Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След година на разрив Америка избира пътя, по който да продължи

2 коментара

След година на разрив Америка е готова за президентски избори, които ще бъдат присъда за ролята ѝ в света и насоката на нейната икономика, за желанието ѝ да ограничи разрастващата се пандемия и способността ѝ да се изправи срещу системната расова несправедливост.

Но двамата кандидати, президентът Доналд Тръмп и демократът Джо Байдън, предлагат не просто различни решения на най-наболелите проблеми. Гласоподавателите са изправени пред избор, който е референдум за ролята на самата президентска институция и тест за здравината на демокрацията, тъй като имаме президент, който оспорва легитимността на изборните резултати още преди изборния ден, а правоохранителните служби се готвят за евентуални граждански вълнения.

"Става дума за нещо повече от обикновени идеологически различия между двама кандидати. Има фундаментално различни възгледи за това какво е президентът и какво означава думата лидерство за нацията", заяви Джефри Енджъл, директор на Центъра за история на президентите към Южния методистки университет.

Гласоподавателите като че ли разбират това - над 90 милиона души вече са гласували, което е рекорд за предварително гласуване на президентски избори в САЩ.

Победа за Тръмп ще задълбочи антисистемния, обърнат навътре подход към предизвикателствата пред страната, който президентът прилагаше през последните четири години. Този подход бе приет с ентусиазъм от поддръжниците на Тръмп и мразен от критиците му. Съдилищата, които бяха напълнени с поколение консервативни юристи по време на мандата на Тръмп, ще направят завой още по-надясно.

Победа за Байдън ще бъде колкото отхвърляне на сегашния президент, толкова и успех за дългогодишния политик от Демократическата партия, бивш вицепрезидент и сенатор. Въпреки че Байдън очерта политически дневен ред, предвиждащ по-сериозна роля на федералното правителство в американския живот и по-агресивни усилия за борба с пандемията, сърцевината на неговата кампания бе да го представи като естествен контраст на Тръмп.

На карта е заложен и контролът върху Сената. Оспорваните избори от Мейн до Аризона дават на демократите шанс да си върнат мнозинството от републиканците. Очаква се също така демократите да запазят с лекота контрола си върху Камарата на представителите.

Изборите се организират в момент на ожесточена партизанщина в Америка. Който и кандидат да спечели Белия дом, той ще се изправи пред предизвикателството да управлява в условие на дълбоки разделения. Ако не друго, то кампанията поне изясни колко разделени са станали САЩ - поддръжниците на Тръмп са основно бели избиратели с ниски доходи и степен на образование. По-високообразованите американци, особено жените, както и цветнокожите избиратели, особено афроамериканците, почти изцяло обърнаха гръб на Републиканската партия през четирите години на власт на Тръмп.

Тръмп бе обект на ожесточени критики от страна на чернокожите американци заради реакцията му към предимно мирните протести, избухнали в страната това лято срещу расовата несправедливост и полицейските практики. Президентът изтъкна спорадичните изблици на насилие и заяви, че населените с бели хора предградия ще бъдат обхванати от суматоха, ако Байдън бъде избран.

Байдън заклейми Тръмп като расист. Байдън също така отправи изрични призиви към републиканците в опит да получи подкрепата на тези, които са дали шанс на Тръмп, но са били отблъснати от начина, по който всява разделения и от яростните му лични нападки срещу негови критици.

Номинираният от Демократическата партия кандидат се оказа привлекателна алтернатива за някои от тези избиратели, имайки предвид, че в миналото си се е доказал като по-умерен политик, заради политическата му програма и заради по-традиционния подход към външната политика, включително по отношение на ангажимента на САЩ към многостранни институции като НАТО, която Тръмп пофлиртува с идеята да напусне.

Дан Гийсън, на 56 години от Минеаполис, каза, че е бил консервативен избирател, преди Тръмп да стане кандидат на Републиканската партия преди четири години. Това го накарало да гласува за Еван Макмълин, кандидат от трета партия. Миналата седмица Гийсън е чакал на опашка, за да пусне бюлетина за Байдън в ранното гласуване.

"Мисля, че можем да превъзмогнем партийните различия, когато нашите институции и норми функционират, но според мен те бяха сериозно подкопани при управлението на Тръмп", каза той.

