Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Следвоенният план "Маршал" трябва да се приложи днес в Украйна

Западът ще трябва да действа единно, за да спре Путин, и трябва да го направи сега

9 коментара
Следвоенният план "Маршал" трябва да се приложи днес в Украйна

Украйна е опустошена от война, което утежнява икономическатаи финансовата ѝ криза. Тя се нуждае от сериозни реформи, както и от значителна международна помощ, не само кредити, а и щедри дарения. Спешната ситуация изисква нов план "Маршал".

Днес, както и през 1947 г., звучат правдиво думите на държавния секретар на САЩ Джордж Маршал: "Логично е, че САЩ трябва да направят каквото могат, за да помогнат за възстановяване на нормалното икономическо здраве на света, без което не може да има никаква политическа стабилност и никакъв гарантиран мир".

Но днес бремето лежи върху ЕС.

Националната банка на Украйна предвижда спад на икономическото производство с 10 на сто тази година. След това бюджетният дефицит ще скочи до 15 на сто от брутния вътрешен продукт, а догодина държавният дълг ще надхвърли 100 процента от БВП. Украинската валута вече беше обезценена с 60 на сто, което повиши инфлацията до 19 на сто. Класическият цикъл на обезценяване и инфлация приближава и може да доведе до финансов колапс.

За нуждата от план "Маршал" се заговори след разпадането на СССР, но тогава нямаше военни опустошения, никаква военна заплаха и нямаше особена нужда от нов западен съюз. Днес всички те са налице, което дава пет добри причини за план "Маршал" за Украйна.

На първо място, причината за икономическата катастрофа е войната, която Кремъл започна срещу Украйна на 27 февруари, когато беше назначено сегашното правителство. Руски оръжия взривиха електроцентралите в Донбас и това доведе до спиране на помпите в каменовъглените мини, които бяха наводнени. През август и септември украинското производство на въглища спадна наполовина, а производството на стомана спадна с една трета. На 13 септември премиерът Арсений Яценюк оцени щетите от войната върху инфраструктурата на 9 милиарда долара, а оттогава те продължават да растат значително. Хуманитарната криза в Донбас изисква западна хуманитарна помощ.

Второ, също като Европа след Втората световна война, Украйна трябва да възстанови държавата и икономиката си. След демократичния пробив през февруари, избирането на президента Петро Порошенко на 25 май и парламентарните избори тази неделя, Украйна ще е готова за тази гигантска задача. Ако ЕС приема сериозно неотдавна ратифицираното споразумение за асоцииране с Украйна, трябва да го покаже сега.

Трето, ако необходимият капитал се осигури под формата на кредити, Украйна няма да е финансово устойчива. През април Международният валутен фонд сключи двегодишно стендбай споразумение с обща международна подкрепа от 33 милиарда долара за две години, от които самият МВФ ще осигури 17 милиарда долара. Но почти целия обем на тази "помощ" се състои от кредити, които Украйна трябва да връща. В анализ на устойчивостта на дълга през юли МВФ прогнозира, че украинският държавен дълг може да достигне 134 на сто от БВП през 2016 г. при шоков сценарий, който е по-мек от сегашната реалност.

Четвърто, оригиналният план "Маршал" целеше да защити свободния свят от военни и диверсионни заплахи на Съветския съюз. Днес Европа отново е изправена пред подобна сериозна заплаха за сигурността, този път от Русия. Европа трябва да се изправи срещу тази заплаха.

И най-накрая, самият Запад се нуждае от нова форма на съюз. НАТО не е достатъчна, а не съществува друг съюз, включващ както ЕС, така и САЩ. Руският президент Владимир Путин от години води агресивна политика чрез газа, търговията, кибертехнологиите, информацията и военните. Днес ЕС, САЩ, Канада, Япония и други западни страни действат двустранно, за да подкрепят Украйна.

Всички те биха спечелили от по-задълбочено сътрудничество. Западът ще трябва да се обедини, за да спре Путин и трябва да го направят сега в Украйна. Защо да насърчава Путин да продължи към Молдова, Грузия и Балканите - а това съвсем не е изчерпателен списък?

Украйна се нуждае от цялата чуждестранна помощ, която може да получи, но тя трябва да е координирана. Затова правителството в Киев създаде работна група за план "Маршал" за Украйна, под председателството на вицепремиера Володимир Гройсман.

