Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Следва: командироване на медици, часови коридор за възрастни, ранно затваряне на заведения

Здравните власти: Няма системен хаос, а изолирани инциденти

5 коментара
Следва: командироване на медици, часови коридор за възрастни, ранно затваряне на заведения

Командироване на медици със заповед на здравния министър; отпадане на карантината за контактните медици; връщане на часовите коридори за пазаруване на възрастни; затягане на мерки за училища и заведения. Тези допълнителни мерки и удължаване на настоящите предлага главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев заради острата фаза, в която навлиза епидемията от коронавирус у нас с над 4000 нови случая на денонощие. Здравният министър каза, че предстои те да се обсъдят на експертно ниво и да прецени кои от тях ще влязат в нова негова заповед. Според здравните власти няма системен хаос, а изолирани инциденти, които влизат във фокуса на общественото внимание, но това не означава, че системата като цяло не се справя при свръхнатоварването, на което е подложена. Здравният министър Костадин Ангелов увери, че страната ни е запасена с предпазни средства и консумативи за 6 месеца напред, осигурени са и лекарства, а с реорганизацията от последните дни са разкрити допълнителни болнични легла.

Главният държавен здравен инспектор заяви, че не споделя оптимизма на част от управляващите и смята, че е необходимо въвеждането на допълнителни мерки. По думите му спешно трябва да се дадат правомощия на здравния министър да командирова лекари от извънболничната помощ в болниците, за да окажат подкрепа на колегите си. Досега призивите за доброволното им включване не дават желания резултат. Освен това Кунчев предлага отпадане на 10-дневната карантина за медиците, които са контактни на заразени: "Считаме, че контактният медицински персонал следва да бъде освобождаван от карантина и да остава на работа след отрицателен PCR-тест, направен минимум на третия ден от контакта. Това намалява риска от предаване на заразата в много голяма степен, а ни осигурява възможност да ползваме този персонал, от който много се нуждаем", обясни Кунчев.

Той настоява да се помисли за ограничения в работното време на всички заведения до 22 или 23 ч.

Друга мярка, която предлага е ограничаване на присъствената работа в офисите до максимум 50% от персонала.

Той настоява още в цели области учениците от 5-ти до 12-ти клас да продължат да са на онлайн обучение и след 12-ти ноември, както и да се преустановят извънкласните дейности, включително за по-малките ученици. Всички университети да преминат на дистанционно обучение, като изключение ще се направи само за упражненията на студентите медици.

Друго предложение е да се върнат часовите коридори от 8 до 10 часа сутринта за пазаруване на хората над 65 години, за да бъдат отделени от останалите и по този начин – предпазени в качеството им на най-уязвими. 

"Няма системен хаос"

Според Ангелов и Кунчев не може да се говори за хаос в цялата система, а за изолирани случаи, които получават обществен отзвук.

"Ако твърдя, че всичко е идеално и всеки получава абсолютно навременна помощ, сигурно няма да съм прав. Но в момента в болниците в България се лекуват 3200 души. Те получават пълната медицинска помощ, включително лечебните препарати, които получават болните в целия свят. Много е лесно на фона на тия 3200 души да има трима, при които е имало някакво неразбирателство. Но това са 0.1%", коментира Кунчев.

Той изнесе данни, че по заболеваемост сме на 17-то място сред 30 страни в Европа и на 4-то място на Балканския полуостров. По смъртност в ЕС сме на 10-то място и на 4-то място на Балканите.

Заетостта на болничните легла между 20% и 60% 

Здравният министър съобщи, че в болниците в страната са настанени 3191 пациенти, от които 239 в интензивни отделения. Заетостта на леглата на национална база е приблизително 30% от общо разкритите места, като тя варира много в отделните области. За София с разкритите 3000 места тя ще падне под 30%. Най-тежко е положението в момента в Шумен, където 65% от легловата база е заета и по-късно днес да прави организация на място ще бъде един от заместниците на Ангелов. Заетостта в интензивните отделения в национален мащаб е около 20%.

