Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След спад на петрола под 27 долара борсите се стабилизират

3 коментара
След спад на петрола под 27 долара борсите се стабилизират

След големия срив на цените на петрола на Нюйорската фондова борса късно в сряда, довел до спад на водещите индекси на Уолстрийт и в Япония, в четвъртък борсите в Европа отвориха с ръст и положението се стабилизира засега. Положението в Русия обаче се влошава след новото поевтиняване на рублата спрямо долара. Към обяд американската валута се продаваше за близо 86 рубли, което се смята за пробив в психологическата граница на цената, след която трябва да се намеси руската Централна банка. Засега обаче тя няма да предприема мерки. 

Несигурността на финансовите пазари продължава да се диктува от цените на петрола. В сряда вечерта американският лек петрол се продаваше за 26.19 долара за барел за пръв път от май 2003 г. и стойността на галон (3.79 литра) петрол стигна половината от цената на галон мляко клас III, който се търгува на фючърсната борса в Чикаго, предаде Блумбърг.

Последва обаче ръст на цените на нефта, които за година паднаха с над 25 на сто, и около обяд в четвъртък сортът Брент с доставка през март вървеше по 27.60 долара за барел, а американският лек петрол – за 28.15 долара.

Това повлия положително и котировките в САЩ, които се възстановиха леко. Така индексът Дау Джоунс - основен показател на деловата активност в САЩ, при затварянето на търговия загуби 1.56 на сто от стойността си. Стандард енд Пуърс 500 се понижи с 1.2 на сто, а индексът на високотехнологичните дружества Насдак загуби само 0.1 на сто.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Никкей-225, който в четвъртък сутринта се оттласна от дъното и тръгна нагоре, в края на сесията отново слезе в червената зона, отчитайки спад с близо 16 на сто от началото на годината на фона на бурята, връхлетяла световните борси, предаде АФП. Това е нов минимум за последните 15 месеца, въпреки изключително активната търговия на 3.18 милиарда акции.

Основните индекси на водещите фондови борси в Европа също тръгнаха нагоре, поемайки глътка въздух след силния спад в сряда. Инвеститорите очакват резултатите от днешното заседание по паричната политика на Европейската централна банка, предаде Франс прес.

Франкфуртският DAX отчете слабо повишение след спада с над 3 на сто предишния ден. Парижкият САС 40 прибави 0.12 на сто слез вчерашната загуба на 3.45 на сто от стойността си. Лондонският индекс FTSE-100 нарасна с 0.51 на сто.

Ситуацията на пазарите остава несигурна заради продължаващия ръст на добива на нефт на фона на свитото търсене в световен мащаб. Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) в сряда се понижи с повече от долар до 22.48 долара за барел, след като преди ден се търгуваше за 23.85 долара.

Това може да доведе до отлагане на възстановяването на ръста на петролните цени за 2017 г. и дори още по-нататък, смята "Уолстрийт Джърнъл". Икономисти предупреждават, че фактори като загубата на работни места, съкращаване на инвестициите и намаляването на постъпленията в държавните бюджети надхвърлят изгодата от евтиния нефт за потребителите.

Междувременно в Европа в сряда пристигна първият танкер с американски петрол, след като бе отменено 40-годишното ембарго върху износа на въглеводороди. След близо триседмичен преход танкерът "Тио Ти" (Theo T) с петрол на американската компания "КонокоФилипс" (ConocoPhillips) акостира на френското пристанище Фос-сюр-Мер, недалеч от Марсилия, съобщи в. "Файненшъл таймс", цитиран от ТАСС.

Партидата е предназначена за швейцарско-холандската компания Витол (Vitol) - един от най-големите търговци на петрол в света. Именно тя се занимава с разтоварването на тексаския петрол, който след това по тръбопровод ще бъде доставен на нефтопреработвателното предприятие в Кресие, Швейцария. Не е изключено черното злато, идващо отвъд океана, да бъде насочено и по друг маршрут - към завода Варо енерджи (Varo Energy) в Бавария

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. koisvoi
    #3

    Луд умора няма-само се поти а mony :)

  2. С.Тачев
    #2

    Искам да направя една проста сметка, която е по възможностите на всеки. Изобщо не претендирам, че знам как се формира цената на горивото в България, а и изобщо. Но нека да предположим, че акцизи, данъци, надценки и т.н. стоят непроменени от промяната на цената на суровината.
    Имаме следните изходни данни: Преди година - 120 долара за барел, цена на дизела 2.50лева; сега 24 долара за барел, цена на дизела 2.15лева.Имаме 2 неизвестни - нека акциза и надценките да са общо "x" а цената на суровината на

  3. Miau
    #1

    Британски съдия обвини ФСБ и вероятно лично Путин, че стоят ЗАД УБИЙСТВОТО НА ЛИТВИНЕНКО В ЛОНДОН http://www.bbc.com/news/uk-35370819

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.