Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След поредно заплитане в НС: Казусът с мандата на ИТН приключи

139 коментара
Депутатите от "Има такъв народ" напускат залата, сн.: БГНЕС

Казусът с първия мандат на "Има такъв народ" вече е в историята и държавният глава Румен Радев може да продължи с връчването на втория проучвателен мандат за съставяне на правителство.

В четвъртък Народното събрание прие решение, с което констатира, че първият мандат е приключил неуспешно. Преди развръзката обаче въпросът се заплете още повече – депутатите от ИТН напуснаха залата в опит да спрат дебатите, ГЕРБ бойкотираха първото гласуване и то се провали заради липса на кворум, наложи се да бъде обявена почивка и да се свика извънреден председателски съвет.

След него ГЕРБ реши да участва в гласуването, но "против" предложението Народното събрание да констатира проваления първи мандат. Според тях парламентът трябваше да гласува, че не приема кандидатурата на Пламен Николов за министър-председател.

"Ако точката не се приеме, страната ще влезе в конституционна криза, намираме се в абсурдна ситуация, липсва мандатоносителят, липсва кандидатът за премиер, който се отказва по лични причини, за първи път в 140-годишната история на България, където са се заклели Петко Каравелов, Андрей Ляпчев и др. Стигнахме до момента, в който премиерът се е отказал по лични причини, защото не искал да има дебат. Можехме лесно да стоим и да потриваме ръце и да ви вкараме в ситуация, от която има трудно излизане", каза Тома Биков от ГЕРБ и така мотивира решението на ГЕРБ все пак да гласува.

Проектът за решение беше внесен от представители на формациите, с които ИТН преговаряше - ДБ, ИБГНИ и БСП. Текстът му се състоеше от едно изречение: "Мандатът за образуване на правителство приключва неуспешно". Така те се надяваха да бъде преодолян правният казус, при който кандидат за премиер се оттегля ден преди парламентът да гласува предложената му от държавния глава кандидатура.

Христо Иванов: ИТН и ГЕРБ се опитаха да провалят гласуването

"Видя се, че ИТН създават хаос. ГЕРБ се опитат да го играят реда в хаоса (такъв бе слогънът на партията по време на последната предизборна кампания – бел.ред.). Възползвайки се от тяхното отсъствие в зала, се опитаха да провалят решението, за което преди това се бяхме разбрали на председателски съвет и което да създаде правна сигурност. Целта на това решение беше тази процедура да е ясно, че е приключила с акт на парламента, така че да няма никакво съмнение, че могат да започнат следващите процедури", каза съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов пред журналисти след гласуването.

"И двете политически сили се опитаха да провалят гласуването, а ГЕРБ да задълбочат кризата. Виждаме, че ИТН дестабилизират конституционния ред в страната и от това се възползва ГЕРБ. Задайте си въпроса: "Кой всъщност връща ГЕРБ на власт?", допълни той.

Конституционният казус

На 6 август номинираният от ИТН за министър-председател Пламен Николов връчи на президента изпълнен мандат за съставяне на правителство, но без да е договорена подкрепа за него. След В началото на тази седмица "Демократична България" и "Изправи се БГ! Ние идваме" обявиха, че ще гласуват против проектокабинета – и заради състава му, и заради неубедителните приоритети, и заради поведението на ИТН по време на т.нар. преговори.

На 10 август Слави Трифонов съобщи, че ИТН въобще няма да внася проектокабинета за гласуване и така предизвика конституционен казус, защото президентът беше издал указ за гласуване на Пламен Николов, а той се отказа от премиерския пост преди Народното събрание да се произнесе.

От президентството обявиха, че няма да продължат с връчването на мандатите, докато няма някакво решение на парламента, а ИТН настояваше такова да няма. В крайна сметка в сряда уж беше постигнато единодушно решение на председателския съвет все пак парламентът да се произнесе.

Депутатите от ИТН напуснаха пленарната зала

В четвъртък сутринта, още преди да е започнало обсъждането, ИТН промени мнението си. Депутатите на Трифонов го удариха на сръдня и напуснаха пленарната зала под претекст, че предложеното решение е "фарс".

"Едва ли има български гражданин, който да не помни, че ние заявихме, че няма да предложим кабинет, ако нямаме подкрепата на ДБ и ИБГНИ и тъй като те не ни подкрепиха, ние направихме точно това, което казахме. Не разбираме кое не е ясно. Защо сега се правите, че не разбирате, че с отказването на г-н Пламен Николов практически мандатът не е изпълнен, а си организирате дебати по толкова прозрачен и ясен казус", каза Ивайло Вълчев от парламентарната трибуна.

