След инфарктни дузпи Хърватия и Русия са на четвъртфинал

Вратарите на "Сборная", "Шахматистите" и "Червения динамит" станаха герои на мачовете

15 коментара
  • Акинфеев спаси две дузпи на Испания
  • Русия ликува
  • Хърватите успяха да спечелят инфарктните дузпи с Дания
  • Субашич спаси слабия удар на Йоргенсен и последния шанс на датчаните

Следващите ясни четвъртфиналисти на Световното първенство по футбол в Русия са домакинът и Хърватия, които успяха да победят чрез дузпи противниците си Испания и Дания в неделя в мачовете на стадионите "Лужники“ в Москва“ и в Нижни Новгород.

Герои на двете срещи станаха вратарите Игор Акинфеев на "Сборная“, който спаси две дузпи – на Коке и на Яго Аспас, и на "Червения динамит“ Каспер Шмайхел, който спаси наказателен удар  в последните минути на второто продължение на мача и още две от петте дузпи, но тимът му загуби след три пропуска от бялата точка, както и пазителят на "Шахматистите" Даниел Субашич.

Така Русия и Хърватия се срещат на 7 юли в Сочи, а Испания и Дания напускат Мондиала.

Късният мач в неделя бе по-равностойният от двата с динамика и разигравания, докато в ранния атаките на Испания не доведоха да съществен резултат срещу силно затворената защита на Русия.

Мачът между "Червения динамит“ и "Шахматистите“ започна ударно с гол ва Дания още в 57-ата секунда, което го превърна в най-бързото попадание на това световно първенство по футбол. Резултатът дойде след паника в хърватската защита, която позволи на Матиас Йоргенсен да се разпише във вратата на Даниел Субашич. Само три минути по-късно дойде и отговорът на Марио Маднжукич, който вкара след защитник на Дания не успя да изчисти, уцелвайки съотборника си Андреас Критенсен в главата и от рикошета Манджукич вкара.

Последва интересна битка в средата на терена, която обаче не доведе до резултати, макар и да имаше добри възможности и за двете страни, но и добри намеси на вратарите.

Във второто полувреме датчаните бяха по-агресивни и търсеха директния път към вратата на Субашич, докато Хърватия играеше по-хаотично.

В продълженията "Червеният динамит“ продължи да търси по-активно победата, до момента, в който във 115-ата минута Лука Модрич изведе Анте Ребич зад защитата, той преодоля Каспер Шмайхел, но на два метра от вратата беше повален от Йоргенсен. Претенциите на Шмайхел срещу наказателния удар не бяха уважени от съдията

Макар да изглеждаше, че това е краят за Дания, вратарят Каспер Шмайхел прояви отлични рефлекси и хвана посоката на шута на Лука Модрич, спасявайки под погледа на хваналия се главата си Петер Шмайхел. Легендарният вратар на тима на Дания и на "Манчестер Юнайтед“ още на два пъти избухна от радост заради спасявания на сина си при финалните дузпи, но проявите на Каспер не бяха достатъчни за класирането на тима му за мача в Сочи.

Драматичното спасяване, вкарване или слабо изпълнение на дузпите между двата отбора можеше да докара инфаркт на зрителите. Датчаните пропуснаха три от възможностите за гол, но последният изключително слаб удар на Николай Йоргенсен закопа отбора му. Преди това претенциите на Шмайхел за некоректно изпълнение на една от дузпите със спиране преди удара не беше уважено от съдията.

В крайна сметка мачът завърши 1:1 в редовното време и 3:2 за хърватите при дузпите.

Така Хърватия се класира за втори път в историята си на четвъртфинал, 20 години след най-силното си постижение на световни финали, когато беше трети на първенството във Франция.

Футболният тим на Русия се класира за четвъртфиналите, след като вратарят Игор Акинфеев спаси дузпи от испанския нападател Яго Аспас  и на Коке в разиграванията след двете продължения. Победата хвърли "Сборная" в сълзи от радост, а този на "Фурия Роха" – в тъга и разочарование.

Триумфът на Русия дойде на стадион "Лужники" в Москва пред 78 011 души, което е рекордно посещение на стадиона.

След като двата отбора приключиха редовното време на мача с резултат 1:1 и не успяха да го променят в двете продължения, се стигна до дузпите, в които резултатът 4:3 бе в полза на руснаците. Акинфеев стана герой на мача, след като спаси ударите на Аспас и Коке.

Мачът започна зле за руснаците - с превъзходство на Испания и автогол на защитника на "Сборная" Сергей Игнашевич, който порази собствената си врата в 12-ата минута. Равенството беше възстановено след дузпа , която беше отсъдена заради удар във високо вдигната ръка на защитника Жерар Пике при рикошет, получил се при скок пред вратата на Давид де Хеа, заедно с Артьом Дзюба.

Дзюба си изработи гола от бялата точка, а Диего Коста не успя да реализира два удара към руската врата до края на първото полувреме.

След почивката руският отбор засили и без това защитната си игра, което не позволи на испанците да намират пространства в половината на "Сборная". Въпреки атаките на испанците мачът приключи в равенството от първото полувреме, а двете продължения не промениха нищо, въпреки че Испания продължи да бъде по-активният отбор.

Към края на първото продължение Фернандо Йеро заигра с двама нападатели, като рискува всичко и пусна Родриго Морено, който застана до Яго Аспас. Това доведе до няколко опасности за "Фурия Роха".
За Испания дузпи вкараха Андрес Иниеста, Жерар Пике и Серхио Рамос. Пропуснаха Коке, който стреля слабо и не успя да насочи добре топката, което позволи на Акинфеев да спаси. Аспес пък заложи на силата и на левия си крак, но руският вратар успя да го нутрализира.

За Русия точни от 11-метровия удар бяха Фьодор Смолов, Сергей Игнашевич, Александър Головин. Победната дузпа вкара Денис Черишев.