Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След френското предложение: Политическа буря в Скопие

Нова размяна на обвинения между СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

6 коментара
След френското предложение: Политическа буря в Скопие

Предложението на френското председателство на ЕС и фактът, че то бе одобрено от българския парламент, предизвикаха политическа буря в Република Северна Македония, която не затихва дни наред. Нестабилното правителство в Скопие е подложено на силен натиск от опозицията да одаде оставка с обвинението, че е допуснало непростими отстъпки.

"Договаряйки и съгласувайки последното предложение (на френското председателство на ЕС за преговорна рамка на Република Северна Македония), Ковачевски (премиерът Димитър Ковачевски – бел.ред.) Османи (външният министър Буяр Османи – бел.ред.) трайно нарушиха преговорните позиции на държавата. Криейки се от обществеността, експертите, академичните среди и парламентарните партии, те поставиха страната в опасност. Правителството не трябва да бяга от отговорност. Те водят тайни преговори от 6 месеца и са виновни за нанасяне на трайни щети на страната и нейните преговорни позиции, но и за провала, който страната има по пътя си към ЕС", написаха в интернет страницата си от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, отново призовавайки за предсрочни избори, предава БТА от Скопие.

СДСМ не се е отклонявала от червените линии, определени с приетата от Парламента резолюция при защитаването на държавните и националните интереси, при решаването на въпросите с България ВМРО-ДПМНЕ се държи изключително безотговорно, отговори в своя позиция управляващият Социал-демократическия съюз на Македония.

"В период, важен за процеса на евроинтеграция на страната, Мицкоски (лидерът на опозиционната партия – бел.ред.) и ВМРО-ДПМНЕ подкопаха държавните позиции. Белият дворец (централата на ВМРО-ДПМНЕ в Скопие) плашеха обществеността за разпродаване на македонския език, македонската идентичност и история, лъжейки за някаква асимилация и българизация на държавата. Най-малкото, което ВМРО-ДПМНЕ може да направи, е да се извини на гражданите за подкопаването на държавните позиции и да поиска отговорност от Християн Мицкоски", отговориха със съобщение от СДСМ.

Напрежението заради отношенията с ЕС и България се пренесе и на междуетническата плоскост.

В събота при гостуване в централните новини на местната телевизия Сител, заместник-председателят на ВМРО-ДПМНЕ Николовски каза, че политиката на Османи по отношение на преговорите с България за оттегляне на ветото и деблокиране на евроинтеграцията, му изглежда повече в интерес на Албания отколкото на Северна Македония.

Министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи реагира в официалния си профил във Фейсбук, като заявяви, че "хвърляйки дървета и камъни по албанците, сякаш те са врагове на тази държава, се прави опит да се създаде пропаст по стратегически въпроси с цел да се отслаби позицията на държавата и с това да се осигури политическа преднина за опозицията", съобщи агенция МИА.

Според Османи с такива изявления не само че се преминават червените линии на приличието, но и без капка отговорност, лежерно и своеволно се напада съвкупната държавна позиция и успеха на целия политически спектър да се обедини около стратегическите въпроси.

На практика всички граждани, независимо дали са македонци, албанци, роми, турци, сърби, власи или бошняци, практически всички граждани са обединени в защита на държавните интереси и националните интереси на нашите сънародници македонци. Една от ключовите основи, върху които се крепи нашата сила в преговорите с България, но и в представянето на нашите позиции в ЕС и сред страните членки, е именно единството на целия политически, етнически, културен и социален спектър в държавата. Наясно съм, че борбата за политически дивиденти е тежка и неприятна, всички ние сме политици и се борим да спечелим симпатиите на нашите избиратели, но да си позволите да атакувате и да се опитате да застрашавате основния държавен стълб, върху който се крепи солидарността в нашите позиции, говори не само за безотговорност, но и за вид патология, в чиято същност се крие дълбоко вкоренена албанофобия, подчерта Османи.

Османи попита колко алчен трябва да бъдеш и да не уважаваш, нито да обичаш страната си, за да атакуваш нейната основна придобивка – успешното мултиетническо единство по отношение на стратегическите интереси.

Ясно е намерението на тези, които, надявам се, не са позиции на ВМРО-ДПМНЕ. Като се хвърлят дървета и камъни по албанците, сякаш са врагове на тази страна, се прави опит да се създаде етническа пропаст по стратегически въпроси, да се създаде раздор по етнически признак, за да се отслаби позицията на държавата и по този начин да се осигури политическо предимство за опозицията. Нашата задача е да кажем това гласно, да го посочим ясно и с това да го осуетим. Искам да ви уверя, че няма да успеят. Ние ще запазим националните интереси на нашите съграждани македонци, ще запазим македонския език и уникалността на македонската култура и благоприличието, и в същото време ще осигурим европейско бъдеще на страната и всички нейни граждани, заяви Османи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ние,народът
    #6

    След започване на преговорите на Северна Македония с ЕС всички партийни прокоби и "експертни" мнения ще изчезнат и ще бъдат забравени, но ще остане горчивият дъх на блини и водка.

  2. NervnaKletka
    #5

    Тя тая буря си е буря в тоалетната чиния, ама пък каква друга и да бъде, като се има в предвид кои я правят? На македонците политиката е в стил "на мама и татко на инат". В дадения случай на нас. Ако бяхме отхвърлили френското предложение в тоя му вид, те щяха да рипнат да го защитават. Явно не иска да ходят в ЕС. Защо ги мъчи така Урсула (и не само тя де). Ми като не искат, да си стоят в "древна Македония". Да си строят там статуи (можем да им подарим например паметника на съветската армия). Че в ЕС има да ги дъвчат като нас за корупцията. Я по-добре да не ходат никъде.

  3. Boris Kamov
    #4

    Думата "българи" в РСМ е мръсна дума, но макетата се надяват да се пробурат някак си в ЕС без да престанат с езика на омразата. Е, няма да стане! ЩЕ ЧАКАТ докато им уврат дървените глави... :)

  4. Milanova Magda
    #3

    Не посочва българи в изказването си....

  5. NORAD
    #2

    Без официален “македонски” език в ЕС!! ===== Всичко друго може.

  6. Dim
    #1

    Нахвърлихме сухи дърва в огъня и сега остава само да се греем потривайки длани.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.