Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Слободан Милошевич научи албанците на насилие

0 коментара

Докато Слободан Милошевич обмисля какво бъдеще го очаква зад решетките, несъмнено изпитва рядкото удоволствие да размишлява за събитията в Македония. Неговите врагове на Запад се опитват да потушат пламъците на още един балкански конфликт и за пръв път никой не го обвинява директно. Но именно твърдите репресии срещу косовските албанци породиха етническия гняв и недоволство, които се прехвърлиха в крехката Македония.

Европейският съюз е изправен пред една балканска сцена, по-мрачна, отколкото преди почти две години. Сраженията между македонските сили и етническите албански бунтовници, изучени в борбата за прогонване на войниците на Милошевич от Косово, се вихрят вече почти седмица.

Насилието, за което Македония вини екстремистите, навлизащи през границата от Косово, заплашва да въвлече в гражданска война единствената република, която напусна югославската федерация без насилие. Това става във време, което би трябвало да бъде нова ера на демокрация и мир след свалянето на Милошевич миналата година и след смъртта на националистическия хърватски лидер Франьо Туджман в края на 1999 г.

"От политическа игра Милошевич създаде военна игра. Той отвори кутията на Пандора", заяви Батон Хаджиу, редактор на Коха Диторе, влиятелен косовски албански вестник. Косово, където сърби и албанци винаги са били в конфликт, се превърна в открита рана, след като Милошевич премахна автономията с репресии през 1989 г. в името на правата на сърбите, две години преди разпадането на социалистическа Югославия. Косово бе свещеният граал за Милошевич, който осигури неговото издигане на власт и в крайна сметка помогна да бъде свален.

Когато той дойде на масата на преговорите през 1995 г., за да обсъди мирното споразумение след три и половина години война в Босна, албански демонстранти се появиха във въздушната база близо до Дейтън, Охайо, за да поставят косовския въпрос.

Международни посредници казват, че се опитали да го накарат да дискутира въпроса, но той категорично отказал. Армията за освобождение на Косово бе вече създадена тогава, но игнорирането на техните протести разпали конфликта.

Грешката на световната дипломация бе, че не намери решение на югославския проблем наведнъж за всички територии, заяви Емруш Джемаили от Народното движение на Косово, което твърди, че македонските екстремисти нямали избор. "Повече права бяха дадени на едни хора, а по-малко - на други", казва той.

Партията на Джемаили, която има корени в движението, което тласна АОК през 1993 г., е само една от организациите, подкрепящи екстремистите в Македония, които широко бяха осъдени от международната общност.

Всички те са в периферията на политическия живот в Косово или Македония и както дипломатите, така и тези албански политици, които представляват главното течение, виждат в сраженията битка за власт, водена от хората, които не можаха да постигнат това в изборите.

Те имат много оръжие, много запасняци, които могат бързо да бъдат мобилизирани, и недовършен бизнес, който привлича някои косовски албанци тук, заяви един дипломат. Джемаили отхвърля наименованието "есктремистка" и казва, че неговата партия, която някога се застъпваше за обединяването на всички албански територии в бивша Югославия, сега иска независимост за Косово чрез парламентарни средства и само дава морална подкрепа на въоръжените бунтовници.

Но той приравнява злините, сторени на албанците в Македония, където малцинството има пет министерски поста в правителството и нарастваща роля в полицията, с тези, извършени от Милошевич в Косово.

Голямото мнозинство албанци отхвърлят подобни сравнения. В Косово Западът, решен да не позволява на Милошевич да повтори ужасите от Босна, се намеси на страната на АОК с въздушни удари през 1999 г., за да спре нарушенията на човешките права, за което трибуналът на ООН за военните престъпления иска сега да го съди.

Тази година в сръбската долина Прешево край Косово Западът окуражава реформистките наследници на Милошевич да преговарят за предоставянето на повече права на албанците с бунтовниците, които действат в района вече повече от година.

Адем Демачи, някога лидер на на АОК, заяви, че сега други се опитват да се издигнат на власт, използвайки аналогията с бензиностанциите, които изникнаха в Косово след разполагането в провинцията на водените от НАТО мироопазващи сили и служителите на ООН през 1999 г. В коментар за вестник той писа, че когато хората видели, че една бензиностанция носи много доходи, започнали да ги строят навсякъде. В резултат никой вече не печелел пари. "Някои личности погрешно инвестират политическите и военните умения, които придобиха в нашите успешни бунтове и войни, сега, когато не е подходящото време и подходящото място", писа Демачи, според когото въоръжените мъже са навредили на перспективите за независимост на Косово.

Един умерен албанска политик в Косово заяви, че се опитал да убеди хората, подкрепящи бунтовниците, че те би трябвало да окажат натиск върху македонските власти първо с протести, а не веднага да се хващат за оръжието. "Но сега не е време за хора като нас, заяви той. Казват ни, че сега е време за Калашници."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.