Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Следващата година пак ще е трудна, но не и драматична за българския бизнес и гражданите*

18 коментара

Изминаващата 2012 г. не беше лека нито за бизнеса, нито за повечето граждани – били те работещи или зависещи от тях - в България. Икономиката успя да отбележи символичен ръст от 0.5% за първите три тримесечия, а ситуацията на пазара на труда продължи да се влошава.

Инвестициите не показаха дългоочаквания растеж и останаха почти без промяна спрямо 2011 г. Единствено лекият ръст на потреблението и износът за страни извън ЕС задържаха икономиката над повърхността.

Предстоящата 2013 година надали ще е по-добра. Положението в еврозоната и в целия ЕС остава изключително трудно. Икономиката на съюза в най-добрия случай ще покаже поредната година на близък до нулата растеж. Вероятността в ЕС и догодина да бъдем свидетели на рецесия също е значителна (40-50%). В същото време САЩ са изправени пред риск от свиване на икономиката заради т. нар. "фискална пропаст"**, а в Китай и Турция, които са основни трети пазари на България, се очаква сериозно забавяне на растежа през 2013 г.

През 2012 г. българските износители успяха да увеличат продажбите си извън ЕС и това им помогна да компенсират свиването на вътрешния за съюза пазар. Китай и Турция са двата най-големи пазара на България извън ЕС и растежът на продажбите там изигра основна роля за ръста на износа за трети страни с около 11% през първите 10 месеца на 2012 г.

Много е вероятно очакването забавяне на тези две големи икономики през 2013 г. да повлияе негативно и на българския износ за тях.

Що се отнася до българските износители на пазара на другите страни членки на ЕС, за тях ситуацията през 2013 г. ще остане трудна и растеж на продажбите надали ще се случи.

Индивидуалното потребление най-вероятно и догодина ще продължи да расте с нисък темп (2-3%), най-вече благодарение на заложеното увеличение на пенсиите (с около 600 млн. лева) и на други социални плащания. Тъй като пенсионерите и социално слабите като цяло имат много ниска склонност към спестяване, допълнителните им доходи ще бъдат насочени предимно към текущо потребление. Стоките с дълготрайна употреба, както и имотите, най-вероятно и догодина ще останат встрани от вниманието на потребителите.

Потреблението на работещите се очаква да остане потиснато за сметка на продължаващ ръст на спестяванията заради преобладаващата несигурност както в международен план, така и в страната.

На пазара на труд също не се очакват значителни промени, нито в посока подобряване, нито в посока влошаване.

Инвестициите изглежда вече са достигнали дъното, но сериозно оттласкване оттам би могло да дойде само с помощта на значителен приток чужди инвестиции и възобновяване на кредитната дейност. Предвид свитите финансови пазари и загубения апетит за риск от 2009 г. насам, обаче, чуждите инвестиции и кредити ще останат предпазливи в краткосрочен и средносрочен план.

Към проблемите на глобалната икономика и на основните ни износни пазари 2013 г. ще се добави и още един риск – изборите. В средата на годината ще се проведат избори за нов парламент, което пък автоматично повишава политическия риск и несигурността, в която работят българските граждани и бизнес.

Двете основни направления, в които се изразява покачването на политическия риск покрай избори, са следните:

1) възможност от "развързване на кесията” и неразумни бюджетни политики в месеците преди изборите;

2) възможност за вземане на властта от правителство, което да предприеме неразумни бюджетни политики

Към момента и двата риска са на дневен ред в България, макар и първият да намаля след приемането на бюджета за догодина. Последните социологически проучвания към момента не излъчват безспорен победител за изборите, което пък подхранва несигурността около следващата администрация.

На този мрачен и несигурен фон на фирмите не им остават кой знае колко печеливши стратегии. Едната от тях е да търсят начини за повишаване на производителността (примерно чрез обучения и квалификации на персонала). Тази стратегия е изключително подходяща за фирмите от сектора на услугите, където човешкият капитал е водещ.

Друга възможна стратегия е по-нататъшно оптимизиране на разходите, където това все още е възможно – примерно чрез проекти за енергийна ефективност.

Търсенето на нови пазар извън традиционните също би могло да бъде добра стратегия – докато развитите страни страдат, редица развиващи се страни в Азия, Латинска Америка, Прибалтика и Балканите бележат и ще продължат да бележат относително високи темпове на растеж.

Европейските фондове също дават възможности за инвестиции и работа, но там препоръчителният подход е "с едно наум” заради огромната бумащина и нуждата от сериозна инвестиция на време и ресурси в изпълнението на проекти. Докато за големи фирми това обикновено не представлява сериозен проблем, за малките може да бъде непосилна тежест, заради която нетните ползи от проекта дори да се окажат отрицателни.

Ако трябва да обобщим, 2013 г. ще бъде поредната трудна година както за българския бизнес, така и гражданите. Все пак на фона на това, което се случва в редица страни на запад от нас, българската икономика стои относително добре и със следването на добри стратегии бизнесът би могъл да бъде печеливш.

Една от задължителните предпоставки за това е правителството – както настоящото, така и следващото – да не му пречи.

*Заглавието е на Mediapool

**С термина фискална пропаст или фискална скала (fiscal cliff) се обозначава изтичането на редица данъчни облекчения от началото на 2013 г., въведени от администрацията на Дж. Буш, както и предстоящо съкращаване на разходи в бюджета на САЩ. Очаква се поне част от тези облекчения да бъдат удължени с цел да се намали негативният ефект от увеличеното данъчно бреме върху бизнеса и икономическия растеж.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Survivalist
    #18

    Предстоящата 2013 година в анализа на "Дойче веле" ( http://dw.de/p/178nQ ) : „Предстоят още две ключови събития от сагата по осветяване на сътрудниците на ДС в България - отваряне на досиетата на "кредитните милионери" и изкарването наяве на средния ешелон агенти в разузнаването“.