В столицата заразените с коронавирус са 21 533, като 15 980 от тях са на домашно лечение. Леглата в София за лечение на коронавирус са вече 3000, от които 250 са за интензивно лечение. В средно тежко състояние в болница са приети 713 болни. 107 са в интензивни отделения.

Хотелите са за краен случай, вместо полеви болници

Здравният министър каза, че за момента няма необходимост и не се планира настаняване на пациенти в хотели, каза министърът на здравеопазването Костадин Ангелов. По думите му следващата стъпка, ако се усложни ситуацията, е превръщането на цели болници в София за лечение само на коронавирус. Това ще стане при запълване на 50% от болничния капацитет.

Чак след изчерпване на болничния капацитет пациенти може да бъдат настанявани в хотели, като хотелите ще бъдат преустроени и ще се ползват вместо полеви болници, вместо да се разпъват легла в зали като "Арена Армеец".

Полицията ще връчва предписания за карантина

Ангелов съобщи също, че служители на МВР ще се включат във връчване на предписанията на РЗИ за карантина. На този етап, според Ангелов не се налага мобилизиране на армията да помага в болниците.

Нови 4054 заразени и 54 починали за денонощие

За изминалото денонощие за втори път бяха регистрирани над 4000 случая – 4054. Починалите са 54, с което общият им брой достигна 1466 от началото на епидемията. Всеки трети PCR тест за изминалото денонощие е положителен, като са направени 13 203 теста.

Така общо потвърдените случаи на Covid-19 в страната от началото на пандемията станаха 64 591. От тях активни са 41 178.

В болница се лекуват 3191 души, от които 239 са в интензивни отделения.

Излекуваните през последното денонощие са 403-ма души.

Отново най-много болни са регистрирани в столицата – 1477 случая, следвана от Пловдив – 310 и Варна с 204 случая.

Разпределението по области на новорегистрираните случаи е: Благоевград - 188; Бургас - 141; Варна - 204; Велико Търново - 91; Видин - 25; Враца - 121; Габрово - 90; Добрич - 24; Кърджали - 37; Кюстендил - 66; Ловеч - 78; Монтана - 81; Пазарджик - 71; Перник - 65; Плевен - 85; Пловдив - 310; Разград - 54; Русе - 141; Силистра - 53; Сливен - 86; Смолян - 30; София област - 98; София (град) - 1477; Стара Загора - 205; Търговище - 54; Хасково - 61; Шумен - 74; Ямбол - 44.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Силвана Влахлийска
    #5

    Не става ресторантите да се затварят в 22:00 часа, така това няма да бъдат ресторанти , а закусвални.Дискотеки и барове могат да работят и те до 23:30 часа. СТава въпрос за запазване на бизнес и работни места. Няма статистика, че всички заразени са се заразили точно в бар, дискотека или ресторант.Ако затворят напълно, то това трябва да не е повече от 2 седмици.

  2. Litko
    #4

    След като за 30 години демокрация над 2 милиона българи напуснаха страната с еднопосочен билет, няколко милиона измряха без да има новородени които да запълнят дупката, сега нашето червенотиквено правителство е решило да ни довърши с нежеланието да ни предпази адекватно от този явно проклет и издръжлив вирус. Когато в цяля Европа затварят почти всичко, ние оставяме почти всичко отворено. И по телевизията се появавя една небръсната пожълтяла тиква, която щяла пак да бъде нашият спасител. Трябва да се спасим първо от него, но да внимаваме да не се нахендрим на спасители като другаря Костов, който размахва наставнически пръст в друга статия от днес!

  3. Dim
    #3

    Ама наистина сте много ТЪПИ!!! Отново както и преди прехвърляте тежестта на чуждия гръб както преди и видяхме докъде стигнахте.
    Така ли не разбрахте, че за възрастните хора не пазаруването е проблема за здравето им. Проблемът е безопасен ДОСТЪП до лекар бил той личен или специалист. Определете "часови коридори" за тях, а не за магазините. Опашките от болни хора натъпкани в тесните коридорчета на т.н. "кабинет" на личния лекар импровизиран най-често в някоя гарсониера или чакащи отвън на студа и дъжда

  4. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #2
  5. Leonsio
    #1

    Пуу, поне един път да сме по средата на класацията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.