Байдън има преимущество на днешните избори според социологическите проучвания, включително комфортна преднина на национално равнище и по-малък аванс в някои ключови щати, където битката ще е оспорвана и в крайна сметка от тях ще зависи изходът от нея. Той има много пътища за постигане на победа и отдели значителни ресурси в щатите от Горния среден запад, където Тръмп изненада демократите преди четири години. Байдън хвърли много усилия и в щати като Аризона и Джорджия, които от години са обетована републиканска територия.

Въпреки че демократите предпазливо не демонстрират прекалена увереност, предвид неочакваната победа на Тръмп през 2016 г., партийните лидери виждат значителни разлики в тазгодишния вот. Избирателите гледат с по-добро око на Байдън, отколкото на Хилари Клинтън преди четири години. Освен това пандемията, която обърна с главата надолу почти всеки аспект от американския живот, навлече на Тръмп много негативни оценки от избиратели заради начина, по който действа в тази криза.

"През последните 10 дни на (предизборната кампания) от 2016 г. главната тема бе какво ще направи ФБР с току-що подновеното разследване за имейлите на Хилари Клинтън", каза сенаторът от Вирджиния Тим Кейн, който бе подгласник на Клинтън на миналите избори. Сега "се говори за Covid и как той засяга обществото", каза Кейн.

Пандемията действително обърна с главата надолу плановете на Тръмп за тези избори.

Президентът започна 2020 г. със силни позиции и стабилни икономически резултати. Републиканската партия бе обединена зад него, когато той оцеля при процедурата по импийчмънт, предизвикана от искането му Украйна да извади наяве компрометираща информация за Байдън.

Оттогава обаче коронавирусът заля страната, доведе до смъртта на над 230 000 души, а над 9 милиона американци се заразиха, което прави САЩ световен рекордьор и по двата показателя. Появиха се пробойни в американската икономика и въпреки че тя се възстанови до известна степен, безработицата е 7,9 процента, а бизнесите в страната се безпокоят дали ще преживеят зимата, имайки предвид, че броят на инфекциите расте.

Самият Тръмп се зарази с вируса през октомври и за кратко бе хоспитализиран. Оттогава той кръстосва страната, организира многолюдни митинги, участниците в които не спазват физическа дистанция и малцина дори носят маски. Посланието му към американците е, че на вируса му се вижда краят, въпреки факта, че новите случаи се увеличават в повечето щати и САЩ поставят нови рекорди по брой инфекции на ден.

Шейсет и пет процента от американците казват, че президентът не взима пандемията достатъчно насериозно, показва социологически проучване на Асошиейтед прес и Националния център за изследване на общественото мнение.

Въпреки щетите, които пандемията нанесе на политическите му активи, кампанията на Тръмп залага на стратегия, подобна на тази през 2016 г. Негови съветници твърдят, че Тръмп ще привлече нови избиратели, които не са участвали в политиката преди или са спрели от известно време. Кампанията му залага и на някои избиратели, които в крайна сметка ще превъзмогнат отрицателното си отношение към личността на президента и ще подкрепят политиките му.

Такъв е случаят с Том Редфорд, на 79 години, който гласува в четвъртък за Тръмп недалеч от Ричмънд, Вирджиния. Редфорд каза, че е единственият поддръжник на Тръмп в семейството си и не харесва особено президента като човек.

"Но всичко, което прави, е страхотно - всичко, включително това, което направи по въпроса с коронавируса", каза Редфорд, докато чакаше на опашка от над 200 души.

Пътят, през който президентът трябва да премине, за да спечели 270 гласа в Избирателната колегия, за да остане в Белия дом, е тесен. Той трябва да запази Флорида, вечното бойно поле, както и почти всички територии, които спечели през 2016 г. Той прекара последните дни от кампанията си в отбранителна позиция, правейки спирки в щати като Джорджия и Айова, където спечели с комфортна преднина преди четири години.

Предизвикателството за Тръмп е да постигне обрат в последния момент от надпреварата, когато много избиратели вече са подали бюлетините си. В събота избирателната активност бе повече от 66 процента от всички гласове, подадени във вота през 2016 г.

По БТА

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #2
  2. BLM
    #1

    Дългогодишният политик от демократичната партия ... със сенилност, който дори не знае къде се намирa и бърка името на опонента си - не, благодаря.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.