Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След съмнения за фиктивно намалена присъда един от "Наглите" излиза на свобода

5 коментара
"Наглите" бяха осъдени окончателно през 2014 г. Снимка: БГНЕС

Ивайло Ефтимов-Йожи, осъден като член на бандата за отвличания "Наглите", излиза на свобода. Това е постановил в четвъртък Софийският апелативен съд (САС). Решението е окончателно.

Втората инстанция е отменила решението на съдия Атанас Атанасов от Софийския градски съд (СГС), с което в края на август се отказва предсрочно освобождаване. Тогава съдията посочва, че макар формално Ефтимов да се е водил на работа, което намалява присъдата, той изобщо не е бил в затвора. Вместо това е бил извеждан за прегледи и лечение, тъй като има множествена склероза.

"В хода на съдебното следствие беше установено, че за не малък период от време, който е отчетен като положен труд, съответно и подлежащ на приспадане, осъденият е бил или в условията на прекъснато изпълнение на наказанието, или същият е бил извеждан от затвора за участие в медицински прегледи, изследвания и рехабилитация", пише в мотивите си съдията.

В четвъртък обаче съдиите от апелативния съд Николай Джурковски, Александър Желязков и Емилия Колева отменят отказа на Атанасов. Те смятат, че Ефтимов се е поправил и е редно да бъде освободен предсрочно.

18 години

За участието си в бандата на "Наглите" Ефтимов бе осъден на 18 години затвор. За първи път той бе признат за виновен от съдия Виолета Магдалинчева от Софийския градски съд. Присъдата бе потвърдена от следващите инстанции с леки изменения. Заедно с него осъдени бяха Любомир Димитров-Гребеца, Прокопи Прокопиев-Културиста и Даниел Димитров-Релето. Те бяха признати за виновни за шест отвличания – на Илиян Цанев, Мехмед Чакър, Михаил Краус, Джорджо Марков, Венислав Величков, Ангел Бончев и съпругата му Камелия, Киро Киров и за един опит за похищение - на Борислав Динев.

Към днешна дата Ефтимов е излежал 15 години, 6 месеца и 8 дни, сочи се в решението на САС. Остават му 2 години, 5 месеца и 22 дни.

"Наглите" бяха арестувани още през 2009 г., а до окончателното приключване на делото през 2014 г. четиримата осъдени бяха в ареста. Т.е. към присъдата им се приспадат и тези години. След това времето в затвора се намалява допълнително, ако осъденият работи.

Точно такъв е случаят с Ефтимов. Именно при отчитане на положения от него труд съдия Атанасов открива несъответствия. В решението си от август той посочва, че макар затворникът да е извеждан, администрацията е записвала "стопроцентово изпълнение на трудовите задължения, изразяващо се в отчетени 26 или 27 работни дни за месец".

Присъдата е намалена и чрез зачетено време за участие в обучителни курсове и програми за квалификация. Съдията обаче посочва, че с участие в такива програми може да се намалява наказанието само на затворници, които не работят. А случаят с Ефтимов не е такъв.

"В случая по отношение на осъдения Евтимов е било едновременно приспадане на работни дни в качеството му на работещ лишен от свобода и същевременно приспадане на дни, в които е отразено участие в специализирани програми за въздействие, което, както съдът посочи, е приложимо съгласно изричната законова норма само по отношение на лишени от свобода, които не работят", пише съдия Атанасов.

Следващата му констатация е още по-сериозна:

"За съда продължава да бъде неясно как за период от време, в който максималният брой работни дни, включително и работа в събота, е 27, при прекъсване за същия месец на изтърпяването на наказанието за срок от 8 дни, спрямо същия осъден са отчетени 26 дни положен труд".

Аргументи

Пред първата инстанция началникът на затвора е бил против освобождаването на Ефтимов. Инспекторите, които са работили със затворника, обаче са представили позитивни доклади. В аргументите, с които апелативният съд го освобождава, са цитирани техните справки. Те твърдят, че Ефтимов е: "изградил достатъчно добри задръжки и самоконтрол, постигнал мотивация за промяна на криминалното си поведение, изградил е и е утвърдил трудови навици, проявил е позитивно отношение към труда, сътрудничил на администрацията при необходимост и инициира общополезни прояви".

Освен това стоял настрана от конфликти, бил определен за отговорник по дисциплината в затворническата си група, участвал активно в културни и спортни мероприятия, бил е и футболен съдия на организиран от затвора турнир.

Това не е първият път, в който Ефтимов пробва да излезе на свобода. Още през 2017 г. градският съд го пусна, но прокураутурата обжалва и той в крайна сметка остана в затвора.

По закон решението на втората инстанция по такива дела е окончателно. Миналата година обаче, след скандала с освобождаването на осъдения за убийство австралиец Джок Полфрийман, прокуратурата опита да възобнови дело за предсрочно освобождаване. Върховният касационен съд отказа. Дали и сега прокуратурата ще опита подобно нещо, не е ясно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 14:15 на 21 октомври 2021 от автора.
    #5
  2. полк. Дрангов
    #4

    В цивилизованите държави съдиите се избират ПРЯКО от гражданите! Гледайте САЩ не гледайте Русия!

  3. полк. Дрангов
    #3

    Е виждате ли какви съдии имате? За 30 години нито един от големите бандити осъден. Четете Григор Лилов "Играчите на прехода". И тук ли Гешев е виновен?

  4. Gai-Jin
    #2

    Медияпул, вие изобщо знаете ли значенията на думите? Фиктивно означава неистинско, фалшиво, про форма, за залъгване на хората. А тук става дума за истинско, реално, ефективно намаление на присъдата!!! Има по-скоро съмнение за неправомерно съкращаване на присъдата - групата разбита през 2009, осъден през 2014 на 18 години! Как така е излежал 15 години и половина не е много ясно.

  5. Ironhorse
    #1

    Наистина имаме проблем в съдебната система, най-вече в съда, после в прокуратурата. Оставка за съдебния състав

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.