След 18 дузпи: Първа победа на Германия над Италия на голямо първенство

Германия е на полуфинал на Европейското по футбол, след като постигна първата в своята история победа на големи първенства срещу Италия. За излъчването на победителя в Бордо в събота вечер обаче бе нужна изключително драматична поредица от цели 18 дузпи, след като редовното време и продълженията завършиха при 1:1.

През по-голямата част от мача играта бе равностойна с малко реални шансове за гол и за двата отбора, които бяха много предпазливи.

Треньорът на германците Йоахим Льов приложи нова схема на игра – с трима централни защитници. Вероятно заради нея през първото полувреме отборът не изглеждаше достатъчно концентриран, трудно задържаше топката, а много от основните му единици се „загубиха“ на терена. За объркването в редиците на германците допринесе и принудителната смяна заради контузия на Сами Кедира с Бастиан Швайнщайгер още в самото начало.

Отборът стигна до добро положение за гол едва към края  на полувремето, когато след получила се донякъде случайно многоходова комбинация Томас Мюлер бе изведен непокрит на стрелкова позиция, но ударът му бе слаб и не затрудни Буфон.

Ответната атака пък бе най-доброто положение за Италия в първото полувреме – измъкване по лявото крило на Джакерини завърши със силен удар на Стураро, отклонен в корнер от Боатенг.

През второто полувреме играта на германците се промени, като стана далеч по-организирана и комбинативна. Те започнаха да задържат топката по-дълго и да притискат противника си по-често.

В 53-тата минута голът във вратата на италианците се размина по чудо – Гомес изведе Мюлер, който се освободи от двама защитници и стреля остро в ъгъла, но левият защитник Флоренци със сетни усилия успя да изчисти от голлинията.

В 65-тата минута Гомес успя да увлече със себе си трима защитници и да подаде на левия фланг на идващия на скорост Хектор. Острото му центриране бе засечено в разредената защита от Йозил за 1:0.

Три минути по-късно Йозил изведе в чисто положение Гомес, но неговият триков удар с пета бе спасен от Буфон.

За Италия ще се запомни минал край вратата удар на Грациано Пеле в 74-тата минута след центриране отляво на Дe Шилио.

Три минути по-късно дойде изравняването заради глупава грешка на германски защитник. При изпълнение на тъч към наказателното поле Боатенг скочи зад гърба на Киелини с високо вдигнати ръце, за да покаже, че играе чисто. Киелини обаче не успя да удари топката с глава и тя се спря в дясната ръка на Боатенг малко над мишницата му. Отсъдената от съдията Виктор Касай дузпа бе превърната в гол от Бонучи.

До края на полувремето и после в продълженията над всичко бе желанието на двата отбора да не поемат никакви рискове, поради което опасностите пред двете врати бяха много малко.

6 от първите десет дузпи на двата отбора бяха пропуснати. Първият пропуск бе италиански – на Симоне Дзадза. Веднага след това обаче Томас Мюлер пропусна за Германия. Бардзали вкара за Италия, след което последва втори пореден пропуск за германците на Месут Йозил – удар в гредата.

После обаче два поредни пропуска направиха италианците – Пеле и Бонучи.

Швайнщайгер можеше да даде победата на отбора си при петата дузпа, но стреля високо над вратата.

Последваха 6 поредни точни изпълнения на двата отбора. При 17-тата дузпа обаче Мануел Нойер успя да спаси отправения близо до него удар на Дармиан. Следващата дузпа на Хектор се оказа решаваща и изпрати Германия на полуфинал.

Така световните шампиони ще се изправят на полуфинал в четвъртък в Марсилия срещу победителя от неделния четвъртфинал между Франция и Исландия. В сряда в другия полуфинал ще се срещнат Португалия и Уелс.