Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Слънчевото затъмнение омая милиони, облаци разочароваха други

В България стотици излязоха да наблюдават феномена с очила и телескопи

4 коментара
  • В София пикът на явлението продължи едва секунда
  • Облаци пречиха на пълната наслада на софиянци
  • Феноменът в Австралия
  • Явлението в Австралия
  • Отново в Австралия
  • Австралийците се насладиха на уникални гледки
  • В Будапеща станаха свидетели на прекрасна гледка
  • Слънчевото затъмнение в Израел
  • И в Индонезия
  • Испанците се бяха въоръжили с очила и търпение...
  • ... за да видят през облаците как Луната захапва Слънцето
  • В Мексико не останаха разочаровани
  • Кенийците излязоха на улиците, за да наблюдават астрономическото явление
  • Така излеждаше затъмнението през обективите на НАСА
  • Моментът на пълното скриване на слънчевия диск, хванат от НАСА
  • Любопитни угандийци
  • И португалците бяха запленени от феномена
  • Швейцарци излязоха на открито за по-пълна наслада на гледката
  • В Шумен бяха извадени телескопи за любителите на астрономията
  • В Пловдив също не липсваха любопитни

Рядко небесно шоу изнесоха в петък Луната и Слънцето, които напълно се припокриха само на арктическите острови, а частично слънчево затъмнение можеше да се наблюдава от милиони в Европа, Африка, Азия и Австралия.

С бурни аплодисменти и приветствия бе посрещнато блокирането на Слънцето от Луната за около 2.5 минути в чистото небе над снежния норвежки архипелаг Шпицберген, познат и като Свалбард. Там туристите бяха предупредени да се пазят от нападения на полярни мечки, след като четвъртък такъв звяр се вмъкна в палатката на чешкия турист Якуб Моравев и той бе откаран с хеликоптер в болница с леки наранявания по лицето, кръста и едната ръка.

Облаци обаче скриха небето над Торсхавн, столицата на Фарьорските острови, където беше друго възможно място за наблюдение на пълното скриване на слънчевия диск от суша. Най-доброто място за наблюдение (където затъмнението ще продължи най-дълго) е в океана, на около 260 км северно от Фарьорските острови.

Облачното небе над Торсхавн предизвика недоволството на туристите. "Имаше дъжд и вятър. Не можахме да видим нищо. Това беше разочарование за всеки", каза унгарският турист Габор Лантош. По думите му някои туристи били толкова ядосани, че започнали да се карат с туроператорите и да си искат парите обратно.

За да имат най-добра видимост до природния феномен, близо 8000 туристи пристигнаха на Фарьорските острови, чието население наброява 50 000 души. Други 2000 човека отидоха в Свалбард, удвоявайки броя на местните жители. Това е първото слънчево затъмнение, което може да се наблюдава в региона от 60 години насам.

Освен това то се случва 15 часа преди настъпването на пролетното равноденствие, когато Слънцето пресича небесния екватор в движението си на север. Така наблюдател, намиращ се на Северния полюс, където приключва слънчевото затъмнение, е свидетел на необичайна гледка - затъмненото Слънце изплува над хоризонта за първи път от шест месеца.

Три астрономически събития накуп

Тази година на 20 март се случват три астрономически събития: слънчевото затъмнение, пролетното равноденствие, което бележи началото на пролетта в Северното полукълбо, както и  новолунието или т. нар. Суперлуна.

Суперлуната се случва във фаза на пълнолуние или новолуние, когато Луната е най-близко до Земята. Какво я прави "супер"? Съвпадението на новата или пълната Луна с перигея – най-близката точка до Земята на лунната орбита. Когато е във фаза пълнолуние, тя изглежда по-голяма и ярка отколкото обикновено в нощното небе.

Тъй като сега Луната е във фаза новолуние, тя няма да е видима, но закрива Слънцето по време на затъмнението.

Заради уникалното небесно явление милиони европейци излязоха по улиците, въоръжени с тъмни стъкла, специални очила или телескопи. Във Великобритания хората останаха също разочаровани заради плътните облаци в небето. В Африка обаче се радваха на добра видимост, в Азия и Австралия феноменът също бе наблюдаван.

Стотици любители на астрономията се събраха в София в двора на Астрономическата обсерватория в Борисовата градина, за да наблюдават рядкото явление, което започна в 10.42 часа и продължи 2 часа и 16 минути. Максималната фаза на затъмнението в столицата продължи едва секунда - в 11.49.05 часа, и тогава близо 53% от слънчевият диск беше покрит от Луната. Макар и да имаше облаци хората успяха да се насладят на затъмнението.

Вратите си за любопитните беше отворила обсерваторията във варненската морска градина, Телескопи бяха изнесени в цялата страна на открити пространства и хиляди хора наблюдаваха единственото за годината слънчево затъмнение.

Последното подобно голямо явление бе в края на миналия век

Последното голямо слънчево затъмнение в Европа беше през 1999 г. и то можеше да бъде видяно от десетки милиони хора.

При ясно небе, звездите и планетите внезапно стават видими през деня, както и огненият обръч, който образува короната на Слънцето в момента, когато е закрито от Луната.

При всяко пълно затъмнение слънчевата корона изглежда по различен начин в зависимост от моментната активност на слънцето.

Освен снимки на короната и протуберансите в оптичната и инфрачервената област, могат да бъдат получени спектрални и поляриметрични наблюдения.

Всяка година на Земята се случват между две и пет слънчеви затъмнения, но наблюдаването на пълната фаза на затъмнението обикновено е възможно само от много малка част от земната повърхност.

Слънчевото затъмнение през 1919 г. стана повод за един от най- прочутите експерименти, когато теорията на Айнщайн за относителността получава доказателство, показвайки как масата на Слънцето изкривява светлината от далечни звезди.

Пълно затъмнение у нас чак през 2081 г.

Следващото пълно слънчево затъмнение от територията на България ще бъде през 2081 г., но в София затъмнението ще бъде отново частично, съобщи доц. Валери Голев - заместник-декан на Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", отговарящ и за Астрономическата обсерватория на СУ, цитиран от БТА.

След 66 години обаче слънчевото затъмнението ще се наблюдава само от района на Варна. Следващото пълно слънчево затъмнение в София пък ще бъде чак през 2487 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. teraflop
    #4

    Този чех майка си ли търси в ареала на белите мечки,Бе?Как мечката не го е праснала с лапата си и да му забие дългите си нокти в главата му тъпа?!Животно с тегло около 600 килограма ще мине и през палатката,като на парад.

  2. Alan Smithee
    #3

    Хубав анализ за очаквания (е, вече минал) ефект от намалената слънчева радиация върху производството на електрическа енергия от фотоволтаиците -- по страни в Европа Solar Eclipse 2015 - Impact Analysis - Report prepared by Regional Group Continental Europe and Synchronous Area Great Britain

  3. Alan Smithee
    #2
  4. jivka65
    #1

    да видим как ще е в София

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.