната система.

През 2010 година, когато испанската икономическа криза достигна връхната си точка, правителството започна да намалява субсидиите за слънчева енергия. Консервативното правителство, което замени предходния кабинет през 2011 година, продължи с още по-сериозни орязвания.

Икономическата криза намали и потреблението на електроенергия, което доведе до допълнителен спад на приходите на Кабреро. Неговата слънчева електроцентрала днес му носи едва 500 евро годишно спрямо първоначалните около 10 000 евро.

"Все още дължа на банката 50 000 евро и мога да изгубя дома си. Чувствам се предаден и измамен," казва Кабреро.

Около 55 000 испанци, които са инвестирали в слънчеви панели споделят подобна съдба, според асоциацията на малките производители на слънчева енергия Anpier. Много от тях са фермери.

Преди няколко години Испания бе една от държавите, които изглеждаха най-добре подготвени да покрият поставената от ЕС цел 20% от електроенергията на страната да идва от вятъра, слънцето, водата и други възобновяеми източници до 2020 година. Днес делът на възобновяемата енергия в общото испанско енергийно потребление представлява около 14%, като слънчевата електроенергия е около 3% от цялото количество.

Възобновяемата енергия ще намали зависимостта на Испания от внос на енергия и ще създаде напредничав имидж на страната, настояваше предишното правителство. Субсидиите бяха увеличени, а също така бяха предоставяни евтини заеми. Количеството на субсидираната фотоволтаична енергия нарасна пет пъти до близо 314 гигавата на час между 2007 и 2010 година, според официалните данни. Хора като Кабреро са обединили сили с роднини и приятели, за да сформират кооперативи.

Сега обаче, заради икономическата криза, електрическите компании "не могат повече да получават същите печалби като преди," посочва министърът на енергетиката Хосе Мануел Сория.

Премиерът Мариано Рахой подчертава необходимостта да се намали дефицитът от над 25 милиарда евро, породен от разликата между регулираните и пазарните цени в енергийния сектор. А в същото време производителите на възобновяема енергия отбелязват, че ще трябва да понесат удара на бюджетните съкращения.

Според всекидневника "Паис" орязванията, прилагани от 2010 година, ще доведат до намаляване наполовина на доходите на малките производители на слънчева енергия. Въпреки направените няколко опита ДПА не можа да получи коментар от министерството на енергетиката.

Правителството сега е критикувано за решението да ограничи субсидирания дял възвръщаемост от производството на слънчева енергия до 7,5% от инвестицията преди облагането с данъци. Има оплаквания и от плановете да се облага с данък слънчевата енергия, предназначена за жилища, ферми и заводи.

Брюксел също критикува плана, тъй като се оскъпява прекалено производството на енергия за собствени нужди, посочи пред изданието източник от Европейската комисия.

Според председателя на асоциацията Anpier Мигел Анхел Мартинес-Арока правителството е заинтересовано предимно от защита на интересите на мощните енергийни компании. Производството на слънчева енергия обаче "е в ръцете на обикновените граждани, които нямат политически покровители да ги защитават," отбеляза той пред ДПА.

По оценка на Мартинес Арока малките производители дължат на банките около 20 милиарда евро, като много от длъжниците са принудени да предоговарят заемите си при неблагоприятни условия.

Южната област Мурсия вече предприе законови действия срещу правителството, като се очаква и други области да последват примера ѝ. Внесени са хиляди жалби от отделни производители на слънчева енергия, а международните инвеститори се обръщат към арбитраж, за да поискат компенсации от Испания.

"Слънцето е най-доброто, което Испания има," казва Кабреро. Ние обаче не го използваме," допълва той.

По БТА

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Също така, явно 47.1350.494 испанци за чели и тази статия... Аман от испанци тука

  2. Анонимен
    #9

    "Слънцето може да бъде ваше," гласеше лозунгът на тогавашното испанско социалистическо правителство :)))))))) И там партията е слънце явно :)))) Така става когато социалист иска да покрие директиви... Иначе статията почва готино, като приказка :)

  3. Анонимен
    #8

    До 7: "Безплатен обяд няма" Все някой плаща цената на обяда. Левите "продавачи на въздух" наложиха нов данък "възух" на народите си лъжейки за накакво въображаемо "глобално затоплане" от което видите ли те щели да спрат. "Народът" налапа въдицата и беше добре издоен от световното ляво.

  4. Анонимен
    #7

    Поредния балон скоро ще се спука. То не бяха озонови дупки, то не беше затопляне, то не бяха въглеродни емисии. Облъчват ни със страхове и ни карат да плащаме за всичко все по-скъпо. Това до някъде движи икономиката, но е за сметка на обикновения човек. Безплатната енергия е открита отдавна, но се крие заключена с девет ключа. Човечеството никога няма да е свободно ако няма достъп до евтина енергия. Всички ние сме роби на шепа алчни и безскрупулни нечовешки фамилии.

  5. Анонимен
    #6

    Не може възобновяем източник на енергия да не може да се самоиздържа финансово и да не е на печалба. Още повече - слънчева ферма; венъж построена както трябва, какви са разходите по поддръжката й? Минимални. Друг е въпросът, ако първоначалните инвестиции са надути прекомерно, и ако цената на фотоволтаиците също е била надута прекомерно. А и енергийните монополи се стараят всячески да съсипят независимите енергопроизводители.

  6. Анонимен
    #5

    Айде стига са ревали испаньолите. Европа има развита цивилизация заради четирите годишни времена. Когато климатичните условия се променят циклинчо, хората са принудени да мислят и се приспособяват съответно. Така е и с икономическите условия. Когато те се променят циклично с редуването на леви и десни партиии и икономиката се развива. Тези бизнеси, които са направили погрешения разчет че икономическите условия няма да претърпят никаквиизменения, просто са осъдени изчезване като динозаврите.

  7. Анонимен
    #4

    Напълно съм съгласен с преждеговорившите. Чиновниците в ЕК узакониха и наложиха на страните-членки неимоверна спекула с тия фотоволтаици и правителствата, които мислят за народа си трябва да сложат ред.

  8. boby1945
    #3

    Заради 55000 испанци, опитващи се да спекулират в енергетиката е редно да не страдат останалите 47.1350.494 испанци, нали така?

  9. Анонимен
    #2

    А бре, Хуане, като слънцето е най-доброто, което Испания има, оти ти требят държавни субсидия? Като ти е толкова доходен бизнеса, не ти трябват субсидии от данъкоплатците. Аман от такива дето искат да спасяват планетата на чужд гръб, а после кой ми с.а в гащите.

  10. Анонимен
    #1

    Да се поучи и българското правителство, че може да се ограничават печалбите. В края на краищата, не всичкото хубаво може да се събере на едно място.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.