Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Слави Трифонов, снимката, референдумът

3 коментара
Снимка: БГНЕС

НС гласува народът да бъде изпитан по всички въпроси на СлавиТрифоновия референдум. На 27 май президентът Росен Плевнелиев поиска Конституционният съд да отсъди дали решението на НС е в съответствие с Конституцията по отношение на три от въпросите. И сценарист на "Шоуто на Слави“ скъса снимката на президента Росен Плевнелиев.

На другия ден КС образува дело по искането на президента.

bTVказа: Ние от bTV Media Group заявяваме, че емоционалната реакция на г-н Филип Станев вечерта на 6 юни 2016г. по повод личността на г-н Росен Плевнелиев, излъчена във външната продукция "Шоуто на Слави”, е израз на собствена позиция.

Кои са тези "ние“ в bTV? И какво става, когато медията, дето е с царствено "ние“, и "външната продукция със собствена позиция“ се разминат? Операторът носи отговорност, между другото, по ЗРТ. Въпросът е как точно я носи, а не дали я носи.


СЕМ се самосезира. Тоест, изгледа записа на предаването.


И обясни на Павел Станчев (сегашното "ние“ на bTV) що е чест, лично достойнство и добро име. С това понасянето на отговорност се изчерпа, без да е ясно има ли нарушение.
"Шоуто на Слави“ е предаване на запис. И ако някой е искал да "спре“ тоя летеж на собствената позиция, е имал време да го направи. Освен ако точно това издание е било "на живо“. То "на живо“ ли беше?


След като снимката беше скъсана, смачкана и унизена в джоба на един сценарист, Слави Трифонов обясни, че, "според юристите“, действието на Филип Станев не е незаконно. Може да е неморално, но не е незаконно. Така моралът се намести в нечии джобове.


Явиха се по други медии коментатори, които обвиниха Станев, че нарича президента на Републиката "политически труп“ и "субект“. Най-смешно стана, когато се оказа, че да назовеш някого "субект“, е обида. Росен Плевнелиев ли е "субект“ или президентът е "субект“? Президентът Плевнелиев е субект, който стана обект на сатира в едно тв предаване.

Проблемът обаче не е в това кой е субектът, а какво е предаването? И докато гледаме на акта на късането на една снимка като на вуду магия, няма да се отлепим от телевизионното дъно.

Сценаристът със собствено мнение Филип Станев в предаването със собствена позиция не унижи президента на Републиката, защото подобен култ към личността би бил най-смразяващото тълкувание. Но "Шоуто на Слави“ унищожава бавно политическата сатира в телевизията. Защото онова, което сценаристите не могат да направят сега, е да иронизират самите себе си. Кой ще скъса снимката на Филип Станев?


Сценаристът не скъса президента, а скъса снимката му. Но Слави Трифонов скъса договора си със зрителите.


Проблемът не е в късането на снимката, а в неяснотата за зрителите какво е предаването, в което това е сторено. Какво предаване е всъщност "Шоуто на Слави“? Според самопредставянето, е "вечерно токшоу“. Но какво е "токшоу“? И "Неделя 150“, ако преведете описанието му на развален английски, ще е "токшоу“ (и то е предаване с разговор, само че с журналистически разговор). Според всички досегашни изследвания, "Шоуто на Слави“ е рейтингоразбивач в графа "развлекателни предавания“. А в развлекателните предавания има сценаристи. Няма журналистика.


Ако някой беше скъсал снимката на президента в "политическо предаване“ (СЕМ по едно време, заради "Всяка неделя“, е прекарвал часове в размисли какво е "политическо предаване“), ако това беше в "информационно предаване“ (като сутрешния блок на bTV, който дава информация чрез рецитации на класически стихотворения) или "публицистично предаване“ (както са се назовали сами "120 минути“ или "Лице в лице“ на Светослав Иванов и Цветанка Ризова, тия Ботевци на телевизионния ефир), щеше да е неморално, че даже и незаконно. Защото уж са журналистически предавания.


Но сценаристът скъса снимката на президента в едно "вечерно токшоу“. Объркващото е в това, че в едно предаване, което би трябвало да е развлекателно по собственото си описание, излязоха извън рамката на забавлението и започнаха живота си на гражданска инициатива с телевизионна платформа. Бъдещият референдум развлекателен ли ще е или "истински“? Дано гражданите не останат с впечатление, че референдум може да се организира, само ако си… президент, тв водещ или собственик на бензиностанция с аптека.


Всъщност, Росен Плевнелиев направи същото, което направи Филип Станев. Той не скъса въпросите на Слави, а "скъса“ част от решението на НС. Президентът не прати три от въпросите на сценариста в Конституционния съд, а прати решението на Народното събрание за три от въпросите в КС. И е смешно, че оскърбеният от президентското решение сценарист смята, че президентът има нещо против неговия референдум, а не нещо срещу решението на НС. Филип Станев всъщност се идентифицира точно с онова, срещу което най-много се бори – с депутатите в НС. Изкусна игра. Защото се наложи сценаристите да признаят, макар и мълчешком, че НС е взело "правилно“ решение. А точно решенията на НС са обект не на сатира, а на отрицание от страна на сценаристите. Там върлуват едни хора, които правят закони за себе си, ни казва предаването. Президентът прави същото, което прави и Слави Трифонов – опитва се да покаже на депутатите, че има проблем в решенията им. И не че Росен Плевнелиев не използва телевизионния ефир избирателно. В "Панорама“ в началото на месец май, когато част от Реформаторския блок обяви, че ще издигне кандидатурата му за втори мандат, субектът Росен Плевнелиев заговори за себе си като за обект и обяви, че президентът е независим, според Конституцията. Позабрави, че за първи мандат го издигна ГЕРБ на "оня премиер“.


Но, за разлика от Слави Трифонов, президентът може само да отправи искане до КС. А Слави Трифонов може много повече – пак чрез снимки – да изправи конституционните съдии пред личния му медиен съд.

*Публикуваме коментара от последния брой на в. "Култура".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pstoychev
    #3

    Повтарям въпросите си:
    Несъм юрист още по-малко конститутуалист (нито защитник на Слави и компания) и затова моля за коментар от компетентни юристи. В Конституцията е записано:
    Чл. 1.
    (1) България е република с парламентарно управление.
    (2) Цялата държавна власт произтича от народа. Тя се осъществява от него непосредствено и чрез органите, предвидени в тази Конституция.
    (3) Никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява

  2. Дядо ми Петър
    #2

    Тоя от снимката отдавна трябваше да е в пандиза. За значителен принос за тоталното опошляване и опростачване на българския народ. Ако бяхме нолмабна държава, естествено.

  3. Владимир Бояджиев
    #1

    Личи си, че от в."Култура" разбират от култура. Затова е и цялостното им объркване относно културната идентичност на въпросното шоу. Лошото е, че това им объркване се прехвърля и върху теми и в сфери, които са над тяхната компетенция, като морал и право. Само по себе си това не е лошо, разбира се, защото всеки има сфери на некомпетентност. Лошото всъщност е, че те си позволяват да изпаднат в същата ситуация за която обвиняват шоуто. И, разбира се, тяхната снимка също няма да има кой да я скъса. Но

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.