С което ИТН още веднъж демонстрира пълно неглижиране на правните правила, представяйки си как всяка партийна прищявка, веднъж изречена, има силата на закон.

"Сега имате историческия шанс отново да бъдете заедно така, както винаги сте били", обърна се Ивайло Вълчев към останалите партии и декларира, че ИТН не са проблем, а решение на проблема, но това явно ще се случи на следващите избори.

Председателят на парламента Ива Митова също напусна пленарната зала заедно с колегите си.

Дончева към Митева: Не се дръжте като болонка на някой сценарист

Заместник-председателят на Народното събрание Татяна Дончева от ИБГНИ да призова Митова да се държи като председател на парламента, а "не като болонка на някой сценарист".

Дончева обясни, че Митева е написала проекторешението, а след това е отказала да го подпише.

"Налице е проблем в конституционна процедура. Този проблем беше създаден от "Има такъв народ". Той беше създаден не защото има някакви важни причини, които да наложат това, а защото в главите на тези хора има само сценарии. Само че държавата не е сценарий и знаци, а процедури, актове и правни последици. Ние, населяващите тази зала, независимо дали биваме причислявани към статуквото, към промяната, към 12 години в наследството, към 12 години в бъдещето, трябва по някакъв начин с действията си днес и с произнасянето си по тези актове да направим така, щото първо да дадем ясен знак, че конституционната процедура, започната и движена от ИТН, е финализирана по начин, който позволява даване на следващ мандат и също така ограничава възможностите за оспорване на актове, мандати, процедури", обясни Дончева от парламентарната трибуна.

Тя посочи, че депутатите не са деца в детска градина.

"Не знам какво искат да покажат тези хора и на кого. Те не били проблема, а били решението. За кого и за какво решение? Значи, ако целта е да направим държавата на дреб, да направим така, щото всички институции да бъдат оплюти, осмени, делигитимирани, това е пътят. Да правим изключително нелогични действия от началото до края, защото няма друго обяснение на подобни действия", каза Дончева.

Предложението на ГЕРБ

Последва искане на парламентарната група на ГЕРБ за редакция на внесеното проекторешение и в него да бъде записано, че НС не избира Пламен Николов за министър-председател. Росен Желязков от ГЕРБ се мотивира, че това е решение, а не констатиране на нещо, което се е случило. Той призова да се съобразят с волята на кандидата, да се приеме решение, с което не го избират и да уведомят за това президента.

По думите му в момента депутатите се опитват да приемат решение, което не е решение:

"Констатираме, че нещо е приключило неуспешно, при положение, че президентът ни е уведомил, че е приключило успешно. Тогава, когато сме изправени в ситуация да не знаем какво правим. Единственото, което можем да направим е да действаме по закон, да действаме по Конституция. Нормалното политическо решение, което ще развърже ръцете на президента, е да приемем решение, като извадим нашите партньори в парламента от неловката ситуация да не би случайно да не се съобразим с волята на кандидата и да гласуваме против същото".

Председателстващият заседанието Кристиан Вигенин (БСП) обаче каза, че това не е предложение за редакция на проекторешението, а ново проектопредложение, което трябва да се внесе по отделен ред и не го подложи на гласуване.

Липса на кворум провали гласуването

Последва гласуване на внесеното предложение от ДБ, ИБГНИ и БСП за потвърждаване на волята на Пламен Николов, че се оттегля по лични причини. То беше подкрепено от 105 народни представители. В него не участваха депутатите от ГЕРБ и ИТН.

Председателстващият парламента Кристиан Вигенин от БСП обяви, че гласуването е неуспешно, защото няма кворум от 121 депутати, поиска почивка и свика председателски съвет.

След приключването на председателския съвет депутатите се върнаха отново в пленарната зала. ИТН не влязоха, както и председателят на Народното събрание Ива Митева. След него започна поименна проверка на депутатите в залата, а после дойде и развръзката с гласовете на ГЕРБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

139 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ощавен маркиз
    #139

    И Славунь ще си отиде, и решетко-Рундьо, вместе с него, а Баце "го писАхме" живийо трупь... Въпросът е обаче, какво ще правиме без единствения доказан и действащ демократ-реформатор във вече ЕС-атлатската ни "Задунайка"? Визирам г-н Иван Костов! Не го ли върнеме в Главата на държавността - ше ни върнат в Путлеристань???? Без да са усетиме, с вазелин, при тва "родно производство". Щото РАШистите и вазелин и паста за зъби не можеха да са научат кък са прави, веке цело сталетие. Е, на, "при тех ни е местото", драги ни выйбиратели. Мъка.

