Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След 15 години един работещ ще издържа двама пенсионери у нас

13 коментара

Към 2020 г. в България около 1,3 млн. работещи ще издържат 2.5 млн. пенсионери, сочат разчетите на Националния осигурителен институт (НОИ). Това каза в понеделник на форум за европейския социален модел вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" и председател на Надзорния съвет на НОИ Димитър Манолов.

Причината за това е застаряването на населението и трудова миграция, обясни той.

Притеснени сме от самоволните опити за реформи в пенсионно-осигурителната система при неблагоприятните демографски условия, ниската заетост и заплати, коментира лидерът на КНСБ д-р Желязко Христов.

Според него намаляването на осигурителната тежест с 6% през тази година ощетява осигурените за сметка на работодателите и застрашава стабилността на системата. В момента работодателите плащат 65%, а работниците – 35%. Ново намаляване с 3% ще доведе до драстично падане на приходите в НОИ.

Същевременно заместник-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Дикран Тебеян определи намаляването на осигурителната тежест като положително, тъй като това е довело до разкриването на 139 000 нови работни места и увеличение на заплатите.

Според данни на работодателите за момента НОИ не търпи загуби вследствие на по-ниската осигурителна тежест, въпреки че по първоначални данни се очакваше те да са в размер на 600 млн. лева. Според представителите на бизнеса това е така, защото много фирми са излезли от сивата икономика и са започнали да плащат осигуровки върху реалните заплати на работните си.

Социалният министър Емилия Масларова също призова да не се прибързва с ново намаляване на осигурителната тежест. Първо трябва да анализираме ефекта от тазгодишното намаление, обясни тя, като допълни, че, според нея, през следващата година съотношението на осигурителната тежест между работодатели и работници трябва да се запази.

На форума вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин съобщи, че премиерът Сергей Станишев е разпоредил на работна група да изготви доклад за миграционната политика на България с конкретни мерки. Групата трябва да прецени каква ще бъде политиката за наемане на чужди работници в България.

Единият вариант е пълно отваряне на пазара ни, но това не е изгодно икономически и социално, коментира Калфин. Друг вариант е на българския пазар да бъдат допускани кадри в определени специалности, както например е направила Чехия по отношение на български компютърни специалисти. Третият вариант е да има административна процедура за допускане на чужда работна ръка, изброи още Калфин.

Според вицепремиера Великобритания и други европейски страни се притесняват не толкова от източноевропейската трудова миграция, а от това дали тези емигранти могат да бъдат поети от социалните им системи. България няма да създаде никаква заплаха за европейския трудов пазар, смята Калфин. Според него повечето възможности за българите за трудова миграция ще създадат условия за повишаване конкурентоспособността на нашия пазар и за повишаване на квалификацията на работниците.

Външният министър поясни още, че няма да е кратък срокът, в който България ще намали разликите в икономическото и социалното развитие между нас и средните равнища в ЕС. Той отбеляза, че съществуват свръхочаквания сред съгражданите ни от членството в ЕС и допълни, че животът на българите коренно няма да се промени след 1 януари 2007 г., но ще се променят коренно възможностите за развитие – ще има възможност за свободно движение и достъп до трудовия пазар на общността. Според Калфин през последните години българската икономика работи добре и това е условие за създаване на успешен социален модел.

Предстои работа за осигуряване на равнища на доходите и на социален пакет на българските граждани, сравним с другите европейски страни, призна още Калфин. В България цените са 55-58% от средните за страните от ЕС и в същото време цените на стоките и услугите в т. нар. малка потребителска кошница са абсолютно либерализирани и някои от тях са много високи, обясни той и допълни, че българите получават 34-35% от средните доходи в ЕС. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Realist
    #14

    един работещ ще издържа двама пенсионериhehe kakqv optimizqm, Izgledite za pesionerite ne sa mnogo rozovi. Sha trebe da hodyat na selo i da maat s motikata za da ne im zarastnat othodnite kanali. S BKP napred kqm nivyata.

  2. калкулаторчо
    #13

    с други думи един "мръсен" млад капиталист издържа двама дърти напикаващи се комунистинали така мръсни комуняги такива?шибани перзеденски изроди

  3. Кратунчо
    #12

    "животът на българите коренно няма да се промени след 1 януари 2007 г., но ще се променят коренно възможностите за развитие – ще има възможност за свободно движение и достъп до трудовия пазар на общността."От казанато по горе от Ивайло Калфин излиза, че ние тук в БГ ще си тъем в мизерия, но ще може развитите западни държави с високи доходи да засмукват нашите добри специалисти. Така в БГ ще остават само ниско образовани и неможещи да се реализират хора и това ниво ще определя бъдещето на държавата и останалите да живеят в нея българи!!!Е БАТИ ТИ ЦИНИЗМА - това може да го изрече само КОМУНИСТ!!!!

  4. наивник
    #11

    Пенсията се оформя не само от осигурителните вноски но и от това, че има кой да работи. Ако не са гледали деца кой им е крив! Всеки пенсионер, който не е отгледал поне две деца би трябвало да получава по-малка пенсия. Удобният вариант е младите до 35 без деца и над 40 без 2 деца да плащат "ергенски" данък който да отива в пенсионния фонд и да осигурява прилични пенсии

  5. kosio
    #10

    В цял свят (е, поне в цивилизования) видяха с очите си десетките примери на успеха на либералните икономики. Свободен пазар, ниска данъчна тежест (ВКЛЮЧИТЕЛНО) осигуровки, ЛИПСА на държавата в икономиката. Това е единствената рецепта за успех.Колкото до синдикатите - че те по-социалисти от Масларова излязоха :-)И за имигрантите. Ами като ще натежат на социалната система, просто няма да ги пускаме там докато не поработят 2-3 години. Примери много...

  6. Щуравия
    #8

    наивник, ти наля масло в огъня на циганите - те без да работят при толково народени техни деца / които също не работят / ще получават най високите пенсии в България!

  7. 777
    #7

    Аз ли не мога да смятам, или не съм в час, но ако българите получаваме 34-35% от средният европейски доход, не означава ли това, че в Европата би трябвало да взимат около 500-600EUR??? Това при база 400лв. Не е ли малко нахално, другарю Калфин, да говорите такива простотии? Koй там работи за такива пари, бе алоооо??? Я ме осветли по въпроса!

  8. незнайко
    #6

    Ако в България средната заплата е 320 лева или 160 евро,то означава че в ЕС средната заплата е 480 евро.Я колко зле били германците и англичаните,аз пък не знам защо си мислех,че средната заплата е около 3000 евро-т.е нашите заплати са около 5% от техните.Добре че се светнах иначе щях да живея в заблуда цял живот.А пък цените ни са били 55 % ниски.Доколкото знам у нас един килограм свинско месо е 10 лева или 5 евро.Значи горките германци ядат свинското по 10 евро килото,аз пък незнайкото мислех ,че

  9. aahasfer
    #5

    и це-ни - те това на нито един от комунистическите изроди никога не им е било ясно.Защото те са били винаги крадци,а с крадени пари не се мисли кога се купува и харчи - ръгай и това е.

  10. diado iotso
    #4

    Ами ако съотношението заплати-цени, макар и на друго равнище, бе близо до това в ЕС дали щеще да има трудова миграция?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.