  2. Анонимен
    #17

    Изборът на главен прокурор показа, че ГЕРБ може и да се раздели с властта, но грозната им философия ще остане - законите не са задължителни за всички, моралът е от второстепенно значение, целта винаги оправдава средствата, а справедливостта е относително понятие.

  3. Анонимен
    #16

    Британски евродепутат: Ако бях българин, щях да си събирам багажа за Великобритания

  4. Анонимен
    #15

    Следващата година ще е по-трудна от настоящата, а по-следващата ще е ужасно по-зле от следващата. Има обаче и една добра новина. Темповете, в които това ще се случи не са толкова големи както някой очакват. Затова ни подкрепете, понеже не се знае дали други няма да направят и по решителни крачки в поетата посока.

  5. Анонимен
    #14

    другара Тодар Живков За да не стане грешка - пръвият постинг на Никита беше написан на 30.08.2008г. неделя в 15:31, демек в "зората" на Язаки-България преди 3 годин. Сага нема такива постинги. ----------- "Нямaм мнoгo зa кaзвaнe,нo в Язaки paбoти мнoгo мъpзeлив нapoд, чaкaт c нeтapпeниe дa нaпpaвят 6 мeceцa и дa изтeглят гoлeмитe зaeми.Нeзнaм дaли e тoлкoвa мъpзeлив или бoлнaв,нo имa тoлкoвa мнoгo бoлнични чe aкo ги caбepeм зa 1 ceдмицa щe e нyжнo дa cи взeмeм чyвaл в кoйтo дa ги нaтъпчeм и 99% oт тяx ca...... зa измиcлeни бoлecти.Имa и мнoгo нeгpaмoтeн нapoд.... Нeиcкaм никoи дa oбиждaм,нo дepeджeтo e тaкoвa.Тoвa изнepвя мнoгo пoлoжeниeтo и нeзнaм oщe кaк издъpжaм."

  6. Анонимен
    #13

    дpyгapa Тoдap Живкoв дo № 10
    Нeмaшe нyждa дa xoдиш „пpeди 2 гoдини” в Язaки, зa дa paзбepeш кaквo ca пиcaлe в тoя фopyм: http://www.bgrabotodatel.com/company.php?id_firm=2785. Caмo чe тpeбвaшe дa пpoчeтeш кoмeнтapитe в paзвитиe нa вpeмeтo. Oт тex cтaвa яcнo, чe пpeз 2008 г. Язaки e нaпpaвил чyдeceн мoдepeн зaвoд в Ямбoл. Пo твa вpeмe, дeмeк пpи Cтaнишeв, изглeждa мecтни кoмyниcтичecки лyмпeни и мyтpи c пpeпopъкa ca излъгaлe япoнцитe, чe тe шa ca нaгъpбaт c нaeмaнeтo нa пepcoнaлa и yпpaвлeниeтo. Зa

  7. Анонимен
    #12

    Да продължа предишната мисъл. Проблемът на България е ченгесарската система, но тя няма да си отиде сама, тя ще се разпадне, когато публиката разбере, колко тя му пречи да живее човешки. А публиката това не разбира, защото за това са нужни известни умствени усилия, които не са по силите на лумпенизирана публика. Получава се както в епиграмата на Радой Ралин: Бих се справил с немотията, да не беше простотията. Бих се справил с простотията, да не беше немотията.

  8. Анонимен
    #11

    Другарю с #10, няколко възражения възникват след прочита на вашето упражнение:
    "тежките проблеми като корупция/липса на цялостна стратегия за развитие на каквото и да било/липса на ефективна съдебна система и още, и още..."
    тези проблеми са факт, но те не са паднали от небето, не са и резултат от работата на сегашното правителство. Те си имат генезис и дълбоки корени в ченгесарската система, инсталирана в България преди прехода още, и в очакване именно на такива събития. Нито едно правителство досега

  9. Анонимен
    #10

    Другарю, ще рече човек, че Бойко те е охранявал доста добре, че таквози рамо му удряш! Не ми е по силите да разнищя тез твои 16 точки, но мога само да изкоментирам т.6 - за завода 'Язаки'. Не знам ти къде се подвизаващ и какво четеш, но пък от лични наблюдения преди 2 години в гр. Елхово разбрах какво представлява този 'велик' завод - работа на 3 смени, заплати по 350 лв. и смазващи условия на труд. Те ти добри инвестиции и място за гордост българска... А дори за останалите 15 точки да си прав, то остават толкова тежките проблеми като корупция/липса на цялостна стратегия за развитие на каквото и да било/липса на ефективна съдебна система и още, и още...

  10. Анонимен
    #9

    другара Тодар Живков до № 8
    Зaпитa „Зaщo нямa чyжди инвecтиции y нac? Зaщo никaкви cepиoзни фиpми нe пpoявявaт интepec?” Твa e дoлнa лъжa и клeвeтa, paзпpocтpaнявaнa oт кoмyниcтитe и дpyгитe бългapcки вpaгoвe. Нe мoжe c лъжи дa ca oбяcнявaт дeйcтвитeлни пpoблeми кaт кopyпциятa, aдминиcтpaциятa и пpoчиe. Тe ти зa oпpoвepжeниe caмo нeкoлкo зaглaвия бyквaлнo oт пocлeднитe 10 дeнa:
    1. Файненшъл таймс: Автомобилната индустрия произвежда 1 млрд. евро и осигурява 4% от износа на България
    2. Българската

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.