Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След клането лидерката на Нова Зеландия проявява решителност и съчувствие

3 коментара
Джасинда Ардърн по време на срещата си с близките на убити и ранени

Качествата, помогнали на Джасинда Ардърн да стане лидер на Нова Зеландия на 37 години включват оптимистичните възгледи и ярката ѝ личност. Миналата година тя се превърна във вдъхновение за работещите жени по целия свят, когато роди дъщеря си Нийв.

Сега обаче министър-председателката проявява други качества пред угрижената нация, след като в петък нападател изби 50 души в две джамии в Крайстчърч. Тя показа решимост да промени законите за огнестрелното оръжие и прояви дълбоко съчувствие към семействата на жертвите и мюсюлманската общност.

В петък следобед, седнала на обикновена маса, поставена в хотелска конферентна зала в Ню Плимът, град на Северния остров, Ардърн съобщи на хората за стрелбата. Подробностите бяха малко, но нейното потресено изражение, треперенето на гласа ѝ, дадоха да се разбере, че положението е тежко.

Случаи на масова стрелба са почти непознати в Нова Зеландия. Хората искаха успокоение и информация.

Когато по-късно тя говори в парламента в Уелингтън, беше по-спокойна, по-решителна. Тя даде подробности за растящия брой на жертвите и за задържан извършител - австралиец, избрал Нова Зеландия за престъплението си.

"Вие може и да сте избрали нас", каза тя. "Но ние напълно ви отхвърляме и ви осъждаме".

Когато президентът Доналд Тръмп се обади на Ардърн да изрази съчувствието си и да попита каква помощ могат да окажат САЩ, Ардърн каза, че ще приветства съчувствие и обич към мюсюлманските общности. Това беше нещо като упрек, защото Тръмп е възприеман за антиислямски настроен.

В петък Ардърн замина със самолет за Крайстчърч. Тя носеше обикновен хиджаб и се срещна със семейства на убити и ранени.

В бежански център тя каза на мюсюлмански лидери, че страната е единна в скръбта си.

"Това не е Нова Зеландия", каза тя. "Единственото от събитието и действията, които видяхме през последните 24, 36 часа е, че Нова Зеландия е подкрепата, която в момента виждате".

Ардърн не избегна трънливите политически въпроси, произтичащи от стрелбата, въпросът как стрелецът се е сдобил с пет огнестрелни оръжия, включително две военни. Либералните закони за огнестрелното оръжие в Нова Зеландия позволяват по-лесен достъп до такива оръжия, отколкото в Австралия.

"Уверявам ви, че нашите закони за огнестрелното оръжие ще бъдат променени", каза тя.

Тя настоя разузнавателните служби да обяснят защо не са знаели нищо за нападателя, който минути преди стрелбата изпрати по електронна поща до кабинета на Ардърн манифест, описващ плановете му.

Тя обеща незабавна финансова помощ за оцелелите, включително за семействата, загубили единствения човек, който изкарва прехраната им, или затруднените да платят погребенията.

Петъчните събития бяха първото голямо изпитание, пред което Ардърн беше изправена, откакто стана министър-председател на оспорвани общи избори през 2017 г. Тя стана лидер на либералната Лейбъристка партия на Нова Зеландия само няколко седмици по-рано, когато партията се беше сринала до най-ниските си резултати в допитванията.

Тя веднага даде тласък на популярността на партията, като привлече нови поддръжници благодарение на младостта и оптимизма си. Зад тях се криеше упорит и опитен политически деец.

Когато Ардърн беше избрана за министър-председател, тя имаше зад гърба си 9 години като законодател, а в началото беше най-младият депутат в новозеландския парламент. Преди това се е занимавала с изследователски разработки за новозеландската министър-председателка Хелън Кларк и е била политически съветник на Тони Блеър, тогавашният британски премиер.

Тя е прогресивна, но прагматична, с желание да ухажва големия бизнес и да отлага решаването трудни въпроси на либералната политика, които биха могли да отчуждят по-широк кръг избиратели.

До петък най-тежката ѝ задача беше да удържа крехката и разнородна политическа коалиция между нейната Лейбъристка партия и други две партии - Партията на зелените на Нова Зеландия и "Нова Зеландия преди всичко".

Откакто пое поста, Ардърн стана международна знаменитост и контрапункт на възхода на популистки лидери. Но популярността ѝ в чужбина маскираше трудности у дома. Имаше политически грешни стъпки, дребни скандали, несъгласия с политическите партньори.

В седмицата преди стрелбата в Крайстчърч най-големите политически предизвикателства за Ардърн бяха да се справи с отрицателните последици от предложението за въвеждане на данък върху капиталовите печалби и оплаквания от конфликт на интереси, засягащ един от министрите ѝ.

В деня на стрелбата тя трябваше да говори пред ученици, участващи в световната ученическа стачка и протест срещу бездействието по климатичните промени. Ардърн е страстна радетелка на борбата с глобалното затопляне и това беше събитие, на което тя обичайно щеше да бъде в стихията си.

Но в петък траекторията на лидерството ѝ се промени безвъзвратно.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Becko
    #3

    Много бла-бла от статията на АП за да изкарат Тръмп "възприеман за антиислямски настроен"!? Коварно внушение без доказателства...

  2. lindentown
    #2

    Като чуя за Джасинда, и бързо се сещам за Мими Габриел. Същият бърз път - от секретарица до комисарица за няма и 10 години. И то не заради някакви кой знае какви качества, а защото са добър медиен продукт, протежирани от някого. Иначе в доста голяма степен са празноглави, да не кажа по-силна дума. Защо министър-председателят на една светска държава нахлупи хиджаб, е трудно за обосноваване. Но Джасинда винаги мисли в медийни категории, това го разбрахме още като домъкна бебето си в ООН и го включи в една от сесиите.

  3. Г. Димитров
    #1

    Хиджабът на Джасинда е много мил жест, но... Помните ли как Саудитците в Ню Йорк след 11-ти Сптември 2001 носеха кръстове и казваха на всички Християни, че са единни в скръбта си? Помните ли как Арабският свят почете паметта на 3000 невинни убити с молитви и минута мълчание? Аз също не помня...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.