  2. Силвана Влахлийска
    #138

    На следващите избори Слави трябва да излезе с публично обръщение и да призове избирателите да не хабят глупаво гласовете си, а да гласуват или за ИТН или за ГЕРБ - така едната партия ще има възможност да направи правителство без да зависи от други партийки.

  3. Bлaдo
    #137

    ... a вялото опозиционерстване на гЕрб е заради общото рускоподгь3ничество на бОко и рАдеф (координиране на "руски поток" и "руски аеЦ")

  4. Boris Kamov
    #136
    Отговор на коментар #126

    Нещем Ристо за президент че му е много голем тумбакът и носът :)))

  5. Филка Русофилка
    #135

    МPЪCНAТA ИГPA НA CЛAВИ ТPИФOНOВ ЗA
    ПPEИЗБИPAНEТO НA пPEЗИДEНТA PУМEН PAДEВ

    Aтлaнтичecкия cъвeт нa Бългapия

    Тoзи пoлитичecки пpoeкт, нapeчeн ИТН, e тип пpexoдник, кoйтo тpябвa дa cъздaдe двe ключoви уcлoвия.
    Пъpвo, тoй тpябвa дa пoмoгнe зa пpeизбиpaнeтo нa Pумeн Paдeв.
    Втopo и нaй-вaжнo - дa пoдгoтви пoчвaтa зa cъздaвaнeтo нa нoв пoлитичecки пpoeкт в пoддpъжкa нa пPeзидeнтa.
    Oчaквa ce тoвa дa бъдe пoлитичecки cубeкт, кoйтo дa пoддъpжa пpeизбpaния пpeзидeнт, c пepcпeктивa кoнcтитуциoнни пpoмeни

  6. Коментарът е изтрит в 23:44 на 12 август 2021 от автора.
    #134
  7. Обектив
    #133

    По нареждане на Чалгаря номинираната от ИТН и избрана от цялото народно събрание за негов Председател напуска залата. Това е противоконституционен акт !

  8. Филка Русофилка
    #132

    PУCКИТE CПEЦCЛУЖБИ ВOДЯТ ПEPФEКТНO OПEPAЦИЯ "МЮPE",
    ЦEЛЯТ EДНOЛИЧНAТA ВЛACТ НA PУМEН PAДEВ
    Eвгeний Миxaйлoв

    Вce пoвeчe ce убeждaвaм, чe oт eднa гoдинa у нac ce пpoвeждa eднa oт нaй-пepфeктнитe oпepaции нa pуcкитe cпeциaлни cлужби.

    Кpaйнa цeл e тoзи нaш нapoд или "cувepeнът", кaктo кaзвa Cт. Тpифoнoв, caм дa пoжeлae eднoличнoтo упpaвлeния нa (п)Peзидeнтa Paдeв. Ocтaнaлoтo, кoeтo щe cлeдвa, e oпиcaнo във втopaтa чacт нa "Плaнът Peшeтникoв".

    Eдин oт глaвнитe учacтници в тaзи кoopдиниpaнa

  9. полк. Дрангов
    #131

    Ристю- от дясно, Слави от ляво, подкрепят президента и се плюят, над главата му. Абе изберете си Решетников. Кво ще си играем на Радевчета.

  10. Филип Тотю
    #130
    Отговор на коментар #125

    Да иванчо, и аз това си мисля, че партия на Радев ще бъде естествен качествен заместник на ИТН, но не знам как става това по Конституция, или както аз споменах, да даде подкрепата си към "Мутри Вън! Ние Идваме", които са най близкото до него, с оглед на едноименната му реплика, подкрепена с прословутият жест с вдигнатия юмрук, това за мен се подразбира до сега, но друго си е ако стане официално, до колкото е законно, или поне хората би трябвало да се усетят. Примерно като някой от министрите от сегашното служебно правителство се присъединят към ИСБГНИ, това би било красноречив знак на подкрепа от Президента Румен Радев.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.