Основната разлика с 1948 г. е, че ЕС трябва да поеме водачеството. Съюзът разполага с всички необходими средства.

Бившият премиер на Литва Андрюс Кубилюс предложи ЕС да отдели 3 на сто от бюджета си от 1 трилион евро за 2014-2020 г., равняващи се на 30 милиарда евро, като дарения за Украйна.

Подходящото време за стартиране на план Маршал за Украйна е на планираната дарителска конференция през декември, след като новият украински парламент започне работа и бъде съставено ново правителство.

*По БТА. Авторът Андерш Аслунд е бивш съветник на украинското правителство и старши научен сътрудник в Института "Питърсън" за международна икономика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tig
    #9

    Даа, Първо ни подковаваха със статии за горкия беден украински народ под руски ботуш - направиха Майдана, като даже раздаваха пирожки там :)После ни задължаваха да вярваме как е пъълно с руски войски там, без нито едно доказателство, освен един заблудени 10 парашутиста един слънчев ден, който вятъра духнал натам..Сега ни подготвят статия след статия, как ние богатата ЕУ страна България ще отделим някой друг милярд за бедния и братски украински народ, който трябва да си плати вересиите...А га едехте кифтета не ревахте?

  2. нЕкой
    #8

    Каква статия......
    "На първо място, причината за икономическата катастрофа е войната, която Кремъл започна срещу Украйна на 27 февруари, когато беше назначено сегашното правителство"
    Преди това положението в Украйна беше цветущо... (ирония)

    Първите убийства след идването на новото правителство не са през февруари, а в началото май и то извършени от про-правителствени сили.

    "Руски оръжия взривиха електроцентралите в Донбас " - оръжия съветско производство може би? Защото централите, които са ударени

  3. Boriana Boneva
    #7

    не си давайте парите. Ще пътънат. Там корупцията си е още съветска. А като знаем че Русия е на крачка от Украйна, каузата е загубена.

  4. НаскоКостов
    #6

    \"Бившият премиер на Литва Андрюс Кубилюс предложи ЕС да отдели 3 на сто от бюджета си от 1 трилион евро за 2014-2020 г., равняващи се на 30 милиарда евро, като дарения за Украйна.\"\"Канцлерът на Германия Ангела Меркел е изразила мнение, че данъкоплатците от ЕС трябва да платят дълговете на Украина пред “Газпром”, съобщава немското издание Deutsche Wirtschafts Nachrichten.\"Честито на печелившите(и на писалите преди мен)...

  5. Майк
    #5

    Ако се приеме "трансатлантическото споразумение", Унгария и Франция (а може би и Холандия!) ще напуснат ЕС. Началото на (предизвестения) край, дами и господа. Пазете си старите дрехи и носете само тия, дето са хептен за изхвърляне!

  6. Kurt_deactivated_1433320998
    #4

    На Източна и Централна Европа и е нужен СИЛЕН ГРЪБ на държава, която знае и познава нашия регион и проблеми и най-важно РАЗПОЗНАВА ОСНОВНАТА ЗАПЛАХА- русия, а не я игнорира, обслужва или интрагнтства заедно с нея и то за СМЕТКА точно на нас източноевропейците.

  7. Kurt_deactivated_1433320998
    #3

    ДА! ДА! ДА! Това е вече нещо силно. План Маршал(Мерекл) не просто ще помогне на Украйна, а на цяла Източна ЕВропа, вкл. България. Киев може да се превърне в истински локомотив за българския износ, строителство, инфраструктура, туризъм. Европа има нужда от БОГАТА и ПРОСПЕРИРАЩА УКРАЙНА. Както със силна икономика, богати граждани, така и със силна и непобедима армия и сили за сигурност! С ТРИ РЪЦЕ ЗА!

  8. Alex
    #2

    Прекрасна статия! Всичко е казано много точно!Както се пее във възрожденската песен: "Дорде е мъничка змията с крака да и строшим главата". А змията с всеки ден бездействие на мудните и разединени евро чиновници става все по-голяма...

  9. Kiril Kovatchev
    #1

    План Маршал за Украйна е много добра идея, стига да се осъществи. Има опасност задоволената Европа да не се реши на такава стъпка и всичко да си остане в сферата на пожеланията. Тепърва предстои да видим дали ЕС ще бъде на висотата на САЩ след края на ВСВ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.