След 1:2 срещу Доминик Тийм Григор Димитров отпадна в Мадрид

Българинът Григор Димитров отпадна безславно от турнира от сериите Мастърс в Мадрид, след като на осминафиналите отстъпи с 1:2 - 6:4; 4:6; 7:6 (9:11). Димитров имаше отлични възможности да спечели мача, но ги пропусна.

Григор Димитров започна отлично мача и спечели първия сет след много оспорвана игра с 6:4 като на два пъти успя да пробие сервиса на противника си.

После с нов пробив поведе с 3:1 и във втория сет, след което настъпи необясним срив в играта му и загуба на сета с 4:6.

Той поведе и в третия сет с 4:1, но отново допусна да бъде настигнат, а накрая и победен в тайбрека.

Димитров допусна да бъде пробит още в първия гейм на мача, а после да изостане с 0:2, но много бързо успя да върне увереността си, демонстирана при снощната му победа срещу Иво Карлович.

Той спечели с лекота третия гейм, а в четвъртия с убедителна игра върна пробива и възстанови равенството – 2:2.

Българинът с лекота спечели следващите геймове, в които сервираше. В осмия гейм пък той стигна и до възможност за пробив в сервиса на противника си, но я пропусна – 4:4.

Последва нов лек за Димитров сервис гейм – 5:4. В десетия гейм Тийм поведе с 30:0, но Димитров го настигна. Последваха серия изравнявания и възможности за пробив за българина. Той се възползва от четвъртата и затвори сета – 6:4.

Димитров се възползва от набраната инерция и започна добре втория сет с гейм на нула. После пропусна възможност за пробив във втория гейм и отново спечели подаването си на нула за 2:1. Последва оспорван гейм при подаване на Тийм завършил с пробив за българина – 3:1.

Веднага след това обаче последва необясним срив в играта на Димитров, който бързо обърна развоя на мача и на резултата.

Вместо да спечели подаването си и да поведе с 4:1, българинът веднага върна пробива след две непредизвикани грешки, после отстъпи и в следващия гейм при подаване на противника си. Последваха нов пробив и гейм на нула за Тийм. Така австриецът за не повече от 5-6 минути вече водеше с 5:3.

Димитров много трудно успя да измъкне следващия гейм при свое подаване след няколко изравнявания и да намали разликата. След това обаче без съпротива отстъпи решаващия гейм и сета – 4:6 и 1:1.

Мъката продължи и в началото на следващия сет, като при свое подаване Димитров непрекъснато изоставаше от противника си. Чак след 40:40 той като че ли се събуди и взе две последователни точки, за да поведе – 1:0.

Последва нервен гейм при подаване на Тийм, изпълнен с много грешки и от двете страни, завършил все пак с пробив за Димитров. Подемът в играта му продължи и в следващия гейм, спечелен на нула – 3:0.

Тийм веднага с лекота намали разликата. За разлика от втория сет обаче при същия резултат Димитров запази концентрация и макар и не без проблеми успя да вземе гейма, в който подаваше, и да доведе резултата до 4:1.

В този момент обаче той отново се върна към слабостите си от втория сет и набързо загуби три последователни гейма за 4:4.

Последва размяна на геймове до 6:6, в която за разлика от съперника си Димитров печелеше своите подавания много трудно след множество непредизвикани грешки и почти липсващ първи сервис.

Началото на тайбрека бе за Димитров, който направи минипробив и доведе резултата до 6:3 – три мачбола. Които обаче пропусна. Последва продължителна размяна на точки, в които всеки от двамата печелеше подаването си. До 10:9 за Тийм, когато българинът направи поредната си грешка и мачът приключи.

Досега двамата се бяха срещали два пъти на твърди кортове при разменени победи. Най-напред миналата година в Акапулко спечели австриецът със 7:5, 6:2. В началото на тази година пък в Бризбейн спечели Димитров - 6:3, 4:6, 6:3.

Победителят от днешният им сблъсък ще срещне на четвъртфинала хърватина Борна Чорич, който днес победи изненадващо убедително номер 1 в световната ранглиста Анди Мъри – 6:3; 6:3.