Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След наводненията и Covid китайците са призовани да ядат по-малко

2 коментара

В течение на три седмици цял Китай е мобилизиран на всички равнища, за да се хранят хората диетично и да не разхищават храна. "Краят на разхищението с хранителни продукти започва от мен", съобщава китайската интернет звезда Ли Цзидзди, облечена в бяло на фона на пасторален декор. Известна пропагандаторка на връщането към корените и селския живот, в момента тя е новото лице на кампанията "Чиста чиния" – инициатива, подета лично от президента Си Цзинпин да се намали разхищението на хранителни продукти, определено като "шокиращо и тревожно", пише френският в. "Фигаро".

Затова и Ли Цзидзди разказва в новия си видеоклип за дългия живот на оризовото зърно и призовава 11-те милиона свои последователи да ядат по-малко.

Китайското интернет пространство е наводнено от хаштагове # n-1 и # n-2.

Това е начин да се напомни, че ресторантите препоръчват на своите клиенти да поръчат една или две порции по-малко от броя на хората, седнали на масата.

Ресторант в централен Китай реши да предприеме по- строги мерки, като предложи да тегли своите клиенти преди и след приема на храна, за да се убеди, че не е имало прекомерна консумация.

Друг ресторант започна да глобява всички, които не си изяждат всичко.

"Операция изяжте си всичко", както се нарича кампанията, повдига въпроса за продоволствената сигурност в Китай, пострадал от големи наводнения и на фона на напрежението с главните доставчици.

С 1.4 милиарда гърла за изхранване, хранителната сигурност е от ключово значение в Китай - страната, която в началото на 60-те години на миналия век беше обхваната от глад, отнел живота на десетки милиони хора, отбелязва агенция Франс прес с репортаж по темата.

Икономическият подем на азиатския гигант е съпътстван от бум в производството и вноса на селскостопанска продукция и в някои среди пищните банкети се превърнаха в норма.

До такава степен, че президентът Си в средата на август определи като "шокиращо и обезпокояващо" разхищаването на храна от сънародниците си. "Въпреки добрите реколти, събирани в нашата страна всяка година, е нужно да запазим усещането за криза в областта на хранителната сигурност", предупреди той.

Това поражда и въпроси.

Наводненията това лято унищожиха огромни площи с обработваема земя по поречието на река Яндзъ, смятано за оризището на страната.

Най-големият вносител

В началото на годината коронавирусната криза наруши снабдителните вериги. По-рано епидемия от африканска чума по свинете унищожи тези животни в самия Китай и доведе до удвояване на цената на свинското - най-консумираното месо в страната.

Към това се добавят и дългосрочните проблеми: стремителната урбанизация, погълнала обработваеми земи, както и преселението на към градовете, което остави селата без работна ръка.

За да изхранва своето население, най-голямото в света, Китай се превърна в най-големият вносител на хранителни продукти на планетата.

Отношенията му с трима негови основни доставчици - Австралия, Канада и САЩ - обаче се влошиха в последно време. А и китайските власти наложиха санкции на част от селскостопанския внос от тези страни, въпреки че през януари се ангажира да увеличи закупуването на американска продукция.

За момента комунистическият режим уверява, че всичко с предлагането е наред.

"Някои хора обаче започват да се питат дали ще има недостиг тази година. В действителност няма никаква причина за безпокойство", написа на 17 август Китайската академия за социални науки в свой доклад.

Същата обществена организация обаче предупреждава по-надолу в текста, че "недостигът на хранители стоки" в страната ще се увеличава през идните години, освен ако не бъдат извършени реформи в селското стопанство.

Кавга за един сандвич

В дългосрочен план Китай трябва да защити обработваемите си площи от апетита на инвеститорите в областта на недвижимите имоти и да подобри съдбата на своето селско население, за да запази своето земеделие, казва ученият Ли Госян от Института за селскостопанско развитие към Китайската академия за социални науки.

Според медии земеделците, залагайки на покачване на цените, трупат запаси, влошавайки по този начин пазарния дисбаланс.

Откъдето идва и нуждата да се намали разхищаването на храна, а и консумацията, в една страна, където затлъстяването, някога непознато явление, се увеличи над три пъти между 2004 и 2014 г.

С храната, която изхвърля всяка година, Китай може да нахрани съседна Северна Корея.

Както по времето на възхода на маоизма, думите на президента Си бяха достатъчни, за да предизвикат изобилие от инициативи, повече или по-малко мъдри, като например тази на ресторант в Чанша, в централната част на страната, който прикани своите клиенти да си мерят теглото, преди да поръчат меню, което да е адаптирано към тяхната евентуална пълнота.

Други заведения пък взимат от своите клиенти "гаранция", която им се възстановява само ако изядат всичко в чиниите си.

В кафене в Шанхай репортер на Франс прес присъства на спор между двама клиенти, единият от които беше оставил почти недокоснат своя сандвич, преди да си тръгне.

Но подобно на други политически кампании, в които Пекин е специалист, и при тази съществува риск да има "по-малко въздействие, отколкото се предполага", казва анализаторката Роза Ван от консултативната компания в областта на земеделието Джей Си Ай Чайна в Шанхай.

Според нея Covid-19 вече е намалил потреблението. В изолация вкъщи, много хора преоткриха икономичната домашна кухня за сметка на яденето в ресторант.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #2

    Отиваш на ресторант, теглят те преди да ядеш, и на излизане. ами ако междувременно е минал през кенефа, и там пикал, или с-ал? Китайски пропаганди за изобилие, най-вече на ориз.

  2. Boris Kamov
    #1

    Гарабед решил да пести - научил магарето си да не яде, но то пък взело че умряло :) Сега гледай само как батю ти Тръмп ще търгува зърнените храни от централните щати - ще направи фермерите милионери...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.