Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След ремонта "Граф Игнатиев" щяла да стане страхотна

Общината ще каже за качеството накрая, до момента има забележки за организацията

10 коментара
След ремонта "Граф Игнатиев" щяла да стане страхотна

Столичната община имала забележки към фирмата, която ремонтира централната улица "Граф Игнатиев" и прилежащите ѝ площади и улици, но не за качеството на работата, а за нейната организация. За това дали обновяването е направено както трябва, от местната власт ще се произнесат, когато обектът бъде напълно завършен. Естетическите качества на проекта пък били въпрос на лично възприятие.

Това обяви столичният зам.-кмет по транспорта Евгени Крусев, който в четвъртък реши да "внесе яснота" по проекта, тъй като "в последните няколко дни се казаха откровени неистини" за него. А "неистините", провокирали местната власт, строителя и проектанта да внесат яснота, бяха за това, че новите настилки са поставени некачествено, паветата, плочите и фугите са неравни, а при срещата на отделните видове настилки има дупки.


Изборът на шарка за плочките около църквата "Св. Седмочисленици" предизвика критики. В четвъртък майка се оплака на зам.-кмета Крусев, че децата няма да могат да карат тротинетки и ролери по плочките. Сн. Mediapool

Към тези критики в сряда се прибавиха и негативни коментари за шарката на плочите, подбрани за градината около църквата "Св. Седмочисленици". Заради проблемите общинари поискаха оставката на Крусев, който в сряда заяви, че не се притеснява от това и добави, че до момента изпълнените по негово време ремонти са с добро качество. В четвъртък темата продължи да е повод за политически нападки.

Именно на площада пред "Св. Седмочисленици" Крусев, авторът на проекта арх. Иво Пантелеев и представители на строителя "Джи Пи Груп" решиха да дадат обяснения за ремонта на тази част от центъра. Всички те призоваха да се изчака краят на работата и тогава да се обсъждат резултатите. Арх. Пантелеев помоли за толерантност и разбиране, тъй като проектът е много сложен. Освен това заяви, че от това, което вижда до момента, е сигурен, че крайният резултат ще е добър. Критиките за естетическите качества на подбраната настилка той определи като хейтърство и добави, че има и хора, които харесват това, което се прави, но не го заявяват публично.

Представителите на строителя за пореден път обясниха, че нищо не е готово още, че предстои фугиране и трамбоване на настилките. Ако и след това има неравности, паветата и плочите в проблемните участъци ще бъдат пренаредени.

Съществени проблеми няма

Към момента съществени проблеми по обновяването на "Граф Игнатиев" няма. Това беше макар и неизказаният лайтмотив от обясненията на зам.-кмета Евгени Крусев. Той на няколко пъти декларира, че общината следи строго изпълнението на договора с "Джи Пи Груп", чиято стойност е над 20 млн. лева без ДДС. Към момента обаче това следене не включва качеството на свършената работа, а по скоро организацията и спазването на сроковете.

Оценка за това как е направено обновяването щяла да се даде, когато строителят напълно приключи дадена отсечка от обекта. "Тогава ще можем да казваме дали плочките са неравни, а релсите криви. Ако тогава са криви плочките, ще накараме да ги пренаредят", каза Крусев. Той добави, че текущият контрол е работа на строителния надзор, който констатирал проблеми постоянно и те се отстранявали. Такива имало включително и на най-близката до завършване отсечка между ул. "Алабин" и площад "Гарибалди". Крусев обясни за пореден път, че дори и тя не е готова напълно, тъй като трябвало да се фугира, трамбова, да се сложи осветление, контактна мрежа за трамваите и т.н.

Зам.-кметът не пропусна да каже, че в договора с "Джи Пи Груп" са заложени сериозни санкции, както за качество, така и за закъснение и общината щяла да е безкомпромисна в налагането им, ако се стигне до това.

"Проблеми в изпълнението има, но те са локални. Естествено е когато работят 200 човека, не всичко да става по идеалния начин, с идеалната геометрия и идеалното разположение спрямо шарката. Нашата работа е да сме тук и където видим нещо, обръщаме внимание на ръководното звено. Няма да допусна детайлите да бъдат компрометирани", коментира авторът на проекта арх. Иво Пантелеев. Неговото предложение беше избрано след конкурс, организиран от общината преди няколко години.


Забележки за "локални проблеми" се правели и отстранявали всеки ден. Предстояло фугиране и трамбоване на настилките дори и в най-близките до завършване участъци. Сн. Mediapool

Арх. Пантелеев допълни, че той и екипът му всеки ден са на обекта и постоянно искат да се правят поправки, когато работата не е свършена добре.

"Виждаме само 25% от работата. Съчетанието на частите е най-важно в един обект и това може да се установи, когато обектът бъде завършен. Свършеното до момента ме кара да мисля, че проектът ще стане такъв, какъвто сме го замислили - изключително добър. Твърдя, че София, в тази част от центъра, ще има съвременна и по-качествена среда", заяви Пантелеев. Той допълни, че от началото на проекта до момента не е чул една добра дума за него в публичното пространство, но доста добри мнения "на уше".

"Моля за повече толерантност и търпимост. Проектът е много труден. Логистиката е много трудна. Тя е изпитание за всеки. Ако има повече търпимост, условията за работа ще са по-лесни и проектът ще бъде направен, както трябва", добави архитектът. Пантелеев призова: "Скъпи съграждани, скъпи сънародници, дайте ни възможност да направим нещо добро. Не го убивайте в зародиш. Когато завършим проекта, се надявам, че ще чуем и добри гласове".

