Руски граждани, бивши затворници в Гуантанамо, нямат много перспективи след оправдаването, освобождението и завръщането в родината им. И именно от САЩ те търсят помощ и политическо убежище. Това става ясно от последния доклад на независимата хуманитарна организация Хюмън райтс уоч.
Нейните анализатори обвиняват открито Кремъл, че не изпълнява договореностите с Вашингтон за хуманно отношение при недоказана вина или доказана невинност на бивши заподозрени в тероризъм, лежали в американския лагер.
Според сведенията на Хюмън райтс уоч, руските власти изтезавали и се отнасяли многократно по-зле с бившите затворници от Гуантанамо, след тяхното освобождение и завръщане.
Организацията със седалище в Ню Йорк упреква Москва, че не е изпълнила поетото задължение за ненасилие към седем затворници, върнати в Русия през 2004 г. след две години престой в Гуантанамо. От американска страна към тях са свалени всички обвинения.
Още при напускането си седемте са информирали американските власти, че искат от САЩ политическо убежище и защита. От страна на американските части в базата към тях е имало “строго и в определени моменти при разпити лошо отношение”. Но въпреки това, те многократно писмено молили властите в Гуантанамо да не ги връщат в Русия, защото там очаквали несравнимо по-голямо насилие, твърдят правозащитниците. Най-тежките прогнози на тези мъже се сбъдват още със стъпването им на летището в Москва.
Задържани в Афганистан, където търгували, но били обвинени от американците, че воюват на страната на талибаните, първоначално те са затворени в Гуантанамо, но след това освободени като невинни през юни 2004 г. След пристигането им в Русия са заловени и държани в затвор в Южна Русия, без право на контакт с близките им. След като стават известни изтезанията им и близките им уведомяват хуманитарни организации, те са освободени, без да им бъде повдигнато обвинение. Тогава обаче започва тормозът от страна на милицията – нахлувания в домовете им, заплахи за живота им, задържания под арест без уведомяване, побои и мъчения. Трима от тях по-късно отново са официално арестувани и изтезавани до обезобразяване до повдигане на дело.
Майката на единия от бившите затворници, Расул Кудаев, пътува разстояния, за да се свърже с кореспондент на Асошиейтед прес по телефона в чужд град. Свидетелствата ѝ, че синът ѝ е изтезаван денонощно брутално, за да му бъдат изтръгнати признания, се потвърждават по-късно от намесилите се международни правозащитници, посетили го в затвора. Състоянието на Кудаев силно наподобява онова на “недохранените и измъчени концлагеристи в региони, в които се провежда геноцид”. Раните по тялото му са от изгаряния и рязане.
Други двама затворници - Равил Гумаров и Тимур Ишмуратов – са осъдени (при второ дело) през 2006 г. съответно на 13 и 11 г. затвор след тригодишен арест и мъчения. Обвинението е за “взривяване на газопровод”, въпреки че е доказано отсъствието им в областта на газопровода. На първото дело двамата са оправдани от руски регионален съд, тъй като са представени достатъчни доказателства за производствена авария.
Според Хюмън райтс уоч процесът не е бил справедлив, а двамата мъже са бити в ареста и подлагани на нечовешки унижения, за да направят самопризнанията си.
Равил Гумаров е лишаван от сън в продължение на седмици, затворен в тясна, тъмна килия с размер на торса, а ръцете му били вързани с белезници над главата, посочват правозащитниците. Той е бит, насилван и изтезаван. Останалите четирима - Рустам Ахмяров, Шамил Хазиев, Руслан Одижев и Аират Вахитов, в момента се укриват и молят с писма чрез близките си за защита, търсейски и съдействието на САЩ.
В доклада се сочи, че американското правителство е сгрешило три пъти по отношение на тези мъже: първо, задържайки ги дълго, без съдебен процес; второ - връщайки ги в Русия в нарушение на международните закони; и трето - като не е протестирало срещу жестокото отношение към тях от страна на руските власти, когато научава за това.
Понастоящем САЩ възнамеряват да върнат най-малко 80 затворници от Гуантанамо в родните им страни. Хюмън райтс уоч настоява Вашингтон да не се задоволява с дипломатически уверения на трети, когато става въпрос за страни, в които се прилагат тежки изтезания. След станалия известен случай с руските граждани, Белият дом взе отношение, като заяви готовността си да съдейства всички заподозрени в тероризъм затворници в Гуантанамо да бъдат защитени от допълнителни репресии по силата на международното законодателство за военнопленници.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент