Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След Булгартабак управляващите проявяват желание да провалят и сделката за БТК

0 коментара

Минути след обявяването на решението на петчленния състав на Върховния административен съд (ВАС) по сделката за БТК, българският парламент за пореден път показа, че в него има ясно изразено мнозинство срещу приватизацията. Ако то надделее в близките дни, телекомът едва ли ще бъде приватизиран, а приходите му ще намалеят значително.

Представители на ОДС и Коалиция за България настояха приватизационната процедура да бъде прекратена и да бъде открита нова едва след приемането на промени в стратегията за продажба. Левицата дори поиска спешни консултации в рамките на парламента, за да се формулира ясна позиция по бъдещето на сделката.

Представителите на ДПС бяха толкова сащисани от факта, че подкрепяният от тях кандидат "Коч холдинг"- Тюрк телеком на този етап губи шансове да излезе победител в конкурса, че на няколко пъти депутатите Несрин Узун и Хюсеин Чауш не успяха да коментират новината.

Единствен Юнал Тасим формулира в едно изречение позицията на ДПС като каза, че ВАС се превръща в страна по сделката, което не било редно.

От НДСВ обясниха, че решението на съда трябва да се изпълни и сега топката е в Надзорния съвет на Агенцията за приватизация.

При неуспех на приватизационната сделка фалитът на БТК въобще няма да е изключен, защото над 60% от приходите на компанията идват от 10% от клиентите. Новият закон за далекосъобщенията, който ще бъде гледан на второ четене през септември, ще даде правната база за навлизането на конкурентите на БТК на пазара.

Съвсем естествено е те да се насочат към най-платежоспособните клиенти и да ги спечелят с по-добри условия. БТК би имала шанс да устои на конкуренцията само ако бъде приватизирана и ако има мениджмънт с ясна визия за развитие.

Неговата цел трябва да бъде да запази и по-възможност да увеличи сегашните приходи на компанията, за да има ресурс за инвестиции в цифровизацията на мрежата, така както България е обещала в преговорите с ЕС.

Сегашната оценка е, че става въпрос за минимум 450 млн. евро до 2007 година. Ако телекомът остане държавен и влезе в поредната приватизационна процедура, тези пари няма да бъдат осигурени. С голяма доза сигурност може да се твърди, че в следваща сделка, ако въобще се получи оферта, тя ще бъде поне два пъти по-ниска от сегашните - малко над 200 млн. евро, предлагани от двата кандидата.

Липсата на инвестиции и държавната собственост вероятно ще забавят необходимите съкращения на около 5 000 от общо 25 000 работници на телекома. От друга страна обаче намалените приходи ще доведат и до по-ниски заплати, което също би трябвало да се отчита от синдикатите.

Решението на петчленния състав на ВАС поставя в изключително затруднено положение Надзорния съвет на Агенцията за приватизация. Съдът указва на надзорниците, че могат само да одобрят приватизационния договор с "Вива венчърс". Това може да стане или с изрично решение или с мълчаливо съгласие. Законът за приватизация предвижда, че когато в 14 дневен срок не се обяви решение по приватизационен договор, то той се счита за одобрен.

Според юристи това е най-възможният вариант за развитие на сделката, защото тогава няма да има издаден административен акт, който да може да бъде обжалван от консорциума "Коч холдинг"- Тюрк телеком.

Спорен е въпросът и дали този участник би имал правно основание да атакува евентуално решение на надзора да одобри сделката, защото той няма правен интерес. Одобрението на договора е отношение между АП и "Вива венчърс", към което турският кандидат няма отношение.

Последният вариант, който стои пред надзорниците на АП, е да прекратят приватизационната процедура за БТК. Председателят на парламентарната комисия по икономическа политика Валери Димитров вчера бе категоричен, че това е единственият вариант за спиране на сделката с "Вива венчърс". Според него обаче подобно решение ще бъде атакувано в съда и от двата кандидат-купувача.

Тежкият политически пазарлък около БТК може би ще доведе и някакво раздвижване в избора на управител на БНБ. Публична тайна е, че ДПС обвързва подкрепата си за Иван Искров с избора на турския консорциум за купувач на телекома. Вчера Искров бе в парламента, но обясняваше, че е болен и отказваше каквито и да е коментари.

Естествено е, че всеки би могъл да се съгласи и ли не с различните позиции по сделката за БТК. Това, което обаче изглежда безспорно е, че ако след отменената процедура за Булгартабак, същото се случи и с телекома, то едва ли интерес към приватизацията у нас ще проявят сериозни чуждестранни инвеститори.

Управляващите трябва да дадат ясен сигнал за това дали искат или не да продават държавната собственост по бърз и ефективен път. Засега отговорът на този въпрос и отрицателен. Затова, ако въпреки всичко се стигне до сделка за БТК, то единственият, който ще може да се похвали с нея, ще бъде Върховният административен съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.