Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Следете фискалната политика и борбата с корупцията

15 коментара

Трябва да се следи дали растежът ще отговаря на правителствените прогнози и дали правителството ще разхлаби фискалната си политика, за да запази популярността си, пише в петък агенция Ройтерс в анализ за България, който е част от поредица, посветена на основните политически рискове в различни страни по света.

Според агенцията е също така важно дали България ще бъде в състояние да се финансира от международните пазари на приемлива цена или пък ще бъде принудена да се обърне за кредити от Международния валутен фонд.

Трябва да се следи внимателно дали правителството ще изпълни политическата си воля да се пребори с корупционните практики. Това едва ли ще раздвижи пазарите в краткосрочна перспектива, но пък праща важен сигнал, че България става страна, в която вече е по-лесно да се прави бизнес, се казва в анализа.

Правителството остава стабилно в краткосрочен план

България, която е най-бедната страна членка на Европейския съюз, страда от дълбока рецесия, а тя пък намали приходите и увеличи безработицата, накърнявайки популярността на дясноцентристкото правителство. Стабилността на на дясноцентристкия кабинет на премиера Бойко Борисов не е застрашена в краткосрочна перспектива, тъй като той се радва на подкрепата на малцинството десни партии, докато подкрепата за главния му съперник - социалистите - продължава да бъде слаба, се посочва в анализа.

Икономическата криза наред с прикриваните дефицити, които излязоха на бял свят през април, накараха балканската страна да изостави плановете си за бързо влизане в еврозоната, а това породи опасения в ЕС за качеството на статистическите данни и допринесе за покачването през юни до 11-месечен максимум на лихвите по държавните облигации.

Правителството трябва да представи резултати в борбата срещу корупцията и организираната престъпност, за да запази вярата на ЕС и да извоюва доверието на инвеститорите.

Опасност от отлагане на реформите

Кабинетът обеща реформи в неефективното здравеопазване и пенсионната система, но се сблъска с протести на лекарите заради закриването на болници, а синдикатите заплашват със стачки при евентуално повишение на пенсионната възраст.

Опасенията от социални вълнения при задаващи се местни и президентски избори другата есен най-вероятно ще откажат правителството от ключови промени и ще възпрепятстват реформите.

Усвояването на еврофондовете се подобри през изтеклата година, но страната все още използва едва около 8 процента от 7-те млрд. евро, предвидени до 2013 г., предимно заради бавна администрация и липса на добре подготвени проекти, се посочва в анализа.

В тази сфера трябва да се следи дали България ще даде тласък на реформите и ще ограничи неефективните разходи или ще отложи непопулярните мерки. Ако правителството не постигне по-добро усвояване на еврофондовете, ще се забавят чуждите инвестиции, развитието на инфраструктурата и ще бъде подкопано икономическото възстановяване. Другият въпрос е дали рецесията ще ограничи възможността на правителството да съфинансира европейски проекти.

Икономическият ръст през 2011 г. може да е около 2%, а не 3.6%

България навлезе в рецесия миналата година, когато забавянето на глобалната икономика накара чуждестранните инвеститори да се оттеглят и принуди бизнеса за спре или значително да свие дейността си. Икономиката се сви с 5 процента през 2009 година, припомня агенцията.

София се надява да увеличи износа след излизане на икономиката от рецесията тази година, но бавното съживяване на външното търсене и силното затягане на външното търговско кредитиране вероятно ще остане под натиск.

Правителството залага ръст на икономиката от 3.6% през 2011 г., но според много анализатори той ще е по-слаб, около 2 процента, тъй като подемът в сектора на недвижимите имоти и строителството, които бяха в основата на предишния растеж, едва ли ще се повторят.

Ако растежът остане по-слаб, данъчните приходи ще бъдат по-ниски от очакваните, а социалните разходи вероятно ще скочат, което ще обърка плановете на кабинета за бюджетен дефицит 2.5% от БВП през следващата година и ще увеличи дълговото бреме. При това положение България може да бъде принудена да търси спешно финансиране от външните пазари на висока цена или да се обърне към МВФ.

Корупцията и престъпността остават бич за България

Независимо, че ЕК оцени усилията на правителството да се справи с организираната престъпност и корупцията, корумпирани висши служители и престъпници трябва да отидат зад решетките, за да се докаже, че тези усилия са сериозни.

Агенцията посочва още, че корупцията и организираната престъпност продължават да бъдат бич за България дори 20 години след падането на комунизма. Фаворизирането и необходимостта да се дават подкупи, за да бъдат гарантирани сделки, възпират чуждестранните инвеститори и ограничават икономическия растеж, пише в анализа си Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Big Papa
    #16

    провалите и откровените измами на С.Дянков, които рефлектират върху джобът ни.1 Рецесия (въпреки изхарчения фискален резерв).2 Прикривани дефицити довело до спадане доварието в държавната статистика и оттам увеличение на лихвената надбавка за риск.3 Корупцията и контрабандата която се шири необезпокоявана.

  2. странник
    #15

    sled 21 godini razruha, dai Boje edin den pak da stanem strana...

  3. Ганий
    #14

    Мнооооооооого преди да избухне яката криза в САЩ те предупреждаваха - бегайте от САЩ, теглете си парите от там, голяма дандания се задава...Познават, демек...

  4. HARI
    #13

    ...провалите и откровените измами на С.Дянков,Дянков е едно паленце! Вината е в ББ !ББ взима решенията. Дянков изпълнява !

  5. 42
    #12

    прав сте на лъжата нраката са къси

  6. Big Papa
    #11

    Така е!!!

  7. Big Papa
    #10

    Къси, къси ама вече над 1 година правителството се тътри върху тях!

  8. Smartguy
    #8

    Po princip si prav za kapitalizma, no toi mozhe dabyde kato tozi v USA, no mozhe i da byde kato tozi na Germania. I razlikata e osezaema

  9. 5:))))))))))
    #7

    От 20 години вече ни налагат Капитализъм. А капитализма е това - по-силния печели. Справедливост - няма такова нещо в живота.По-слабия бива изяден. Е, при хората не изяждат слабите, а просто им изсмукват каквото може да им се вземе. Трябва да останат безимотни, да имат дългове и да работят. Това е.В целия свят е така - бедните стават все по-бедни, богатите все по-богати.Нормално е по закона на капитализма - след като от чуждата компания са дали милиони, след това да изкарат 10-рно повече милиони

  10. ХАДЖИЕВ
    #6

    Една държава която е подгонила като отявлени престъпници хората, които правят бизнес и които създават и поддържат работни места,било чрез комисия Кушлев или други полицейски хватки, няма бъдеще.Единственото което остава на такова правителство е да увеличава парите за МВР, за да има кои да го пази.Защото тази политика на развод между бизнес и държава води до увеличаване на безработицата.Няма начин един предприемач да работи първо за държавата и после за себе си. Това е основно правило.Първо се натрупва

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.