Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сливенското "риалити"

25 коментара
Вече цяло денонощие българският народ наблюдава на живо по телевизиите развитието на кризата с похитителя в сливенския клон на "Инвестбанк", при която единственият важен въпрос остава дали развръзката ще приключи мирно и тихо или ще се стигне до кръвопролитие. Двадесет и седем годишният Стефан Петров от с. Кортен пусна невредими всичките шестима служители на банката, които в сряда бе взел за заложници, но самият той отказва да се предаде. А полицията отказва да прибегне до принудителното му извеждане, защото мъжът е въоръжен.

Операцията за разрешаване на кризата, която без съмнение е сериозно изпитание за българската полиция, бе белязана от много противоречиви информации и нелогични обрати.

В сряда вечерта, малко след като гръмна новината за въоръжен обир и взети заложници в банковия клон, от МВР разпространиха официално обръщение до медиите, в което предупредиха, че "всякакви коментари и разпространяване на непотвърдена информация по повод инцидента пречат на оперативните действия".

В същото време телевизии, радиостанции и печатни медии разположиха своите екипи около полицейските заграждения и започнаха да предават пряко от мястото на инцидента. Освен това, което виждат и чуват, репортерите периодично съобщават и официалните информации и уточнения на МВР - за разположението на полицейските части по околните балкони и покриви, взетите мерки за сигурност, както и за развоя на преговорите с похитителя.

Бе направено и логичното предположение, че той най-вероятно има достъп до интернет, радио и телевизия и следи всичко случващо се извън сградата.

Още в сряда вечер изтече информация, че в Сливен са изпратени тежковъоръжени барети, допълнителни полицейски екипи, хеликоптер и дори военни. По това време намеренията на Стефан Петров все още оставаха неясни и той не бе освободил нито един от заложниците си.

И докато самоличността на похитителя все още не бе известна, вътрешният министър Цветан Цветанов, когото сливенската криза завари в Лондон, даде изявление пред български медии и уточни, че става въпрос за наркозависим жител на Сливен.

Неговият коментар стана в момент, когато подчинените му не бяха сигурни дали откъслечните изстрели, които няколко пъти се чуваха от банката до 18.00 ч. в сряда, няма да продължат.

В четвъртък се оказа, че именно информацията за пристрастеността на похитителя към дрогата допълнително го е вбесила. Това бе съобщено лично от главния секретар на МВР Калин Георгиев по време на неговата специална пресконференция в Сливен, когато и последният заложник бе освободен, а съдбата на нападателя продължаваше да е все така неизвестна.

Комисар Георгиев съобщи, младежът не само не бил наркоман, но имал негативно отношение към дрогата.

Не е ясно дали казаното от него отговаря на истината или просто се тиражират изявления, които да предразположат барикадиралия се в банковия трезор младеж да се предаде доброволно.

През цялата нощ на сряда срещу четвъртък телевизионните репортажи бяха подхранвани от неофициални твърдения за условията на похитителя (пари, бронежилетки, оттегляне на полицията, храна, цигари, безалкохолно).

Впоследствие главният секретар на МВР заяви, че претенциите на Петров били доста нелогични и всъщност изобщо не е искал откуп, за да освободи заложниците.

Директорът на Института по психология към МВР Неделчо Стойчев впоследствие посочи, че коментарите на министър Цветан Цветанов за акцията са били стратегически планирани.

Освен цялата полиция на Сливен и подкрепленията от София, в града замина лично и министър-председателят Бойко Борисов. Първоначално се разбра, че той е бил на "кратко среднощно посещение в Сливен".

След щастливото освобождаване на заложниците обаче лоялни на премиера медии уверено допуснаха, че той лично е ръководил акцията.

Информирайки за събитията в четвъртък сутринта, самият Борисов даде да се разбере, че е влязъл в роля на "главен преговарящ".

"Предаде ли се, така както законът повелява, един шамар няма кой да му удари. Ако ме чува, да излезе", обяви премиерът от парламентарната трибуна. Той добави, че според него нападателят слуша радио и че дори това е радио "Фокус", което предавало думите му.

И тъй като Петров, останал вече сам в банката, не послуша своя министър-председател и не се предаде, Борисов продължи да го убеждава от Брюксел, където замина за участие в заседанието на Европейския съвет.

"Направих необходимите послания, които той искаше да чуе, надявам се, че сега вече е убеден, че ще бъде жив и здрав, и ще се действа с него така, както е по закон", заяви премиерът. Цяла нощ говорихме за мъжки думи и чест, за достойнство, той изпълни своя ангажимент да освободи жените, така че ние изпълняваме нашия", каза премиерът.

Междувременно полицията вече имаше далеч по-надеждни данни и за самоличността на нападателя, и за възможностите си за действие в създалата се ситуация.

Министър Цветан Цветанов лансира версия за поведението на Петров. Според него агресията на силно стресирания мъж се била отключила, след като той не успял да вземе шофьорски изпит в сряда.

Калин Георгиев обаче коментира, че още е трудно да се определи мотивът за действията на нападателя.

Основното послание на комисар Георгиев бе, че полицията е твърдо решена да запази живота на Петров.

Според обясненията на Калин Георгиев към 17 ч. в четвъртък, охранителят Петров, въоръжен със законно притежавания от него пистолет, се намира в трезора на банката и макар да се е предозирал с валидол, но е контактен и няма никакви искания. Само дето отказва да се предаде.

В листовката на широко разпространеното успокоително "Валидол" показва, че то няма ефект на предозиране, защото е на валерианова основа.

В коментарите по темата се включи и президентът Георги Първанов, който отбеляза от Видин, че става дума за млад мъж, който е отчаян от живота и не е наркоман или престъпник. "Социалните корени на престъпността трябва да бъдат много внимателно анализирани. В обществото ни има една ежедневно нарастваща агресия. Разбира се, тя почва от политиците, минава през медиите, но не можем да се сърдим, не можем да се учудваме и от това, че хората по места реагират така на всяко събитие", добави Първанов.

На фона на лошата новина – неяснотата около похитителя – не спираха да валят и добри новини. Най-вече благодарности. "Инвестбанк" благодари за "професионалните действия" на служителите на МВР. БНБ също изказа благодарности, а освен това областната управа на Сливен, кметът на Сливен, както и освободените заложници, които бяха доведени на пресконференцията на Калин Георгиев.

Жителите на Сливен, които вероятно преживяват най-големия екшън в живота си и внезапно се оказаха търсени събеседници от медиите, за да споделят впечатленията и преживяванията си, предпочетоха да изплачат болките си по други теми – недоволство от кмета Лечков, от разкопаните и разбити улици, от лошите условия в града и т.н.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Змей Горянин
    #25
  2. агент Кънчо
    #24
  3. 123
    #23
  4. гражданка
    #22
  5. комунистан
    #21
  6. 123
    #20
  7. кукуригу
    #19
  8. електорат
    #18
  9. спомен
    #17
  10. случайно минаващ
    #16

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.