Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След Хасково и Харманли е на водоноски заради уран във водата

КЕВР, полиция и прокуратура проверяват причините за замърсяването

2 коментара
След Хасково и Харманли е на водоноски заради уран във водата

След Хасково и Харманли мина на водоноски заради завишени количества уран и повишена алфа активност във водата. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), полиция и МВР правят проверка, за да установят причините.

Проблемът се появява за първи път в Харманли и е открит в сряда. Тогава са установени завишени норми на уран - 1.5 пъти над допустимото и над пет пъти по-висока алфа-активност във водата. Тя е забранена за пиене и готвене в Харманли и селата Остър камък, Бисер и Надежден. Засегнати са около 25 000 души, за които има осигурени четири водоноски.

Детските заведения, болницата, социалният патронаж и бежанският център се снабдяват с минерална вода, купена от общината. Това струва дневно около 600 лв., каза кметът на Харманли Мария Киркова.

КЕВР иска да им бъде предоставена информация за проблема, какви мерки са предприети и какво планира да направи "ВиК Хасково" за решаването му. От КЕВР искат още информация и за начина, по който дружеството е информирало потребителите. Отговорът на поставените въпроси трябва да бъде готов от изпълнителния директор на "ВиК Хасково" в 7-дневен срок, съобщи регулаторът.

"Направили сме организация, дезинфекцирали сме три броя водоноски, пълнят се с чиста вода. Трябва да се вземе проба от РЗИ, да покаже хубава микробиология и ги носим в Харманли", каза Тодор Марков, управител на "ВиК-Хасково" пред БНР какви мерки са предприели.

От РЗИ-Хасково заявили, че уранът над нормата не е опасен за хората

Харманли се снабдява от четири кладенеца с вода. Единият, където съдържанието е било най-високо, е изключен от водоснабдителната система на града още в сряда, каза кметът Мария Киркова пред БНР.

Към момента тя не е уведомена от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) или "ВиК Хасково" да има проблем в други населени места в общината.

Кметът на Харманли е получила уверението на директора на РЗИ-Хасково Соня Димитрова, че наличието на такова количество уран във водата не е опасно за здравето на хората.

След като има отклонения обаче, сме длъжни да вземем мерки, каза Мария Киркова. По думите ѝ за изследването на водата ще е необходимо около един месец.

"Има предписание да се изчистят водоемите и съответно системата на града. След това пак ще се вземат проби. Колкото е необходимо, важното е, че хората да се съобразяват с това", каза Киркова.

"В понеделник или вторник съвместно с РЗИ ще вземем проби от града и от тези кладенци ще ги занесем в сертифицирана лаборатория. Мисля, че до 10-12 дни ще излязат резултатите", каза шефът на "ВиК Хасково" Тодор Марков.

Повече от година няма решение на проблема с урана във водата на Хасково

Такъв проблем има и областният център Хасково, където беше открито съдържание на уран във водата над нормата през пролетта на 2017 г.

Оттогава все още няма решение на проблема. Водата в града продължава да е забранена за пиене и готвене, а 70-хилядното население се водоснабдява с водоноски.

Преди дни стана ясно, че някои от пробите на водата в Хасково, взети през юли, сочат отклонение в нормите на уран и алфа-активност.

В сряда, когато беше открит проблема и с водата и в Харманли, заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Малина Крумова на среща с Емил Георгиев – член на инициативния комитет на "Да спасим Хасково" и изпълнителен секретар на Федерацията на потребителите в България. На срещата в Хасково на 15 август е било обсъдено качеството на питейната вода в града, съобщи МРРБ.

Малина Крумова обеща до края на ноември да бъдат готови дублиращите 8 кладенци за решаването на проблема с питейната вода на Хасково.

От Федерацията на потребителите в Хасково обаче предупредиха, че готвят протестни действия и дори гражданско неподчинение, ако до 30 септември не се разпише пътна карта с конкретни действия и ангажименти за решаване на проблема.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #2

    Пък никоой не казва как се появи урана,от къде и кога, къде е и причини, поуки и т.н.! Никой нищо не си спомня и това е, другари положението. А отработеното гориво - що е то и има ли почва и за него у нас - пак никой не мисли от сега! Като във филма УМНО СЕЛО (който го е гледал)!

  2. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Съюзниците на САЩ в Сиртия, т нар "умерени" ислямисти отровиха водата на Дамаск. Сега същите дават съвети на украинската корумпирана хунта да отрови с радио-активни вещества водата на Луганск. У нас обаче не знам какви са причините за замърсяването. Дали са от останки от уранодобив, дали от нещо друго.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.