Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След рекорден ръст за 24 ч. новите случаи на Covid-19 у нас достигнаха 747

43 коментара
След рекорден ръст за 24 ч. новите случаи на Covid-19 у нас достигнаха 747

Случаите на коронавирус е нас достигнаха 747 в сряда следобяд, след като през деня бяха регистрирани нови 12 случая спрямо съобщените сутринта 735. Във вторник сутринта беше регистрирано рекордно увеличение на новооткритите болни с 40 души за 24 часа: от 695 случая на 14 април сутринта на 735 случая на 15 април сутринта. Към 17 часа в сряда беше отчетено увеличение на новите случаи за последните 24 часа с 34 случая. Лабораториите продължават да обработват резултати.

Броят на починалите се запазва и те са 36 души. Сутринта беше съобщено за един нов смъртен случай – в "Пирогов", където е починала 59 годишна жена с цироза и диабет, която е била в тежко състояние през последните дни. Средната възраст на починалите е 63.8 г. Излекуваните към днешна дата са вече 105.

Хората, които са настанени под лекарско наблюдение в болница са 218 души. От тях 31 са пациентите в тежко състояние в интензивни отделения и клиники.

Медицинският персонал с Covid-19 са вече 39 души.

Към 15 април 413 от регистрираните болни са мъже и 334 - жени. 

По данни на Националния оперативен щаб най-много са регистрираните болни в София – 447 души. Другите градове с огнища на заболяването са: Благоевград – 19; Бургас – 27; Варна – 24; Велико Търново – 9; Видин – 2; Враца – 2; Габрово – 2; Добрич – 12; Кърджали – 12; Кюстендил – 19; Ловеч – 2; Монтана – 18; Пазарджик – 15; Перник – 8; Плевен – 9; Пловдив – 36; Русе – 5; Силистра – 2; Сливен – 13; Смолян – 26; София – 447; Стара Загора – 24; Хасково – 9; Шумен – 4, Ямбол – 1. 

Село под карантина

От вчера има установено и ново огнище – в старозагорското село Паничерево. Тамошен пациент избяга с такси от болницата в Стара Загора и бе издирен с полиция. До момента в селото са установени 6 случая. Предстои изследване на всички, осигурени са тестове, заяви на сутрешния си брифинг началникът на щаба срещу заболяването ген. Венцислав Мутафчийски.
Освен избягалия възрастен мъж от Паничерево, полицията издири и таксиметровият шофьор, който го бе откарал в селото. Той опита се укрие. От болницата в Стара Загора са проявили небрежност в този случай, ключовете са били оставени от вътрешната страна на вратата на стаята на пациента, обясни Мутафчийски.

Масово тестване в два ромски квартала

От сряда започва масово изследване на два квартала с ромско население в столицата. Това са "Факултето" и "Филиповци".

До момента в Бургас са направени над 2500 теста на случаен принцип, обясни още Мутафчийски. Сред участниците в изследването има полицаи, медицински работници и служители на социален патронаж. Резултатите са близки с тези на изследваните в София полицаи – отчита се ниска заболеваемост. От общо 1488 бързи теста, положителни са 18. При PCR изследването са направени 967 теста, 25 от които са положителни. Подобни са резултатите и от масовия скрининг в Банско.

По празниците няма да се пътува

През предстоящите четири почивни дни около Великден режимът на КПП-тата между големите градове ще остане затегнат, каза още Мутафчийски. Подобно на главния секретар на МВР, шефът на оперативния щаб обясни, че оправданието "отивам на работа" няма да важи по празниците, защото повечето хора ще са в почивка.

Полицаите по КПП-тата ще връщат всеки, който няма основателна причина за пътуване, заяви Мутафчийски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

43 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #43
    Отговор на коментар #41

    Германците правят представителто проучване. Южна Корея също. Това е достатъчно.

  2. Естествено
    #42
    Отговор на коментар #37

    Хората никога не са "бройки" никъде. Обект на статистика са събитията. Т.е. това, което се е случило въпреки положените усилия - било е обективно неизбежно. Парадигмата на здравеопазването от древността до скоро (днес не съм много сигурен каква е), е хората да бъдат здрави. Тези, които все пак се разболеят - се лекуват. При това положение колкото по-малко хора се налага да се лекуват, толкова по-добре се справя здравеопазването. В нормална ситуация. Т.е. абсолютно неправилно е на клиничната част

  3. lindentown
    #41

    Четох някъде, че за да се получи по-достоверна картина, би трябвало да имаме поне 5000 тествани на 1 млн. души. Това в България прави около 35 хиляди тествани.

  4. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #40
  5. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #39
  6. Real ''Mickey''
    #38

    "След рекорден ръст за 24 ч. новите случаи на Covid-19....блаа блаа" Ами ако искате още "рекорди" тествайте поне още 10 000 човека. Пък ако тествате 100 000 и още по-големи "рекорди" ще има:):) Пък тогава "броя на заразените" може да стигне и до 1000 човека:):) Не разбрахте ли още броя на тези ТЕСТВАНИ заразени, НЕ Е ИСТИНСКИЯ БРОЙ НА ЗАРАЗЕНИТЕ. Така , че без да се знае доминантата в изчислението, всякакви "проценти на смъртност" са БОШЛАФ!!!

  7. hristohh
    #37
    Отговор на коментар #36

    Съгласен съм с това, което сте написали тук. Важно е по възможност да се разболяват най-малко хора. И да гледаме на хората първо като хора, а не като бройки в уравнение. И да, много е важно да говорим за морални категории.

  8. Естествено
    #36
    Отговор на коментар #33

    Не можете да спасите всички. Хората все едно ще умират. Това е нещо в кръга на неизбежното. Дали това ви харесва или не, няма никакво значение. Най-добрия начин да умират по-малко хора от болести е да боледуват колкото може по-малко хора. И именно тук е мястото на мерките за колективна защита. Когато те се окажат неефективни настъпва епидемия, болниците се задръстват (първи) и клиничните специаликти започват да се вайкат. Та както казах, най-добрия начин да се спасят животи е да се разболяват колкото

  9. hristohh
    #35
    Отговор на коментар #34

    Радвам се, че се намери човек, който да каже, това, което написахте!

  10. геро
    #34
    Отговор на коментар #27

    Прочетете коментарите към репортажа на В. Ахчиева, за да разберете какви тестове са използвани (единият дава недопустиомо голям брой фалшиви показания и е отхвърлен от Датчаните, а другият - неодобрен досега от никоя оторизирана институция). Това не означава, че тестването не трябва да продължи, но да се правят дългосрочни прогнози от все още минималния брой направени тестове и да се дават съвети каква трябва да бъде политиката на държавата на базата на досегашните резултати е, меко казано, неразумно. А въпросният д-р отсега прави категорични изводи за това какви ще са резултатите и дава указания какво да се направи, при това заставайки в типичната сърдита поза на нашия премиер.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.