Критики заради спорта

Авторът на проекта отхвърли критиките за подбраната шарка на настилката, монтирана около църквата "Св. Седмочисленици". Тя събра доста негативни коментари в социалните мрежи, които сравняваха плочите с такива за баня или тоалетна.

"Всеки може да каже всичко за шарката. Аз за това не ползвам социалните мрежи, защото се омерзявам от хейтърството, което там е 100-процентово. Не видях едно положително изказване и това не означава, че тези, които се изказват, не го правят само заради спорта да мразят и да хвърлят негативна енергия", обясни Пантелеев. Той допълни, че материалите, използвани, както около "Св. Седмочисленици" и по "Граф Игнатиев", са "най-добрите за местния пазар". Допълни, че подобна настилка като тази около църквата е използвана за площада пред галерията "Ленбаххаус" в Мюнхен. А проектът за сградата и за пространството около нея е правен от световноизвестния архитект Норман Фостър.


Галерията в Мюнхен и част от пространството около нея, проектирани от Норман Фостър. Плочите на това място били подобни на тези около "Св. Седмочисленици" в София.

"Аз се чувствам много комфортно, стъпил на този площад. Проектът говори, а думите няма как да предадат това, което е той. Когато се завърши, измие се и видите нюансите, които преливат към един от паметниците на архитектурата в София, вие трябва да кажете: "Страхотно е! Това много ми харесва!". Хейтърите са за това, за да мразят. Всеки има право да се изказва", заключи Пантелеев.


Красотата на ремонта щяла да се открие, след като бъде завършен, а пространствата - измити. Сн. Mediapool

Той добави, че всичко, което се прави, е по проект и не би допуснал никакво отклонение. Последва въпрос от представител на организацията "Спаси София", който показа снимка на част от свършеното до момента и попита дали по проект нещата трябва да са "толкова къдрави и мърляви".

"Не съм дошъл да получавам публична оценка. Ние не се занимаваме с мърляви неща", отговори Пантелеев, след като се опита да обясни, че при полагането на настилките се използват малки павета, да се оберат разминаванията при срещата на различни видове настилки, както и на настилките със сградите наоколо.

Сроковете - плаващи

А кога хората ще могат да видят проекта завършен и да кажат "Страхотно е!" не е съвсем ясно. По договор работата трябва да се свърши за 300 дни, считано от 7 май - т.е. към март догодина. Срокът обаче може да бъде удължен заради непредвидени обстоятелства. Към момента са се натрупали около 30 дни непредвидено изоставане, предизвикано то дъждовното лято, стана ясно от думите на Евгени Крусев.

В крайна сметка строителният надзор трябва да реши колко дълго би било оправданото с външни фактори изоставане от графика. За всеки ден след този неясен към момента срок строителят ще плаща по 240 000 лева неустойка.

Общината и изпълнителят се надяват да довършат до ноември поставянето на новите релси по "Граф Игнатиев", както и на настилката около трамвайния път. Целта е да се пуснат трамваите, които минават през тази част от центъра. Работата по околните тротоари, улици и площади ще продължи и след това.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #10

    28 години демокрация, 28 години ВИДИМИ РЕЗУЛТАТИ!

  2. перо
    #9

    Аз съм страхлив...едва ли че стъпим...на Лъжко Паша...

  3. edin.drug
    #8

    Плочите на Норман Фостър наистина много напомнят нашите пред Св. Седмочисленици - и едните и другите са четириъгълни и се полагат на земята. И контекстът е подобен - в църквата се влиза и в галерията се влиза. На нашичкия архиект не бих му дал и балкона да ми остъкли.

  4. Bлaдo
    #7

    ...а колкото до ремонта... - усещането ми е, че все още ми прожектират (V част) - "Провинцията отвръща на удара"

  5. Bлaдo
    #6
    Отговор на коментар #3

    започнахме (с шут отдире) да гоним от България руските шпиони и диверсанти. ... Питай още нещо, женски nлъx... ;-)

  6. Николина
    #5

    Архитектът смята, че критиките идват от омраза. А лошото качество, кривите плочки, грозното разминаване без никаква симетрия на различни по размер плочки от къде идва? Може би от некадърност, от липса на контрол, от корупция!?

  7. Авакум Захов
    #4

    Да, като измият плочките, фугите сами ще се запълнят, кривото редене ще се изправи. Май от цялата работа, само Ge.Pi.Group ще е наред. Взел 20 млн. лв., но платил "санкция" 80 хил. лв., за да се имитира контрол от възложителя. Щял да плаща неустойка за закъснение, друг път. Нали по документи ще спрат строежа срещу част от тази сума.

  8. т€еритория на Мики Маус
    #3
    Отговор на коментар #1

    Добре де, добре! Дори да е точно така! А какво добро сте направили за 28 години демокрация?

  9. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Стига мрънка бе, стига се полаква! Тазидемокрация с този маТрял дава тези ВИДИМИ резултати. Искхме ли демокрация-искахме! Скачахме ли по митинги за нея-скачахме. Избрахме ли ГЕРБ мнозиниство в СОС на честни, слободни и признати от САЩ за димУкратични избори? Да! Тогава кво бе? Народа си ги е избрал, и им е дла карт бланш да правят квот си искат! Бъдете отговорни, и носете последствията то решенията които вземате. Гласувайте тоговорно. Деморкацията е за ОТГОВОРНИ граждани, а не само за мрънкачи! Не ви харесвал ремонта-народа ги е избрал! Или искате Сорос да назначава кмета и СОС? Тoй няма да се съгласи!

  10. Дядо ми Петър
    #1

    "Страхотни" са комисионните, които прибирате. Алчни, некадърни и корумпирани общинари. (Дошли от не знам си кое село да се разпореждат с нещастната ни Столица)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.